Jump to content
DanYeL17

Decodare Router Orange

Recommended Posts

poza.jpg

Stiu ca am mai facut un topic , tot pe tema asta , dar nu am primit un raspuns si na, poate acum reusesc .
Am un Router cu Slot Sim de la Orange (l-am primit de la un prieten) , iar la tara detin un modem de la Digi(la abonament d-ala de 25 de lei/luna) , faza e ca nu am semnal cam in orice loc , am semnal doar in anumite zone din casa si na , daca am asta ma gandesc ca il pot folosi (am decodat un modem de la Romtelecom si Vodafone , ma cam oftic ca la asta ma chinui si nu reusesc ).
In oras detin un router , dar acela nu are slot sim  ca il foloseam pe ala (ma caram mereu cu el , dar cel putin faceam ceva ) .

Cam asa arata interfata routerului ( Versiune hardware: WL1B662I Ver.A Versiune software: 1531.11.527.01.100).

Nu ca mi ar fi greu sa cumpar un hot spot portabil , dar nu prea are rost sa mai bag bani in asa ceva deoarece cand ajung la tara  nu fac multe chestii in mediul online , mai mult ma relaxez , dar uneori am chef sa ma mai uit la un film sau la ceva pe youtube si pentru asa ceva trebuie sa ma plimb cu laptopul prin casa sa caut semnal , asa cu asta gasesc locul pefect si il las naiba acolo...
Astept idei si sper sa reusesc ..

Edited by DanYeL17
Link to comment
Share on other sites

1. Din cate stiu orange au si pe site-ul lor o pagina in care poti cere sa iti decodezi device-ul, pe bani ca na... #saracie. ( Aici )

2. Am vazut in topicul vechi ca ai facut rost de un unlock code.

 

Quote

SOLUTION 2: HUAWEI MOBILE WIFI 

1. insert a SIM card from another operator in the device. Connect the mobile hotspot to your computer, use a compatible USB cable if necessary. 

2. Turn on your pocket, ignore any such notification: invalid SIM or SIM card error. 

3. Open the web browser and enter in the address bar: http://192.168.1.1 or http://pocket.wifi 

4. Enter « username » and « password » then click on: « Login » to access the management interface page. Depending on the model of your WiFi mobile, there are two opportunities to enter your unlock code: 

Settings -> Dialup -> SIM Unlock Card -> enter your unlock code then click « OK ». 

OR 

Advanced Settings -> SIM Settings -> Unlock Device -> enter the code then click « Apply ». 

 

3. Incearca Dc-crap. Cauta pe google. Nu stiu daca o sa ti-l recunoasca dar merita o incercare.

4. http://a-zgsm.com/huawei.php \ http://a-zgsm.com/mobile/ - cauta pe acolo.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@wHoIS , ai avut dreptate in legatura cu punctul 3 , eu la ala nu am setarea cu 'Unlock' , deci varianta 2 s-a dus , oricum punctul 4 mi-a fost de folos , am aflat  :

IMEI: 864850020366616

Old code V1:     59332382
Code V2:     95730216   
New algo code V3/201: 38233250   
Flash code:           63208181

acum mai am nevoie de un program care sa imi citeasca modemul routerului....

Din pacate nu mai am programele vechi cu care am incercat acum 6 luni ..sper sa le mai gasesc si sa reusesc ..

Edit : Multumesc mult pentru idei :)

Edited by DanYeL17
Link to comment
Share on other sites

Dupa 3h am rezolvat fix nimic , am nevoie urgent de un program care sa-mi citeasca porcaria aia de modem sin router...am incarcat cu majoritatea dar fara succes....

Am bagat cartela , am setat APN-ul , dar fix nimic .

Ceva idei de programe ?Stiu ca avem unul atunci cand am mai incercat (acum 6 luni) care imi citea asta , dar nu mergea unlock key ul , anyway multumesc inca o data pentru idei  @wHoIS ..

(Merge sa il deblochez doar software sau exista si alte metode 'neortodoxe' ?)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, daatdraqq said:

http://777.ro/huawei-unlock-tool-e220-e160x-e169x-k3520-k4505-k3765-etc/comment-page-4/

 

Nu am testat ,e un simplu rezultat de pe google .

Be careful !

La fel , nu citeste ala.
Ma gandesc ca astea sunt facute pentru modemuri cu intrare usb si gen ele nu mai citesc si intrarile lan (sau cum naiba se numesc , ati prins ideea ) , in fine poate gandesc eu prost.....
Multumesc pentru ajutor , il las asa , nu am ce sa ii mai fac , nu mai idei , o sa caut sa imi cumpar un rahat d-ala de Hotspot portabil sau cum se numeste ...

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa te conectezi la el printr-un cablu RJ45. Vezi ca link-ul (FMC Unlock v1.0 ) din articolul ala nu merge ( Aici )

Quote

SOLUTION 3: HUAWEI GATEWAY ROUTER 

1. Insert a SIM card from another operator then use an RJ45 cable to connect the device to your computer, turn on the gateway router. 

2. Open the browser of your choice then enter the URL in the address bar: http://192.168.1.1 

3. Enter the password after click « Login » to access the interface of the router’s administration page. 

4. Type: 192.168.1.1/en/cardlock.asp or 192.168.1.1/simlock.asp or http://192.168.1.1/simlock.asp now enter your permanent unlock code in password then click « Apply » to remove the network restriction. 

Discover this alternative method to unlock Huawei wireless gateway routers with an unlock code. Download and install FMC UnLock v1.0 then open the software once the installation is complete.

It is important to disable your connection then use a RJ45 cable to connect the router to the PC. Run FMC UnLock v1.0, enter your genuine unlock code in « Password » then click « Unlock ». 

 

 

Sursa: http://www.modemunlockcode.com/p/huawei-unlock-code-calculator-v2-v201.html

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa inca o ora de f**ut tastele si fire , am realizat fix nimic ...
Am incercat orice c*cat (Poza Poza 2 ) , nu merge deloc chestia cu ' 192.168.1.1/en/cardlock.asp ' ma gandesc ca poate are alta denumire (m***ii , ei , nu stiu )

Exista vreun program de scan , gen sa vad exact ce rahaturi de setari are '192.168.1.1' , adica extensiile alea .asp (nu imi mai vine in minte cum se numesc exact , probabil din cauza nerviilor )..S-a dus dracu' ziua de astazi degeaba ..
Multumesc mult celor care au incercat sa a ajute :)

Edit:Nu bagati in seama ora de la pc , s-a fut** si bateria de la bios si se reseteaza ..

Edited by DanYeL17
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Byte-ul said:

Referitor la Digi, esti sigur ca din cauza modemului nu ai semnal si nu din cauza acoperirii lor de cacat? 

Cum am spus , acoperire am doar in anumite locuri din casa (oricum ,da , acoperirea lor e de cacat , casa de la tara e la 20 de km de Bucuresti , trebuia sa fie o acoperire mai wow)..
Eu voiam sa fac rahatul ala de Router, doar sa caut locul cu cel mai bun semnal si sa il las acolo..atata tot , oricum statea routerul degeaba prin sertare .
Spre exemplu daca stau in pat cu modemul conectat la laptop(si laptopul cu mine in pat , evident) uneori isi mai da reconnect din cauza semnalului si na , e enervant , parerea mea , dar daca stau cu laptopul la birou merge acceptabil(adica 200-300 de kb/s , e ok pentru un film online).
Singurul motiv pentru care mi-am futut ziua de azi sa decodez rahatul ala a fost ca eu am mai decodat anumite modemuri in 10-15 min , am zis sa nu mai stea routerul ala prin sertar si sa il folosesc ca am nevoie , dar a iesit fix p*..

Anyway , multumesc inca o data celor care au incerca sa ma ajute !

Link to comment
Share on other sites

Up !

Am gasit acest program , el fiind singurul care imi citeste routerul .

Mie imi spune ca nu sunt bune codurile pentru unlock , dar na ..Poate cineva de aici are nevoie si poate la el merg  :)

 

Model : Flybox 3G+ B662 -24

 

IMEI: 864850020366616 
      

Old code V1:                 59332382
Code V2:                      95730216   
New algo code V3/201:  38233250   
Flash code:           63208181

 

Bafta :) !

Link to comment
Share on other sites

On 29.12.2016 at 3:00 PM, DanYeL17 said:

@wHoIS , ai avut dreptate in legatura cu punctul 3 , eu la ala nu am setarea cu 'Unlock' , deci varianta 2 s-a dus , oricum punctul 4 mi-a fost de folos , am aflat  :

IMEI: 864850020366616

Old code V1:     59332382
Code V2:     95730216   
New algo code V3/201: 38233250   
Flash code:           63208181

acum mai am nevoie de un program care sa imi citeasca modemul routerului....

Din pacate nu mai am programele vechi cu care am incercat acum 6 luni ..sper sa le mai gasesc si sa reusesc ..

Edit : Multumesc mult pentru idei :)

Salut ai reusit sa decodezi routerul ca am si eu unul la fel si nu reusesc....

Link to comment
Share on other sites

am un modem wireles de la huawei model E5786s - 62a !!! IMEI 8639611020443635 !! Cum il fac si eu sa mearga ??? am bagat o cartela sim in el si imi spune No Service ??? Site-ul dupa care lam comandat spunea ca e deblocat pentru orice retea site aliexpres  !! Ma puteti ajuta si pe mine sa rezolv problema asta va rog frumos  ??????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...