Jump to content
teodoraargi

Automatica si calculatoare sau Informatica?

Recommended Posts

Hello,

 

Stiu ca mai sunt cateva topic-uri pe aceasta tema, insa nici unul nu mi-a raspuns complet la intrebari.

Sunt in clasa a 11-a, si nu stiu ce facultate sa aleg, dintre poli sau unibuc. Pana astazi eram convinsa ca vreau la poli, insa am mai cautat detalii pe net si am vazut ca sunt multe materii inutile, multa fizica, profesorii nu predau cine stie ce.

Nu imi dau seama daca sunt mai interesata de partea de software decat de partea de hardware. Am facut pe net cursuri de Android si Cross-Platform Developement (Java si C#), cate ceva despre .NET, HTML, CSS, JQuery etc, insa am si un Arduino si am facut cateva proiectele si cu el.

 Sunt constienta de faptul ca majoritatea informatiilor ca programator le acumulezi din studiul independent si as vrea sa am posibilitatea sa fac asta si in timpul facultatii, am inteles ca la Unibuc e mai lejer. Nu sunt genul care sa isi petreaca toate noptile prin cluburi, insa mi-ar placea sa am si ceva timp liber.

Pe de alta parte, tot pe net am citit ca Poli e oarecum mai bine-vazuta de angajatori. Am vazut si ca ei au mai multe proiecte (de ex Microsoft Innovartion Center), desi nu prea inteleg cum au timp si de asta.

 

So..thoughts?...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu stiam o fata care era la UBB in Cluj la Facultatea de Matematica si Informatica, facea saraca la matematica.. de ii sareau ochii, asta acum 4 ani, acum cine stie.

la un centru de excelenta de la mine din oras, am auzit ca cei care merg la Facultatea de Matematica (diferita de Informatica) in Iasi isi paraleli, nici derivatele nu le stiu.

 

stiu ca si eu m-am interesat, zicea un tip de pe reddit ca cei care urmeaza Informatica is supraincarcati, materie in plus, ca cica daca vrei sa lucrezi in programe de modelare 3d gen Maya, 3ds max, cinema 4d ai nevoie de facultatea aia (asa am citit, nu pot afirma ca e si adevarat).

eu personal ma duc la AC, pentru ca dau doar la Matematica admitere, nu stiu informatica de liceu, rahaturi de alea cu probleme lui ma-sa.

 

in schimb am un prieten la AC in Cluj, zicea ca e lejer timpul, se reia C++ de la 0.

oricum daca cauti pe net, o sa vezi ca majoritatea celor care termina AC is paraleli, cauta pe net.

 

daca caut iarasi pe internet:

 

http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=17292

-ignora raspunsul lui nbdmbr, e tampit

 

p.s: am vazut ceva de fizica, stai linisita, fizica nu e asa grea, crede-ma.

eu nu stiam nimic la fizica si in 4 luni am pus la punct tot pe partea de electrica, fiind capabil sa iau punctaj maxim la subiecte de mate-info.

la fel si la termodinamica, am aproape 2 luni si deja cam fac de punctaj maxim (mai am de lucrat cei drept)

daca stii matematica de baza, reguli de calcul, sa lucrezi cu exponenti si logaritmi si sa faci ecuatii de gradul 2, e usoara fizica, trebuie doar sa stii formulele (nu-s multe, inveti cateva si restul le poti creea lucrand matematic)

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, teodoraargi said:

Nu este vorba de fizica de liceu neaparat. Dar am inteles ca se face multa fizica in fac la AC si nu prea ii vad aplicarea

 

Daca vrei sa inveti efectiv programare desktop, mobile si web si nu te intereseaza cum functioneaza un calculator/microcontroller la nivel de circuite, atunci alege unibuc si nu poli.

La poli se aprofundeaza mai multe aspecte, nu doar programare. Se face fizica, electronica digitala, masuratori electrice si senzori, microcontrollere, programare in FPGA (design hardware), automate si multe alte chestii de genu asta.

Personal, mi se pare un mit partea cu "esti privit mai bine daca ai terminat poli". Nu stiu cat de tare conteaza in afara tarii dar cel putin in Romania, conteaza sa stii atunci cand mergi la un interviu si mai putin facultatea pe care ai terminat-o. Cand se angajeaza juniori, angajatorul stie ca ai iesit din facultate si ca oricum nu stii prea multe indiferent de ce facultate ai terminat asa ca ii intereseaza sa ai bazele pe care o sa te dezvolti in continuare in companie.

 

Oricare facultate ai alege-o, trebuie sa inveti tu acasa si sa pui pasiune pentru ca altfel o sa-ti fie foarte greu.

 

La poli o sa faci multa matematica mai degraba decat fizica in primii 2 ani. 

Dupa anul 2, se axeaza mai mult pe inginerie software, algoritmica, sisteme embedded si multe altele dar mai putina matematica si fizica. (cel putin asa e la Cluj, probabil si la Bucuresti e la fel)

Ai putea sa intri pe grupurile de facebook ale studentilor sau pe site-urile profilor de la ambele universitati si sa te uiti peste cursuri. Astfel iti poti face o idee despre ce se face si daca ti-ar placea o facultate sau alta.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...