Jump to content
Nytro

Angajații IT, fără scutire la impozitul pe venit

Recommended Posts

Aproape jumătate dintre angajaţii din industria IT din România ar putea să nu mai beneficieze de scutirea la plata impozitului pe venit. O modificare adusă Codului Fiscal la finalul anului trecut şi publicată acum în Monitorul Oficial prevede că vor beneficia în continuare de această facilitate doar cei care produc software.

 

Modificarea adoptată de guvern în decembrie se referă la definirea activității de producție de software, dar textul apărut în Monitorul Oficial lasă loc de interpetări. Reiese că cei care produc programe de software vor fi scutiți de taxa de 16%, dar nu specifică foarte clar ce se întâmplă cu persoanele care modifică aceste produse sau contribuie la îmbunătățirea lor. 

 

Sunt 30.000 de angajaţi din IT care se ocupă de mentenanţa unor aplicaţii sau modifică produse software.

În industria IT din România activează 75.500 de angajaţi în 14.000 de companii.

Industria IT din România a crescut în ultimii ani, reprezentând 3% din PIB în 2012,  iar în 2016, 6% din PIB. Veniturile generate sunt de peste 3,6 miliarde de euro.

 

Există două variante: guvernul modifică normele de aplicare astfel încât lucrurile să fie mult mai clare, ori Ministerul de Finanțe emite un nou ordin care să stabilească o nouă definiție mult mai clară a activității de producție de software.

(Sursa: Digi24)

 

Sursa: http://www.digi24.ro/stiri/economie/angajatii-it-fara-scutire-la-impozitul-pe-venit-651101

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, sergiu4995 said:

Totusi nu inteleg,de ce multe companii mari zic ca au deficit de angajati,daca la firmele astea mici cu 2-3 angajati fac o gramada de bani,oare sa fie din cauza : multi si prosti - putini si destepti.

 

Suntem o țară low-cost. Sunt foarte multe firme care aganjează oameni. Nu sunt destui absolvenți pe an care să acopere deficitul.

Link to comment
Share on other sites

Aceasi lege alta poveste

http://start-up.ro/programatorii-scutiti-de-impozit-pe-veniturile-din-salarii/

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_44601/Mai-mulți-programatori-vor-beneficia-de-scutirea-la-impozitul-pe-venit-Noi-reguli-se-aplică-din-februarie.html

 

Digi24 PRO PNL si Iohannis.

 

P.S. Tehnocratii au modificat-o dar o scot la lumina in ianuarie si lumea incepe sa injure PSD-ul fara sa clipeasca.

Edited by gaddafi
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sergiu4995 said:

Totusi nu inteleg,de ce multe companii mari zic ca au deficit de angajati,daca la firmele astea mici cu 2-3 angajati fac o gramada de bani,oare sa fie din cauza : multi si prosti - putini si destepti.

Companiile mari se dezvolta intr-un ritm mai alert, si oferta de forta de munca nu e la fel de dezvoltata incat sa tina pasul cu cererile unui numar mare de companii, in special ca se cauta oameni mai bine pregatiti.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WarLord said:

Mai rar sa vezi asa ceva: pentru ca lucrezi in IT, sa fi scutit de impozit pe venit. Numai in Romania ii posibil asa ceva!

 

 

Deoarece platesc deja mai mult decat altii prin CAS si CASS. 

 

Cei din IT, avand salarii mari, au si contributii mari, dar beneficii pula. Mergi la spital, stai la coada cu cei care platesc 50 RON/luna si ai parte de aceleasi "beneficii" cand tu dai milioane bune. 

 

In plus, IT-ul reprezinta peste 6% din PIB. Sunt miliarde de dolari care ajung in tara. Se platesc taxe pe acesti bani si se cheltuiesc acesti bani. E o industrie care ajuta Romania si de aceea trebuie sustinuta.

 

PS: Exista diferite alte beneficii si in alte domenii, gen agricultura, start-upri (nu neaparat IT) si mai stiu eu ce.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

@WarLord cred ca treaba e undeva la mijloc intre ce te mira pe tine si ce spune @Nytro. Probabil tu te referi la tarile putin mai civilizate unde se aplica sistemul de taxare progresiva: cei care castiga mai mult sunt taxati mai mult. In Suedia se poate ajunge la 60%. Un amic din Norvegia ce lucreaza in sistemul bancar cotizeaza cam 55% la stat. La fel Finlanda. In UK este ceva asemanator insa taxarea se face doar pe suma care e peste threshold.

 

Chestia e ca astfel de lucruri creeaza un ecosistem care sa permita celor ce castiga bine sa continue sa castige bine sau si mai bine si sa aibe parte de un sistem de transporturi, social, sanitar, educativ, s.a.m.d ridicat. Daca s-ar merge pe ceea ce sugereaza @Nytro, in timp s-ar elimina clasa de mijloc. Vei avea doar ultra-bogati, bogati si saraci (el poate-i mai bolshevic :)) ). Dar nah in Babuinland cum sunt doar idei bune si executii proaste spre foarte proaste + jefuire cu tupeu normal ca asa ceva e de neconceput si se incearca compromisuri. 

Edited by QuoVadis
Link to comment
Share on other sites

ce sa mai zici de cei care isi vand proiectele si fac aproape un milion de dolari intr-un an sau doi?

sa dai statului.. si statul ce pula mea iti da inapoi? in spitale mergi cu o boala iesi cu 10.

politia fute menta, iti dau tiganii cu katana.

educatia e la pamant, prea multi analfabeti si prosti.

uneori ma gandesc sa plec din tara.. iti bagi pula-n el sistem.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, WarLord said:

Mai rar sa vezi asa ceva: pentru ca lucrezi in IT, sa fi scutit de impozit pe venit. Numai in Romania ii posibil asa ceva!

 

Pai da,atata timp cat cei care lucreaza in IT pot foarte usor sa emigreze pe salarii de 2-3 ori mai mari decat in tara, tinand cont ca 95% stiu engleza.Nu sunt sudori sau strungari ca sa aiba concurenta asa mare peste granite.Scutirea de impozit pe venit ar mai tine niste tineri pregatiti in tara.
Daca in 3 ani s-au dublat veniturile din IT de la 3% la 6%,ceea ce e enorm,nu e normal sa pastrezi aceleasi regim de functionare?De ce sa risti cresterea economiei?
Si meseria de programator e cea mai stresanta dintre toate.Toti programatorii de peste 40 de ani sunt nebuni.Fapt confirmat.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Stefan-cel-Mare said:

Si meseria de programator e cea mai stresanta dintre toate.Toti programatorii de peste 40 de ani sunt nebuni.Fapt confirmat.

Da-mi voie sa te contrazic aici. Intr-adevar e un mediu stresant, dar in mod sigur nu e cel mai stresant. E o insulta adusa altor meserii mult mai grele. Cand vii la munca nu iti pui viata in joc si nici nu o pui pe a altora.

Eu nu am cunoscut pana acum toti programatorii de peste 40 de ani, dar cei pe care ii cunosc mi se par in conditie psihica foarte buna. Cine lucreaza de placere in acest domeniu nu o sa fie la fel de stresat ca cineva care face asta ca e la moda si aduce bani. Nu putem sa generalizam lucrurile.

Edited by 2nty7vn
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, QuoVadis said:

 

Ii poti spune acest lucru unui neurochirurg privindu-l in ochi si fara rusine?

Exact la asta ma gandeam acum. Chirurgi care stau cu orele in operatie, responsabili de viata unui om. Asta pe langa faptul ca poti pierde dreptul de a profesa, sau poti chiar sa ajungi la inchisoare.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sentinel said:

 

Nu fi hater! Unii oameni se bucura sa fie scutiti de impozit (cei ce lucreaza in IT).

 

Nu sunt hater deloc :D doar ca mi se pare un lucru anormal. Nu am auzit de nici o tara civilizata sa faca asa ceva. Macar asta ii  mai tine pe tinerii romani in tara: scutirea de taxe daca lucrezi in IT.  Sper macar sa vi se merite, daca tot laudati asta asa de mult!

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ManutaDeAur said:

Ar trebui sa fie puse impozite si pe mita pe care doctorii o primesc.

 

In alte dezordine de idei, ei oricum castiga de tine daca produci bani,  e destul sa cumperi orice de oriunde din Romania.

 

Adica ai vrea sa iti dea chitanta pentru mita? :)) Pai ce sa faci cu ea? S-o bagi la impozit?!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, QuoVadis said:

 

Ii poti spune acest lucru unui neurochirurg privindu-l in ochi si fara rusine?

Da,o sa-i zic.Dupa ce ma trezesc din operatie.Daca ma mai trezesc.

Ce are de facut un neurochirurg?Nu lucreaza cu deadline-uri,nu trebuie sa invete lucruri noi de teama ca vin tinerii si-i iau locul.Creierul uman nu se schimba,nu e Ruby.Meseria de neurochirurg e supra-apreciata,nu trebuie sa fii savant sau programator.Trebuie doar sa nu-ti tremure mana.Daca moare unul,vine altul la rand,pe cand bietul programator zboara.Nu-ti arzi ochii in monitor toata ziua,nu pierzi noptile,nu stai singur in fata unei bucati de cod,nu esti virgin la 30 de ani.

1 hour ago, 2nty7vn said:

Eu nu am cunoscut pana acum toti programatorii de peste 40 de ani, dar cei pe care ii cunosc mi se par in conditie psihica foarte buna.

 

Ai zis bine: ti se par.Nu ai cum sa bagi linii de cod 20 de ani fara sa nu devii al 2-lea Hitler.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca chiar se va aplica asta nu cred ca vorbim de prostie ci de rea intentie. Mi se pare ca se incearca acoperire masurilor populiste pe spatele celor de la privat.

Industria IT a prins foarte bine in RO pentru ca spre deosebire de indieni, majoritatea stiu sa vorbeasca engleza la un nivel intermediate/advanced,   iar ca si cunostinte tehnice suntem la un nivel decent in comparatie cu indieni.

 

Ar fi un dezastru o astfel de decizie pentru ca ar omori start-upurile si firmele locale, ar genera reduceri de posturi, taieri salarii, poate chiar emigrari in masa?, ar fi un fel de jihad in IT.

A

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Stefan-cel-Mare said:

Da,o sa-i zic.Dupa ce ma trezesc din operatie.Daca ma mai trezesc.

Ce are de facut un neurochirurg?Nu lucreaza cu deadline-uri,nu trebuie sa invete lucruri noi de teama ca vin tinerii si-i iau locul.Creierul uman nu se schimba,nu e Ruby.Meseria de neurochirurg e supra-apreciata,nu trebuie sa fii savant sau programator.Trebuie doar sa nu-ti tremure mana.Daca moare unul,vine altul la rand,pe cand bietul programator zboara.Nu-ti arzi ochii in monitor toata ziua,nu pierzi noptile,nu stai singur in fata unei bucati de cod,nu esti virgin la 30 de ani.

 

Ai zis bine: ti se par.Nu ai cum sa bagi linii de cod 20 de ani fara sa nu devii al 2-lea Hitler.

 

Vad ca tara asta scoate pe banda rulanta numai panselute care sunt stresate de deadline-uri si de invatat lucruri noi. Te astepti sa citesti un tutorial si sa lucrezi 4 ore pe zi cu pauze de masaj si piscina pentru mii de euro pe luna? E un mediu competitiv, dar creierul uman e facut sa invete. Te plafonezi, freci menta, poti sa mergi la spart seminte in fata blocului si e lejer. 

 

Si nu poti compara stresul de programator cu cel de neurochirurg. Nu e mare branza daca aprozarul tau online sau jocul tau de spart baloane e cu bug-uri sau apare o luna mai tarziu. Iti trebuie mult mai multe decat o mana ferma. Trebuie si rezistenta la stres, sa iei decizii rapide in situatii critice, concentrare timp de ore intregi, fara pauze de cafea sau tigara. Toate astea in timp ce ai viata unui om in  mainile tale. O scapare si il paralizezi sau omori. Si nu te poti juca asa cu vietile oamenilor ca vine altul la rand, nu e chiar asa: malpraxis, puscarie, constiinta. In plus, exista cercetari continue si in domeniul neurochirurgiei: tehnici, studii, instrumente. Creierul nu e acelasi, difera de la om la om: probleme genetice, schimbari datorita stilului de viata, mediului. Deci ar fi destul de studiat. Si astea ca sa poata salva viata programatorului stresat caruia ii explodeaza un vas de sange la cap pentru ca bea 2 bidoane de cola pe zi si mananca numai shaorma cu cartofi prajiti pentru ca e stresat si nu are timp de nimic altceva.

 

Poti fi programator si fara sa iti pierzi noptile sau sa fii virgin la 30 de ani. Totul depinde de prioritati si echilibru.

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Stefan-cel-Mare said:

Da,o sa-i zic.Dupa ce ma trezesc din operatie.Daca ma mai trezesc.

Ce are de facut un neurochirurg?Nu lucreaza cu deadline-uri,nu trebuie sa invete lucruri noi de teama ca vin tinerii si-i iau locul.Creierul uman nu se schimba,nu e Ruby.Meseria de neurochirurg e supra-apreciata,nu trebuie sa fii savant sau programator.Trebuie doar sa nu-ti tremure mana.Daca moare unul,vine altul la rand,pe cand bietul programator zboara.Nu-ti arzi ochii in monitor toata ziua,nu pierzi noptile,nu stai singur in fata unei bucati de cod,nu esti virgin la 30 de ani.

 

Ai zis bine: ti se par.Nu ai cum sa bagi linii de cod 20 de ani fara sa nu devii al 2-lea Hitler.

Ai dreptate, creierul omului nu se schimba, exceptand faptul ca fiecare crerier e o retea diferita. Da ai dreptate, nu se schimba, dar cunoasterea noastra despre creierul uman avanseaza in fiecare an. Crezi ca sa fii programator ai nevoie de multe cunostinte? =))  Daca un programator decent ar trebui sa stie sa zicem ... continutul a vreo 10 carti a cate 500 de pagini fiecare, un neurochirurg trebuie sa stie continutul a 1000 de carti de aceeasi dimensiune. Crezi ca e mai simplu sa programezi? Cand e ultima oara in care ai petrecut 8-10 ore in picioare in continuu, fara nici un fel de pauza, de 3 ori pe saptamana sau mai des? O operatie pe creier poate dura oriunde intre 4 si 12 ore, asta in cazul in care nu sunt complicatii, caz in care se poate extinde la 14-16-18 ore.

Ps: imi astept avertismentul pentru ca am fost offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...