Jump to content
DanYeL17

Pc Gaming 2017 Sfaturi

Recommended Posts

Astazi un prieten m-a rugat , daca pot, sa ii fac un setup pentru un pc de gaming , eu nu ma mai  pricep foarte bine  la 'best buy-ul' mometului , asa ca daca puteti sa imi recomandati ceva , as fi recunoascator  ..

Am facut eu o lista asa , orientativa : Procesor : AMD Vishera, FX-8350 4.0GHz - 990 Lei

                                                     Ram : 2xHyperX Fury Black 8GB DDR3 1866 MHz CL10 (16 GB Ram) - 650 Lei

                                                     Placa video : Sapphire Radeon RX 480 NITRO+ OC 8GB DDR5 256-bit Lite - 1400 Lei

                                                     SSD : ADATA Premier Pro SP550 Series 240GB SATA-III 2.5 inch - 400 Lei

                                                     Hard-Disk : WD Blue 1TB SATA-III 7200 RPM 64MB - 270 Lei

                                                     Placa de baza : GIGABYTE GA-970A-DS3P - 310 Lei

La coolere si carcase nu ma pricep ( nu ca m-as pricepe le componete ..)

El mi-a zis sa fie undeva la 4500 de lei , dar na ..

Daca aveti recomandari, le astept .

 

Edited by DanYeL17
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 31.12.2016 at 10:43 AM, Byte-ul said:

In niciun caz AMD. Uita-te la sisteme pe aici: http://www.mygarage.ro/wishlist/

M-am uitat , iti multumesc pentru link .
Anyway , ce are toata lumea cu AMD ? Ok , nu sunt fan amd sau intel , ca na ar fi o aiureala sa zic , 'da , stii AMD= WOW' sau 'Intel=cel mai tare' , sau alte rahaturi d-astea , doarece nu imi dau astia bani sa platesc facturile , ca amd consuma mai mult e altra treaba .

Am ales amd ca e mai ieftin si isi face treaba nu ca sunt fan (detin laptop cu intel si un pc tot cu intel , deci..) .Am stat si am analizat AMD FX-9590 cu Intel Core i7-4770K , si am realizat ca costul e mai mare la intel cu ~500  de lei(pe pc garage cel putin) , iar ca performanta cam la fel ..

Sunt multi care spun ca Intel e wow , iar multi ca Amd e wow , partile sunt impartite , ca na , daca nu, nu ar avea motive sa sa certe pe anumite site-uri de specialitate ( tot la pc garage ma refer, acolo gasesti doar 'fanboy' care isi mentine firma pe care o are la pc , de parca firma le da bani sa spuna asta) , in alta ordine de idei am propus  FX-8350 4.0GHz  , deoarece pretul e oarecum ok , iar performantele pe masura ( bineinteles , nu zic ca un i5 nu era  mai bun , dar pentru momentul actual , procesorul ales zic ca e destul de ok pentru jocuri)..in fine nu vreau sa incep discutii intel vs amd , vreau doar sa inchei multumindu-i inca o data lui @Byte-ul pentru acel link , chiar m-a ajutat :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...