Jump to content
NotTooLateYet

"Delay Muie Romania" Project

Recommended Posts

4 minutes ago, Byte-ul said:

Ce pula mea, sa-l votam pe ala care fura cel mai mult macar. Sa le dau si eu muie astora care sug pula prin Anglia si comenteaza de Romania.

 

Ia uite, Byte Basistul =)) , taiat ca maioneza.

 

Alegeti si pe Aerosol ca presedinte din partea mea. Pentru ca schimbare si mai bine vreti dar partea voastra nu v-o faceti.

Edited by QuoVadis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Angajaţii companiilor de IT, în mare parte afectaţi de eliminarea plafonului de 5 salarii medii la plata contribuţiilor asigurărilor sociale şi a contribuţiilor la asigările sociale de sănătate, creează şi răspândesc mesajele de chemare la mitingurile antiguvernamentale din principalele oraşe ale ţării, a declarat pentru Cotidianul un antreprenor din industria IT din Cluj-Napoca.

 

"Angajaţii din zona IT cheamă lumea la proteste prin Facebook, Twitter şi ale mijloace online. Au tot interesul pentru că în programul de guvernare PSD veniturile mari sunt taxate mai mult iar ei au venituri foarte mari. În acest moment, ei se bucură de impozit zero pe venit însă 80% dintre salariaţii companiilor de IT nu sunt programatori şi nu merită acea facilitate. Aceşti 80% sunt testeri de jocuri. Sunt plătiţi cu salariul minim iar restul pe PFA. Este o evaziune fiscală. Cred că e cea mai mare evaziune fiscală din România", a spus antreprenorul care a dorit să îşi păstreze anonimatul.

 

http://www.cotidianul.ro/angajatii-din-industria-it-raspandesc-mesajele-online-privind-chemarea-la-proteste-295681/

 

Senzational, hotii striga hotii. 

 

 

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, QuoVadis said:

 

Ia uite, Byte Basistul =)) , taiat ca maioneza.

 

Alegeti si pe Aerosol ca presedinte din partea mea. Pentru ca schimbare si mai bine vreti dar partea voastra nu v-o faceti.

Folosind aceeasi logica, tu esti postac pesedist. Tind sa cred ca si tu faci parte din pulime si mi se face scarba.

Edited by Byte-ul
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, QuoVadis said:

Sa va dau la muie la toti care il plangeti pe Basescu!

 

 Cand o sa pricepeti ca nu trebuie ales ala care fura mai putin (dosarul flota, vanzarile anterioare, dosare musamalizatr, etc)?!?

 

Cum nu au inteles nici americanii ca nu erau fortati sa aleaga intre si Hilary si Trump (aka "raul cel mai mic")

 

Va meritati soarta si multe nasoale ca dobanda pentru indobitocire. 

 

 

 

Nu il plang pe basescu, insa daca ne uitam la toti presedintii pe care Romanica i-a avut pana acum, nici unu nu a fost perfect.

Nu inteleg ce aveti toti cu trump, atat ban-ul impotriva musulmanilor cat si marele zid mexican  trump le-a promis in campania sa electorala, omu' face exact ce a promis.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Byte-ul said:

Folosing aceeasi logica, tu esti postac pesedist. Tind sa cred ca si tu faci parte din pulime si mi se face scarba.

 

Bati saua sa priceapa calul... Pe mine ma poti considera apolitic. Dar nu eu sunt important, eu sunt irelevant. La fel cum spunea @gogusan ca aia de nu isi platesc taxele, dau tepe cand pot, taie colturi, aia ies sa strige hotii. Tot ei nu merg la vot si accepta flegme. Doar acum ce s-au mai trezit putin.

 

Dar unde au fost pana acum? Lucrurile nu au ajuns asa peste noapte.

 

Si apoi acelasi popor merge si voteaza jegurile de PSD tinand cont ca sunt o adunatura de penali (si mai multi care au preferat sa frece menta in loc sa voteze)

 

Ma refeream la faptul ca daca se vrea o clasa politica buna, trebuie implicare sociala activa si strategica, in mod sustinut.

 

Dodoasca e mai presus de un partid sau altul si uneori o cladire trebuie demolata pentru a pune ceva mai bun in loc.

 

De asta va dadeam muie pentru ca in loc sa demolati si reconstruiti, tot  vreti sa peticiti aceleasi carpe si apoi nu va convine cand aveti gauri si va bate vantul rece in cur :-j

Edited by QuoVadis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, nSnoopy said:

 

Cu toate ca nu sunt fan Basescu, cel putin din punct de vedere economic a avut rezultate bune zic eu...

pib-1989-2009.png

tabel-3.png

 

 

Nu i se datoreaza lui Basescu cresterea economica, el doar s-a nimerit in acea perioada a istoriei acolo.

Cresterea economica a fost cauzata de aderarea Romaniei la UE. Atunci multi au plecat in afara si multe companii straine au venit sa vada ce fel e prin Romania.

 

Oricat de mult s-ar incerca sa se zica "IT-ul scapa de impozite si trebuie impozitati" sau "nu toti cei care lucreaza in IT sunt programatori prin urmare sa ii impozitam" sa nu uitam ca IT-ul genereaza 5-6% din PIB.

 

 

 

By the way:

  • Intr-un ziar din Prahova se spune ca o companie multinationala si-a trimis salariatii la protest. E o chestiune care tine de securitatea nationala. Trebui sa o verificam.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21587235-baronul-psd-dambovita-care-conducere-comisia-parlamentara-control-cer-sri-verifice-multinationalele-care-dat-liber-salariatilor-mearga-protest-plus-sugerat-rusia-spatele-protestelor.htm

 

 

Patru ani cu actuala putere o sa ne intoarca inapoi in 1947.

 

Edited by tjt
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Byte-ul said:

Au venit pesedistii la protest =))=))=))=))=)) ahahahahahaha

 

16473640_254150108355292_498317460103180

 

 

http://adevarul.ro/news/politica/ora-1400-guvernul-reuneste-retrage-ordonanta-urgenta-modifica-legislatia-penala-abrogare-prorogareo-1_5896e8585ab6550cb825d49e/index.html

 

 

Sa va uitati la video:  https://www.facebook.com/Adevarul/videos/10154389092611243/  --- e incredibil si cred ca e cea mai clara imagine a votantilor PSD.

 

Edited by tjt
Link to comment
Share on other sites

Just now, tjt said:

fmm isis, se duc cu tirul peste aia din nice si berlin in loc sa vina peste astia 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, tjt said:

=))

Nu ti se pare cunoscuta situatia? https://www.youtube.com/watch?v=-_wwee7CUmo min 20:25

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2017 at 1:35 PM, fallen_angel said:

Greșit. Poporul nu a ales Guvernul.

 

Corect dar totusi romanii au ales in decembrie 2016:

harta_cd_03555600.jpg

 

harta_sen_63068400.jpg

 

NE MERITAM SOARTA IN PLM !!!

 

Nu stiu despre voi dar eu nu am de gand sa ma pis pe Constitutia Romaniei, implicit pe democratie. Asta e! Majoritatea decide. Vreti schimbare? Data viitoare iesiti in plm la vot!

 

"

De ce nu iesiti in strada pentru reducerea nr-ului de parlamentari?

De ce nu iesiti in strada pentru mizeria din spitale?

De ce nu iesiti in strada pentru parintii vostri care au muncit peste 30 de ani si au o pensie de 400 lei

De ce nu iesiti in strada impotriva lichelelor apte de munca ce stau acasa cu pula in sus si primesc ajutor social cat pensia unui batranel?

..."

 

Pentru ca PITONG!

 

 

Pe asta il urmeaza lumea acum? Inseamna ca nu mai avem nici o sansa.

 

 

 

Edited by gogusan
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

ia in considerare ca daca nu erai in judetul tau nu puteai vota.. studentii n-au putut vota, sa fim seriosi cine sta pe drumuri 2 zile pt a vota cand ai sesiune?

sunt multi oameni care dupa ce au terminat o facultate raman in orasul respectiv, dar ei sunt din alt judet.

 

ar trebuii sa existe o lege in care sa se precizeze clar ca in timpul campaniei electorale nici un post de televiziune nu poate sa pupe in cur un partid (gen RTV cu pseudoanonymous) si fara pomelnici electorale (cei de la sat doar pt ele voteaza).

votul sa fie pe baza de ratiune nu pe baza de alimente.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kenox said:

la vot nu v-ati ati putut pierde 2 zile dar la protest ati putut sa stati o saptamana(parca in perioada asta tot sesiune este)

personal nu sunt student, dar poporul asta si-o merita, pe langa ca esti prost, ti-o faci si cu mana ta, am auzit cazuri in care erau acasa, puteau sa mearga sa voteze, dar le era lene sa iasa sau era prea departe sectia de votare (30 min de mers pe jos) :( saraci de ei.

eu nu-mi iubesc asa mult poporul, cand vad cat de destepti sunt unii, doamne iarta-ma, mai mult iubesc pamantul (ca Ion :)) ) si istoria (dacians shits), dar pot sa ma duc si prin tari straine daca e cazul.

romanul nostru prost ar trebuii sa citeasca, sa se cultiveze, in toata viata mea nu m-o interesat nimic din scoala, dar m-o interesat altele, am citit si pot zice ca cu fiecare carte citita eram cu un pas mai aproape de raspunsurile mele.

 

dar cand o arzi toata ziua pe manele si o astepti pe ma-ta sa-ti plateasca factura la net.. e cam naspa.

Edited by DoubleG
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Treziti-va ma in pula mea. Au murit oameni in beciuri de pomana. Orice PULETE de MILITIAN, PROCUROR, JUDECATOR, PARLAMENTAR, DEPUTAT, MINISTRU, trebuie sa raspunda INDIVIDUAL pentru faptele lui. Manca-mi-ati pula asta mare si frumoasa, toti care sunteti cu PSD-ul si ciuma rosie.

@kenox ba labare, cand pula mea ai avut tu dreptul de a alege ministrii ? 

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In legatura cu studentii, FACETI-VA FLOTANT!

http://www.digi24.ro/opinii/cum-puteti-sa-va-faceti-rapid-viza-de-flotant-pentru-a-vota-la-alegerile-din-decembrie-618212

 

Ups prea tarziu. Totusi nu dati vina pe alti cand si voi sunteti la fel de vinovati!

 

Cine crede ca oamenii se manipuleaza/conving de pe o zi pe alta se insala. Manipularea se face sublim fara ca subiectul sa realizeze ca ideile ii sunt induse de actiunile sau vorbele cuiva.

In cateva cuvinte va zic unde a gresit PSD-ul si cum a actionat Iohannis. 

 

1. Au gresit cand au tinut ascunsa nominalizarea primului ministru vreo saptamana si au lasat loc de discutie prin mass media cum ca ar forta punerea lui Dragnea care este condamnat si totodata incalca legea.

2. Nominalizeaza o femeie de religie musulmana cu probleme privind afinitatea catre guvernul actual din Siria. Nici nu puteau propune ceva mai rau, Iohannis avea motiv sa o refuze si a facut-o. Refuzand-o ne intoarcem din nou la discutia Dragnea posibil premier care trage in jos Guvernul actual.

3. Iohannis a tras de timp, de la intalniri informale cu partidele  (neconstitutionale din punctul de vedere al PSD-ului) in perioada de timp al punctului 1 cand avea doar de castigat, la amanarea de decizi si alte piedici. Se adeveresc astfel spusele lui Tariceanu.

4. Iohannis a mers "peste ei" la Guvern, sincer am dubii in privinta modului in care a aflat ce vrea sa faca PSD, in incercarea de a oprii OUG. PRESEDINTELE II MARELE SALVATOR. Asta sa intamplat in 18 ianurie si duminica 22 Marele Salvator merge la primele proteste mai serioase.

5. Cireasa de pe tort a PSD-ului ii clar ordonanta data in miez de noapte, foarte ciudata decizie din moment ce avea sanse infime de reusita/sa nu fie observata. Aici ne putem intreba daca nu cumva exista si un razboi de putere chiar in interiorul PSD-ului care sa fi fost implicat direct in acest esec al lui Dragnea la sefia partidului.

 

Am urmatoarele intrebari

Au iesit studentii in strada pentru ca nu au putut vota si acuma zic ca ii facatura PSD-ista???

Au iesit oamenii de la multinationale si IT pentru ca erau direct afectati de Guvernul PSD???

Daca raspunsul este DA aveti in fata masa de oamenii care pot fi incurajati sa iasa in strada si interesant ca sunt tot aceasi oamenii de pe facebook cu care Iohannis a castigat alegerile si l-au demis pe Ponta (plus minus cativa din alte grupe sociale).Posturile TV si-au pierdut din credibilitatea asa ca social media ii the way to go.


La proteste au mers oamenii si pentru ca era la moda, cool, fun sau pentru a se bate, astfel numarul de protestatarii nu mai este chiar asa de reprezentativ cu ideea principala. Am uitat sa adaug la subpuncte momentul cand Iohannis a adus in discutie referendumul chiar in zilele libere de 23-24 ianuarie. O idee simpla si sublima cum ca poporul ar fi cel care trebuie sa decida. La cat de euforici au fost cei de la PSD bineinteles ca au iesit cu o declaratie de presa de tot cacatul

 

Se vede foarte clar intentia presedintele de a lupta impotriva PSD-ului chiar din primele momente de la pierderea alegerilor. Cine zice ca tot tam-tamul asta nu ii un razboi politic se insala. Nu ii poporul contra PSD, ii Iohannis plus poporul care sa alaturat mai tarziu contra PSD. 

 

Sincer PSD-ul merita din plin sa piarda guvernarea dar nu doar din cazua OUG si nu fortati doar de vointa poporului asa cum cred uni. Se vor mai scrie multe articole, postari pe facebook si oamneii iesiti in strada pana se va termina acest razboi.

 

 

 

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...