Jump to content
tinderboy

Technicolor Wi-Fi Cracking

Recommended Posts

Obisnuieste-te ! este ceva comun aici ! , iti va raspunde cineva ce este apt pentru asta .. din pacate eu nu stiu... ( Au apus vremurile cand aici era doar IT ) - ( Mai nou este pe baza de facebook , conturi , like , glume ) IP de la gateway deobicei este scris pe spatele routerului. Majoritatea routerelor din comert acolo il au.

Edited by AlexandruCT
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, AlexandruCT said:

Obisnuieste-te ! este ceva comun aici ! , iti va raspunde cineva ce este apt pentru asta .. din pacate eu nu stiu... ( Au apus vremurile cand aici era doar IT ) - ( Mai nou este pe baza de facebook , conturi , like , glume ) IP de la gateway deobicei este scris pe spatele routerului. Majoritatea routerelor din comert acolo il au.

IP-ul ala de pe router e cel privat, asta inseamna ca tu trebuie sa fii conectat deja la reteaua aia. El nu e conectat la retea. Iar ip-ul public il poti afla doar daca trimiti un link sau ceva(care stocheaza IP-ul vizitatorului) unui persoane conectate la aceea retea. Altfel nu cred ca se poate.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

probabil m-am exprimat gresit. in raza antenei mele wireless am mai multe retele . toate sunt oferite de acelasi provider si folosesc acelasi model de router. intrebarea mea era : pot afla parola routerului daca stiu SSID si MAC ? asta in cazul in care proprietarul nu a schimbat-o. multumesc anticipat.

 

 

ele arata ceva de genul asta :

 

SSID : ProviderDC12F5 | MAC : A4-B1-E9-DC-12-F5 | Company : Technicolor | Router Model : Technicolor TG
SSID : ProviderD7EC5D | MAC : A4-B1-E9-D7-EC-5D | Company : Technicolor | Router Model : Technicolor TG
SSID : ProviderC44FC8 | MAC : A4-B1-E9-C4-4F-C8 | Company : Technicolor | Router Model : Technicolor TG
SSID : Provider4F5CAD | MAC : 9C-97-26-4F-5C-AD | Company : Technicolor | Router Model : Technicolor TG
SSID : Provider4EC95B | MAC : 9C-97-26-4E-C9-5B | Company : Technicolor | Router Model : Technicolor TG

Edited by tinderboy
Link to comment
Share on other sites

WPA2 sau WEP?

 

Bruteforce e cam singura solutie. Routerele au cel mai probabil parole generate random.

Alt exploit nu exista. Orice pachete ai trimite tu routerului el le ignora(daca nu esti conectat la el).

 

Alternativa ar fi "social engeneering". Faci deauth la un router, si il clonezi (same MAC, same SSID, fara parola) pe routerul tau fals faci un DNS redirect la un phishing page care cere parola routerului. Daca ai noroc un fraier o sa se conecteze la routerul fals si o sa bage parola corecta. (cu mult noroc, daca faci deauth sau jam o sa incerce sa se deconecteze si reconecteze manual, ca nu ii merge netul).

 

Daca e WEP se poate sparge daca colectezi suficiente pachete.

 

Daca esti Hax0r gasesti alta vulnerabilitate ca sa obtii parola.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, AlexandruCT said:

Obisnuieste-te ! este ceva comun aici ! , iti va raspunde cineva ce este apt pentru asta .. din pacate eu nu stiu... ( Au apus vremurile cand aici era doar IT ) - ( Mai nou este pe baza de facebook , conturi , like , glume ) IP de la gateway deobicei este scris pe spatele routerului. Majoritatea routerelor din comert acolo il au.

 

IP-ul routerului (gateway-ul) poate fi orice IP vrea admin-ul dintr-o clasa privata. Si nu ai cum sa ai access la el daca tu esti in afara retelei.

Access-ul la gateway se face dupa ce ai intrat in retea.

Edited by sentinel
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AlexandruCT said:

Poti defini mai exact? Asta nu o stiam :D

 

Exista mai multe tool-uri, dar trebuie sa faci si tu research. Nu poti sa te apuci sa faci Hack WIFI fara sa ai un knowledge solid in spate (daca vrei sa ai success).

Iti recomand sa inveti linux, networking, scripting si abia apoi hacking.

 

Dar daca insisti,  uite aici un hint:
https://www.techworm.net/2016/10/hacking-wpawpa2-without-dictionarybruteforce-using-fluxion.html

Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2017 at 0:44 PM, AlexandruCT said:

Multumesc, raman dator !

 

probabil ti-ai dat seama si tu ca wi-fi scanning & pentesting = ilegal fara acordul admin-ului?

asadar, daca te "joci" cu lucruri de genul asta, ar trebui sa te joci in reteaua ta, nu a vecinilor :) 

stay safe!

Edited by sentinel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

daca ai ceva spatiu(si timp) mergi pe optiunea airodump cu optiunile --berlin si --beacons. daca salvezi cu -w, cu siguranta ai sa gasesti ceva parole in fisierele .csv. sau macar o parte din parola. numai sa il lasi cateva ore bune pe sniff. la mine a mers mai bine decat cu evil twin :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...