Jump to content
Carioca

Alternativa Raspberry Pi, mai performanta!

Recommended Posts

Se numeste ASUS Tinker Board, iar la prima vedere specificatiile sunt peste orice dispozitiv Raspberry Pi.

Specificatii mai jos:

  • SoC – Rockchip 3288 Quad-core A17 1.8 GHz
    ARM Mali-T764 GPU supports Support OpenGL ES1.1/2.0/3.0, OpenVG1.1, OpenGL, DirectX11
  • System Memory – 2GB LPDDR3, dual channel
  • Storage – micro SD slot
  • Video output & Display I/F
    • 1x HDMI up to 4K display
    • 1x 15-pin MIPI DSI supporting up to 1080p
  • Audio – 1x 3.5mm audio jack; Realtek HD codec with 192KHz/24-bit audio
  • Connectivity – Gigabit Ethernet, 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0 + EDR
  • USB – 4x USB 2.0 host ports, 1x micro USB port (for power)
  • Expansion Headers
    • 40-pin “somewhat Raspberry Pi extensions compatible” header with up to 28x GPIOs, 2x SPI, 2x I2C, 4x UART, 2x PWM, 1x PCM/I2S, 5V, 3.3V, and GND
    • 2-pin contact point with 1x PWM signal, 1x S/PDIF signal
  • Misc – Button, unpopulated fan header
  • Power Supply – 5V/2A via micro USB port
  • Dimensions – 3.37" x 2.125"
  • Linux Based OS, Debian...


Il asteptam cu interes si in Romania, este doar o chestiune de timp pana va fi disponibil si local.

Ceva idei de proiecte? Cine are rog sa le impartaseasca.

 

Mai multe detalii aici.

 

Asus-Tinker-Board-Large.jpg

Asus-Tinker-Board-vs-Raspberry-Pi-3.jpg

Edited by Carioca
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Firewall (UTM) + Access point home sau small business. Ar fi foarte util daca ar avea doua porturi ethernet. Avand in vedere ca e ARM, ai bate la fund orice device de genul. Cu ceva carcase branduite, e o idee buna si pentru un business. Toti au nevoie la office de un firewall cu control acces, reguli de filtering pentru ad servere, anti spam, etc. Au suficiente resurse pentru a face inclusiv VPN server pentru a permite lucrul de la distanta pe statiile de lucru sau alte echipamente de la office (ex: active directory, server de email securizat, etc)

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aelius said:

Firewall (UTM) + Access point home sau small business. Ar fi foarte util daca ar avea doua porturi ethernet. Avand in vedere ca e ARM, ai bate la fund orice device de genul. Cu ceva carcase branduite, e o idee buna si pentru un business. Toti au nevoie la office de un firewall cu control acces, reguli de filtering pentru ad servere, anti spam, etc. Au suficiente resurse pentru a face inclusiv VPN server pentru a permite lucrul de la distanta pe statiile de lucru sau alte echipamente de la office (ex: active directory, server de email securizat, etc)

 

Se gasesc module pentru orice

https://www.sparkfun.com/products/9473

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, aelius said:

Firewall (UTM) + Access point home sau small business. Ar fi foarte util daca ar avea doua porturi ethernet. Avand in vedere ca e ARM, ai bate la fund orice device de genul. Cu ceva carcase branduite, e o idee buna si pentru un business. Toti au nevoie la office de un firewall cu control acces, reguli de filtering pentru ad servere, anti spam, etc. Au suficiente resurse pentru a face inclusiv VPN server pentru a permite lucrul de la distanta pe statiile de lucru sau alte echipamente de la office (ex: active directory, server de email securizat, etc)

 

Daca are port USB3 poti pune adaptoare gigabit-usb. Cred ca merg macar 4 (presupunand ca e bus-ul non-shared). Problema e ca nu sunt multe kerneluri care merg pe ARM (aici ma refer la BSD in special pfSense).

Edited by u0m3
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, u0m3 said:

Daca are port USB3 poti pune adaptoare gigabit-usb. Cred ca merg macar 4 (presupunand ca e bus-ul non-shared). Problema e ca nu sunt multe kerneluri care merg pe ARM (aici ma refer la BSD in special pfSense).

 

 

FreeBSD ar trebui sa mearga fara probleme. Am testat pe sparc64 si arm (nu mai stiu insa pe ce placa arm, era industriala). 

Link to comment
Share on other sites

@u0m3 pentru unii exista. Totusi de bani aia iti cumperi Apollo Lake.

 

pfSense sub umbrela Netgear, Aaeon cu ajutorul celor de la Asus si Kickstarter a devenit platforma de promovare folosita si de gigantii din industrie. Oricum Asus nu va castiga multi bani cu proiectul UP Board, mai mult ii chinuie pe cei de la Netgear si restul concurentei.

Link to comment
Share on other sites

On 1/23/2017 at 8:17 PM, aelius said:

 

FreeBSD ar trebui sa mearga fara probleme. Am testat pe sparc64 si arm (nu mai stiu insa pe ce placa arm, era industriala). 

Stiu ca pfSense merge pe unele platforme ARM (dupa cum a zis si @gaddafi Netgear are un dispozitiv ARM cu pfSense) dar din cate stiu eu nu totate arhitecturile ARM sunt inter-compatibile. Daca apuc sa cumpar un ODROID-XU4, am sa testez daca merge pfSense.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...