Jump to content
ykcul

Ce limbaj mi-ati recomanda sa...

Recommended Posts

Salut ! Am tot cautat pe google , youtube etc.. tot felul de informatii despre Automatizari , si pentru ce ma intereseaza pe mine din pacate am observat ca nu se vorbeste pe internet cu toate ca stiu sau cred ca pot realiza ce am eu in plan de automatizare ...ceva strict din punct de vedere personal/profesional.

Eu unu sunt elev la un liceu tehnic de mecanica deoarece am o ''pasiune'' ( daca pot sa-i spun asa.. mai mult o obsesie ) despre mecanisme , radio-comanda etc.

Am postat acest topic deoarece nu prea sunt sigur daca ideea mea de a continua catre o facultate de inginerie mecanica de orice fel (militara, navala , mecanica etc ) o sa-mi fie pe plac pe viitor findca aceste optiuni erau bune la vremea lor si au fost exploatate destul de mult pana in prezent. Nu prea stiu cu ce se mananca programarea dar totusi am tendinta de a descoperii acest "taram virtual".

 

Apropo de topic , sunt curios ce limbaje m-ar ajuta catre o sistematizarea, optimizare a automatizarilor de orice tip. Pe ce device-uri m-ar interesa : software/smartphone , computere de bord (masini) , radio-comanda , robotica , telecomunicatii  (nu stiu daca am enuntat corect propozitia asta dar sper sa intelegeti ;) ).

M-am interesat de toate limbajele pe internet , pdf , carti cumparate . Dar sunt vechi , iar cele noi sunt in limba engleza ( stiu engleza dar sa studiezi in alta limba prin expresii si contexte diferite de limba romana e cam dificil , apoi sa intelegi si programarea in sine e GREU ) iar dupa ce iti dedici timpul si iti futi toti nervi sa vezi ca se aseamana dar nu se imbina oarecum ceea ce ai in cap.~X(

 

Vreau sa aflu pareri , indrumari sincere de la cei care isi dedica o parte din viata acestei pasiuni.

 

 

Edit *

         Nu stiu daca am postat bine acest topic aici dar asa sa nimerit :) 

Edited by ykcul
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, ykcul said:

Salut ! Am tot cautat pe google , youtube etc.. tot felul de informatii despre Automatizari , si pentru ce ma intereseaza pe mine din pacate am observat ca nu se vorbeste pe internet cu toate ca stiu sau cred ca pot realiza ce am eu in plan de automatizare ...ceva strict din punct de vedere personal/profesional.

Eu unu sunt elev la un liceu tehnic de mecanica deoarece am o ''pasiune'' ( daca pot sa-i spun asa.. mai mult o obsesie ) despre mecanisme , radio-comanda etc.

Am postat acest topic deoarece nu prea sunt sigur daca ideea mea de a continua catre o facultate de inginerie mecanica de orice fel (militara, navala , mecanica etc ) o sa-mi fie pe plac pe viitor findca aceste optiuni erau bune la vremea lor si au fost exploatate destul de mult pana in prezent. Nu prea stiu cu ce se mananca programarea dar totusi am tendinta de a descoperii acest "taram virtual".

 

Apropo de topic , sunt curios ce limbaje m-ar ajuta catre o sistematizarea, optimizare a automatizarilor de orice tip. Pe ce device-uri m-ar interesa : software/smartphone , computere de bord (masini) , radio-comanda , robotica , telecomunicatii  (nu stiu daca am enuntat corect propozitia asta dar sper sa intelegeti ;) ).

M-am interesat de toate limbajele pe internet , pdf , carti cumparate . Dar sunt vechi , iar cele noi sunt in limba engleza ( stiu engleza dar sa studiezi in alta limba prin expresii si contexte diferite de limba romana e cam dificil , apoi sa intelegi si programarea in sine e GREU ) iar dupa ce iti dedici timpul si iti futi toti nervi sa vezi ca se aseamana dar nu se imbina oarecum ceea ce ai in cap.~X(

 

Vreau sa aflu pareri , indrumari sincere de la cei care isi dedica o parte din viata acestei pasiuni.

 

 

Edit *

         Nu stiu daca am postat bine acest topic aici dar asa sa nimerit :) 

 

In primul rand trebuie sa inveti engleza.

E foarte, repet foarte greu sa inveti programare in limba romana.

Cat despre limbaje, il poti invata pe care iti place mai mult. Pt asta trebuie sa le vezi pe toate :)

Iti recomand C# (e pe val si destul de usor de invatat daca ai pasiune), sau daca nu C++ (inca foarte puternic).

Despre C# gasesti documentatie pe internet. Carti poti cauta pe http://www.amazon.com  sau daca vrei video: http://www.pluralsight.com sau http://www.udemy.com (contra $).

Pt C++ iti recomand cartea "Jumping into C++" https://ebooks-it.org/0988927802-ebook.htm (gratis aici. ps: am incercat mai multe carti, dar asta mi s-a parut the best for c++ beginer). Are si quizzes si exercitii.

 

Bafta la invatat!

Edited by sentinel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Hertz said:

C/C++

Edit: si foarte curand Go

sa inteleg ca tu ai experienta in limbajul c , mi-am facut o parere buna in vedere de c/c++ dar nu inteleg cum pot pune un script pe o placuta pcb sau pe un telefon (java sau android) ori chiar pe pc, ai nevoie de ceva in plus, linie de comanda  ceva.. ?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sentinel said:

 

In primul rand trebuie sa inveti engleza.

E foarte, repet foarte greu sa inveti programare in limba romana.

Cat despre limbaje, il poti invata pe care iti place mai mult. Pt asta trebuie sa le vezi pe toate :)

Iti recomand C# (e pe val si destul de usor de invatat daca ai pasiune), sau daca nu C++ (inca foarte puternic).

Despre C# gasesti documentatie pe internet. Carti poti cauta pe http://www.amazon.com  sau daca vrei video: http://www.pluralsight.com sau http://www.udemy.com (contra $).

Pt C++ iti recomand cartea "Jumping into C++" https://ebooks-it.org/0988927802-ebook.htm (gratis aici. ps: am incercat mai multe carti, dar asta mi s-a parut the best for c++ beginer). Are si quizzes si exercitii.

 

Bafta la invatat!

 

4 minutes ago, ykcul said:

sa inteleg ca tu ai experienta in limbajul c , mi-am facut o parere buna in vedere de c/c++ dar nu inteleg cum pot pune un script pe o placuta pcb sau pe un telefon (java sau android) ori chiar pe pc, ai nevoie de ceva in plus, linie de comanda  ceva.. ?

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ykcul said:

 

 

 

Pt placute ce folosesc microcontrollere poti folosi C, dar trebuie sa inveti embedded programming (inca am restanta la asa ceva :)).

https://en.wikipedia.org/wiki/Embedded_C

Iar pentru telefon poti sa inveti Java (android) sau Swift(IOS)

 

Defapt ce vrei tu mai exact sa dezvolti ca si aplicatie. Fii mai explicit.

Edited by sentinel
Link to comment
Share on other sites

De acord si eu cu C/C++ ca prima alegere. As recomanda si Python in paralel. Un limbaj puternic si usor de invatat.

 

Resurse pentru C++: 

Resurse Python:

 

Link to comment
Share on other sites

In principiu ai nevoie de C/C++ si Python.

 

Daca mergi pe ruta C:

 

Ca sa te lamuresti singur daca asta e ceea ce vrei si sa vezi daca iti place asta iti recomand sa iti comanzi un kit de pe aliexpress. Ceva gen asta: https://www.aliexpress.com/item/The-Best-RFID-Starter-Kits-For-Arduino-Uno-R3-With-Tutorial-Power-Supply-Learning-Kit-US/32623852199.html

 

Ai in pachet si un CD cu tutoriale cum sa folosesti tot de acolo si in plus ai si exemple de cod in IDE-ul de la Arduino.

 

Daca mergi pe varianta Python:

Aici recomand sa iti iei un raspbery pi si un set de senzori: 

https://www.robofun.ro/raspberry-pi-v3?search=raspberry&sub_category=true

https://www.robofun.ro/raspberry-pi-si-componente/Kit-RASPBERRY-PI-B-pentru-incepatori

Senzori gasesti mult mai ieftin pe Aliexpress doar ca dureaza cam o luna sau si mai mult sa ajunga in tara din China prin posta

 

Sunt destul de multe diferente intre un arduino si un rasbperry in ceea ce priveste modul in care le programezi dar in principiu poti sa folosesti aceiasi senzori pentru ambele.

Daca mergi pe varianta C + arduino, avantajul este ca gasesti foarte multe tutoriale si exemple pe net desii implementarea o sa ti se para mai grea.

Daca mergi pe varianta Python + raspberry, avantajul este ca e mai usor de programat, gasesti si aici multe exemple dar e mai scump de achizitionat.

Daca mergi pe varianta raspberry, poti sa programezi de asemenea in C si sa inveti si Linux.

 

Pentru un incepator mi s-ar parea mai util sa invete C + arduino doar pentru ca sunt mai putine tehnologii de care sa te bati si ai totul intr-un ecosistem destul de liniar care nu iti permite asa multa flexibilitate dar asta este un avantaj pentru un incepator pentru ca ai mai putin spatiu sa faci greseli.

 

Ar mai fi multe de discutat dar nu mai am timp acum sa scriu. 

Daca mai ai intrebari, scrie aici si o sa-ti raspund cand o sa am mai mult timp.

 

Pentru acest domeniu, nu recomand alte limbaje decat cele mentionate mai sus.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Nu mai mancati cacat cu C++ / C#. 

 

Pentru embedded systems folosesti C. Punct. Cu asta incepi. Daca vei incepe cu orice altceva vei ajunge la concluzia ca trebuie sa interfatezi oricum cu C (sau ASM dupa caz) pentru a duce la bun sfarsit anumite taskuri. Dupa ce stapanesti C, te poti duce mai departe catre C++ / Python(raspberry Pi) / Go / Java (Android) si altele.

 

Spun asta de fiecare data: Sunt cel putin 5 useri / month care deschid un astfel de topic si nu fac nimic. Pun intrebari doar de dragul de a o face si atat. Faptul ca nu ai gasit informatii nu ma duce cu gandul decat la:

 

1. Nu ai stiut sa dai un search pe google. (pentru ca nu stii engleza)

2. Esti lenes din cauza motivului de mai sus

3. Ignorant pentru ca nu te-ai straduit sa faci research pentru ceva ce zici tu ca-i o pasiune.

 

Sper din nou sa ma insel. Is multe de zis si nu am timpu' necesar de a face asta cu fiecare user. Cand o sa vad ca te intereseaza subiectul cu adevarat si incepi cu adevarat sa studiezi problema, iti voi da (eu si alti membrii) informatii referitoare la orice.

Edited by MrGrj
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, sentinel said:

 

Pt placute ce folosesc microcontrollere poti folosi C, dar trebuie sa inveti embedded programming (inca am restanta la asa ceva :)).

https://en.wikipedia.org/wiki/Embedded_C

Iar pentru telefon poti sa inveti Java (android) sau Swift(IOS)

 

Defapt ce vrei tu mai exact sa dezvolti ca si aplicatie. Fii mai explicit.

Nu vreau sa dezvolt chiar o aplicatie ... dar cu timpul in care invat sa pot exersa in afara perimetrilor, nu intr-un text document daca intelegi ce zic, asta asa ca sa percep mai multe unghiuri de perspectiva . Cu toate ca m-ar interesa sa fac curand (asa ca incepator) o aplicatie mobila de informare despre birocratie si alte interactiuni cu statul in societatea romaneasca.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ykcul said:

Nu vreau sa dezvolt chiar o aplicatie ... dar cu timpul in care invat sa pot exersa in afara perimetrilor, nu intr-un text document daca intelegi ce zic, asta asa ca sa percep mai multe unghiuri de perspectiva . Cu toate ca m-ar interesa sa fac curand (asa ca incepator) o aplicatie mobila de informare despre birocratie si alte interactiuni cu statul in societatea romaneasca.

 

Daca am inteles eu, vrei sa inveti lucrand la un proiect, dar asta nu poti face din prima (sau poate tu poti, cine stie?).

Sfatul meu este sa inveti bazele programarii, apoi sa incepi sa inveti mai aprofundat lucrand la un proiect.

Ti-am zis, daca vrei sa inveti mobile development, trebuie sa iti alegi, Java pt telefoane android, sau Swift pt telefoane IOS.

Edited by sentinel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, MrGrj said:

Nu mai mancati cacat cu C++ / C#. 

 

Pentru embedded systems folosesti C. Punct. Cu asta incepi. Daca vei incepe cu orice altceva vei ajunge la concluzia ca trebuie sa interfatezi oricum cu C (sau ASM dupa caz) pentru a duce la bun sfarsit anumite taskuri. Dupa ce stapanesti C, te poti duce mai departe catre C++ / Python(raspberry Pi) / Go / Java (Android) si altele.

 

Spun asta de fiecare data: Sunt cel putin 5 useri / month care deschid un astfel de topic si nu fac nimic. Pun intrebari doar de dragul de a o face si atat. Faptul ca nu ai gasit informatii nu ma duce cu gandul decat la:

 

1. Nu ai stiut sa dai un search pe google. (pentru ca nu stii engleza)

2. Esti lenes din cauza motivului de mai sus

3. Ignorant pentru ca nu te-ai straduit sa faci research pentru ceva ce zici tu ca-i o pasiune.

 

Sper din nou sa ma insel. Is multe de zis si nu am timpu' necesar de a face asta cu fiecare user. Cand o sa vad ca te intereseaza subiectul cu adevarat si incepi cu adevarat sa studiezi problema, iti voi da (eu si alti membrii) informatii referitoare la orice.

Te cred . Dar vreau sa intelegi ca nu ma cunosti, viata mea de licean nu prea e roz comparand-o cu viata genului de user care isi pierde jumate din zi pe steam si seara se trezeste cu o cine stie ce "revelatie" si isi elimina tot stresu pe laba acel gen pe care il descri tu. Cu toate ca acel gen nu are parte de probleme familiale/personale/financiare etc. toti suntem oameni si avem probleme destule dar nu sunt multi care deschid ochi .. Eu unu ma "chinui" ( oarecum spus ) sa invat sau sa ma apuc de vreun limbaj folositor la ce m-am pronuntat in topic, dar credema cu greu impart timpul dintre responsabilitatile mele ca sa imi fac timp si sa il "pierd" doar visand cai verzi pe pereti si scriind tot felul de porcarii pe forum asa cum crezi tu .

Am deschis acest topic ca sa stiu ce limbaj e mai bun pentru ceea ce tintesc eu sa fac si am vaz ca majoritatea vb de limbajul C/C++/C# daca mi-a ajutat cv din com tau de bine, mersi oricum . De topic-uri o sa mai deschid unu dupa 2 luni in care sper sa invat limbaju C/C++/C# (zic ,sper, ca dupa 2 luni ma duc sa-mi depun un CV si dupa nu stiu daca mai reusesc sa o mai ard pe forum-uri. Ciao!

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, sentinel said:

 

Daca am inteles eu, vrei sa inveti lucrand la un proiect, dar asta nu poti face din prima (sau poate tu poti, cine stie?).

Sfatul meu este sa inveti bazele programarii, apoi sa incepi sa inveti mai aprofundat lucrand la un proiect.

Ti-am zis, daca vrei sa inveti mobile development, trebuie sa iti alegi, Java pt telefoane android, sau Swift pt telefoane IOS.

Un singur lucru vreau sa te mai intreb si am incheiat topicu, trebuie un program special in care sa ma joc cu limbajul C ? Si care ar fi acela? Mersi anticipat!

Link to comment
Share on other sites

nu stiu de ce toata lumea recomanda la inceput C la inceput, de parca C-ul ar fii miezul.

da, e un limbaj de programare bun, dar nu pentru incepatori.

tu fiind incepator trebuie sa inveti ce sunt functiile, variabile, cum se folosesc, cum faci un sistem, nu sa inveti ce e ala un pointer ca o sa-ti pierzi imediat interesul.

nu mai zic ca in c rezultatele nu prea se vad, in comparatie cu programarea web rezultatele se vad imediat, faci ceva.. merge, si ai ambitia sa continui.

 

eu iti recomand programarea web, n-ai nevoie sa instalezi prea multe (xampp), ai doua variante front-end (ce se vede) si back-end(ce nu se vede)

dar eu zic sa te bagi pe front-end, pentru ca o sa vezi ca e frumos si o sa-ti placa.

 

e o prostie sa te bagi in c++ si sa citesti sincer, o sa te plictisesti imediat si o sa renunti cu ideea ca programarea nu e de tine.

si eu cand eram mic am avut tentativa sa invat c++, descarcasem o carte, dar imediat m-a plictisit.

dupa ce inveti programarea la nivel general, incerci si alte limbaje.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DoubleG said:

nu stiu de ce toata lumea recomanda la inceput C la inceput, de parca C-ul ar fii miezul.

da, e un limbaj de programare bun, dar nu pentru incepatori.

tu fiind incepator trebuie sa inveti ce sunt functiile, variabile, cum se folosesc, cum faci un sistem, nu sa inveti ce e ala un pointer ca o sa-ti pierzi imediat interesul.

nu mai zic ca in c rezultatele nu prea se vad, in comparatie cu programarea web rezultatele se vad imediat, faci ceva.. merge, si ai ambitia sa continui.

 

eu iti recomand programarea web, n-ai nevoie sa instalezi prea multe (xampp), ai doua variante front-end (ce se vede) si back-end(ce nu se vede)

dar eu zic sa te bagi pe front-end, pentru ca o sa vezi ca e frumos si o sa-ti placa.

 

e o prostie sa te bagi in c++ si sa citesti sincer, o sa te plictisesti imediat si o sa renunti cu ideea ca programarea nu e de tine.

si eu cand eram mic am avut tentativa sa invat c++, descarcasem o carte, dar imediat m-a plictisit.

dupa ce inveti programarea la nivel general, incerci si alte limbaje.

 

Sunt de acord cu DoubleG, e mai simplu sa incepi cu web development, intelegi mai repede.

Invata HTML+CSS, JavaSript, PHP, SQL

 

Un ghid bun e aici: http://www.w3school.com

 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, sentinel said:

 

Sunt de acord cu DoubleG, e mai simplu sa incepi cu web development, intelegi mai repede.

Invata HTML+CSS, JavaSript, PHP, SQL

 

Un ghid bun e aici: http://www.w3school.com

 

HTML+CSS, JavaScript, PHP, SQL nu ii folosesc la ceea ce are el nevoie, deci nu are sens sa incepa cu asa ceva. Odata ce stii C/C++, desi e nevoie de munca, poti mult mai usor sa migrezi spre alte limbaje de scripting ca cele de mai sus. Dar e mult mai greu in sensul invers.

 

Edited by 2nty7vn
Link to comment
Share on other sites

Fac acuma un curs de C++ printr-o facultate, si studiem din Gaddis.

http://cplusplushelp.weebly.com/uploads/2/5/6/5/25655197/0136022537.pdf

(Daca esti interesat de o carte)

 

Ca si compilator folosim Netbeans, dar poti sa folosesti si Dev-C++. Netbeans ii mai greu de configurat, dar pentru curs ii obligatoriu; acasa cand inveti in particular, faci ce vrei.

 

Spor la treaba!

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, 2nty7vn said:

HTML+CSS, JavaScript, PHP, SQL nu ii folosesc la ceea ce are el nevoie, deci nu are sens sa incepa cu asa ceva. Odata ce stii C/C++, desi e nevoie de munca, poti mult mai usor sa migrezi spre alte limbaje de scripting ca cele de mai sus. Dar e mult mai greu in sensul invers.

 

vrea lucruri mari din prima el.. asa ceva nu o sa mearga.

Link to comment
Share on other sites

Sunt si eu de acord cu DoubleG si Sentinel. Daca inteleg bine ai si probleme de natura financiara, practic ai nevoie sa capitalizezi ce nici nu sti inca, intr-un interval scurt de timp. Asta cred ca poti sa o faci doar in zona de site-uri si alte aplicatii web, unde exista deja tot felul de cms-uri gata facute ce trebuiesc in principiu doar configurate. Practic nici nu-ti trebuie sa sti programare ca sa faci un site.

Link to comment
Share on other sites

Apropo de topic , sunt curios ce limbaje m-ar ajuta catre o sistematizarea, optimizare a automatizarilor de orice tip. Pe ce device-uri m-ar interesa : software/smartphone , computere de bord (masini) , radio-comanda , robotica , telecomunicatii  (nu stiu daca am enuntat corect propozitia asta dar sper sa intelegeti ..

 

Aparent cativa ati cam deviat de la subiect ...

Nu cred ca JS este viabil in cazul asta.

 

C++,C,go,.NET | JAVA

De la cel mai greu la cel mai usor, alege ceva si apuca-te de treaba.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Trebuie sa stii sa te mulezi pe orice limbaj dar bineinteles ca asta se obtine in timp nu peste noapte. Dupa cum ai observat parerile sunt impartite.

 

Daca vrei sa controlezi totul din browser va trebui sa scrii totusi un API care sa comunice cu aplicatia Desktop indiferent in ce e scrisa acea aplicatie si uite cum ajungem si la partea de Web. Parerea mea personala e sa alegi un limbaj din ce ti s-a recomandat mai sus si joaca-te o perioada (3 ~ 6 luni) macar 4-5 ore pe zi. Trebuie sa gandesti analitic, sa formezi algoritmi stabili care sa nu dea cu virgula la primul lucru neprevazut si tot asa. O sa observi ca e un tipar care se tot repeta.

 

A, si mergi mult pe practica. Si mie imi plac cartile, citesc, dar nu te afunda prea tare in teoria chibritului ca nu ajungi niciunde. Ajunge sa intelegi ca "print 1;" va afisa cifra 1, nu te intereseaza ce proces fizic se intampla la nivel de procesor sau de cate ori se invarte cooler-ul cand faci asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...