Jump to content
Vhaerun

Filtrare utilizatori rst

Recommended Posts

Salut !

Sunt pe forumul asta de 3 luni , si am avut ocazia de a cunoaste in cea mai mare parte utilizatori habarnisti . Aceeasi utilizatori habarnisti care creeaza un topic de N ori pentru a posta aceeasi intrebare .

De cele mai multe ori ii ignoram , sau le raspund cei care vor posturi ( majoritatea dintre acestia fiind utilizatori ce fac parte din aceeasi categorie ) , sau sunt banati ( din motive de limbaj de cele mai multe ori ) .

Parerea mea e ca forumul asta se degradeaza constant , doar cam 10-20% din discutii sunt folositoare , restul topicurilor fiind de genul :

- Cine merge la inchisoare

- RST Hard Rock music/RST Techno/RST Vara Manelelor

- Lumea se sfarseste ; God pressed CTRL-ALT-DEL TWICE ! OMFG !!!

- Citeste topicul asta / Ceva foarte interesant / Cn ma poate ajuta

- N posturi la "Bine ai venit"

- colectii de linkuri nefolositoare

- hacker toolkit/Ultimate hacker's tools

Din cei peste 10000 de utilizatori inscrisi, jumatate din ei nu stiu sa scrie calumea , iar cealalata jumatate probabil s-au inscris pentru conquiztador.Cred ca ar fi bine sa faceti situl pe baza de invitatie sau ceva challenge,astfel incat sa nu aiba acces oricine,pentru ca altfel nu se va ajunge la o comunitate "de succes" .

Anywho , decizia e a voastra . Forumul nu va ajunge sa aiba utilizatori de calitate de la sine .

Link to comment
Share on other sites

Subscriu. Ar fi de preferat sa dispara rubrica de "Bine ai venit" sau cel putin sa nu fie numarate posturile (nu stiu daca nu e deja asa, nu am verificat). Multe topicuri de acolo se intind inutil cu tot felul de tachinari. (apropo, "cosul de gunoi" sau "cele mai penale" sunt adunate la posturi?)

Legat de un quizz: e greu de stabilit ceva comun: unii cauta programare, altii web, altii hack. Cel mai simplu lucru "injecteaza un xss" eu nu-l stiam cred decat dupa ce m-am inscris.

Link to comment
Share on other sites

Salut !

Sunt pe forumul asta de 3 luni , si am avut ocazia de a cunoaste in cea mai mare parte utilizatori habarnisti . Aceeasi utilizatori habarnisti care creeaza un topic de N ori pentru a posta aceeasi intrebare .

De cele mai multe ori ii ignoram , sau le raspund cei care vor posturi ( majoritatea dintre acestia fiind utilizatori ce fac parte din aceeasi categorie ) , sau sunt banati ( din motive de limbaj de cele mai multe ori ) .

Parerea mea e ca forumul asta se degradeaza constant , doar cam 10-20% din discutii sunt folositoare , restul topicurilor fiind de genul :

- Cine merge la inchisoare

- RST Hard Rock music/RST Techno/RST Vara Manelelor

- Lumea se sfarseste ; God pressed CTRL-ALT-DEL TWICE ! OMFG !!!

- Citeste topicul asta / Ceva foarte interesant / Cn ma poate ajuta

- N posturi la "Bine ai venit"

- colectii de linkuri nefolositoare

- hacker toolkit/Ultimate hacker's tools

Din cei peste 10000 de utilizatori inscrisi, jumatate din ei nu stiu sa scrie calumea , iar cealalata jumatate probabil s-au inscris pentru conquiztador.Cred ca ar fi bine sa faceti situl pe baza de invitatie sau ceva challenge,astfel incat sa nu aiba acces oricine,pentru ca altfel nu se va ajunge la o comunitate "de succes" .

Anywho , decizia e a voastra . Forumul nu va ajunge sa aiba utilizatori de calitate de la sine .

legat de ceea ce ai spus tu in legatura cu challenge nu cred ca ar fi corect:ca poate mai exista unele persoane care doresc sa invete ceva si poate ca nu au cunostintele necesare pentru diferite probe!

ideea ta legata de invitatie mi se pare destul de buna poate in acest fel nu ar mai posta tot felul de"personaje" care nu stiu sa vorbeasca corect.

Link to comment
Share on other sites

Deci nu poti avea un forum de calitate cand oricine poate posta .

Astea cu am venit sa invat is aproape povesti .

Nu e neaparat nevoie de un challenge sau invitatie , pur si simplu useri cand posteaza sa nu fie postul vizibil , sa fie citit de un admin daca ii de calitate ramane daca nu ,asta e .

Bineinteles asta inseamna mai multa munca pentru admini , dar ganditi-va cat stai sa stergi posturi si dai ban , e cam acelasi lucru .

Ca exemplu dau pe milw0rm unde trimiti vulnerabilitatea gasita , daca e interesanta apare pe site .

Sa ramana deschisa pentru toti userii doar sectiunea de Ajutor .

Deci depinde ce comunitate vrei sa fii ,daca vrei sa fi un team de 'hackeri' sa gasesti vulnerabilitati web/soft eu zic ca nu poti sta sa faci tutoriale pentru romani ca in final sa incerce sa te faca pe tine , sau sa se dadea smecheri pe la scoala . Cel putin pana iti faci un renume

Link to comment
Share on other sites

Da sunt deacord cu Vhaerun ... chiar si la faza cu challenge-ul nu inteleg de ce vi se pare asa de ciudat... chiar daca nu poate sa il treaca din prima sa invete tataie sa citeasca sa caute si dupa aia sa revina si o sa il faca(daca nu asta este...rst nu este wikipedia sper ca sunteti deacord!).Am observat o dorinta din partea staffului(inutila din punctul meu de vedere) de a avea cat mai multe persoane inreg,sa fie cat mai cunoscut si sa aiba cat mai multe topicuri.Insa unde se mentioneaza de calitatea?Stiu forumuri care au 1/6 din toate numerele rst si sunt de 1000 de ori mai interesante si merita vazute(nu vreau sa jicnesc pe nimeni nu luati personal).Atitudinea de fata din partea adminilor este total gresita si eronata din punctul meu de vedere.Nici eu nu am chiar asa de mult timp de cand m-am inregistrat am inceput in bulan am postat cateva chestii cat de cat interesante(sper) cred, insa cand am vazut ce reply-uri am primit sau faptul ca nici macar nu sa inteles ce am postat iar topicuri de genul cum sa iti faci gazon sau cele de la "Bine ai venit" au mai multe reply-uri atunci am lasat-o balta..am vrut sa postez chesti mult mai interesante insa am zis ca nu se merita sa pierd timpul pentru un public atat de null...in momentul de fata sunt total dezamagit de calitatea forumului.Singurul Motiv pentru care mai intru sunt posturile lui Nemessis plus inca vreo 2^3 persoane.Acum desigur adminii vor arunca cu "Nu rst este public este informatie publica nu restrictionam pe nimeni oamenii vin aici ca sa invete" ceea ce pointeaza direct la Ba$ton.Acum sincer....eu...si inca multi din acest forum nu merita sa vada si sa isi piarda secunde pretioase dand peste posturi gen Ba$ton Gazon Hello Cum sa sparg aid Help Hack Hack Hack Pack EOF in the World Nasa Angajeaza Hackeri Conquiztador Vreau Gold Ce este un ip Cum dau ping Ce sa invat html sau php Cum sa fac un site Ma cheama gigi si fac hack unde gasesc un template ce este arp cum sa hack pcurile de la scoala vreau sa sparg aidu pretenii cum fur sparg fut....Niciodata eu nu voi avea nimic de invatat legat de securitate din asa ceva sau de la persoane ce posteaza asa ceva....insa desigur RST is open knowledge...hehe da sunt deacord insa pentru cei care o inteleg....si pentru cei care macar stiu cati bytes sunt intr-o adresa ip. GL

Link to comment
Share on other sites

Daca forumul asta ar functiona intr-un mod asemanator siturilor de torente , poate calitatea ar fi mult mai buna . De exemplu , contribui cu ceva , dovedesti ceva , gasesti bug-uri in ceva , si iti maresti "ratia" .

De asemenea , poate ar fi bine sa filtrati situri gen hidemyass.com , sau orice alt proxy cunoscut ( aflat in vreo lista pe ceva site ) .

Link to comment
Share on other sites

Chiar voiam sa postez zilele astea un topic despre numarul userilor si despre aportul lor.Nu zic ca eu am adus un aport RST-ului dar am dat cautare dupa posturi si am descoperit peste 10.000 de useri cu 0 posturi.Am dat cautare ascendenta dupa posturi deoarece cautam un topic al unei persoane care avea 4 posturi dupa care a fost banat.

L.E -

http://rstcenter.com/forum/memberlist.php?mode=posts&order=ASC&start=0

to

http://rstcenter.com/forum/memberlist.php?mode=posts&order=ASC&start=10300

Link to comment
Share on other sites

am descoperit peste 10.000 de useri cu 0 posturi.

caaat??? 13.gif13.gif13.gif13.gif

daca erai putin mai atent la ce a postat Renegade intelegeai.

de la pagina 1 pana la pagina 207 sunt numai useri cu 0 post-uri.

sunt 50 de useri pe pagina. 50 x 207 = 10.350

mai bine era daca erau doar 500 de useri pe rst.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...