Jump to content
Usr6

[F usor] Iepurasul de paste

Recommended Posts

Am stat 3 ore sa fac bruteforce si nu am ajuns la un rezultat, am sa mai incerc si diseara inca o data.

Un hint? (0-9/a-z/A-Z?) macar sa limitez durata.

Nu de alta, dar nu prea ma descurc eu cumva :) adica eu m-as descurca cumva daca as limita range-ul.

Edited by Shikata
Link to comment
Share on other sites

@Usr6 mi-a spus sa fac tutorialul cu rezolvarea 

 

Primul pas e sa salvam imaginea, aici cred ca s-au blocat majoritatea, ea este atat o imagine cat si o arhiva asa ca daca o deschidem cu Winrar vom vedea o alta imagine arhivata cu parola.

 

 2596279a067c4536b8010f4998d06852.png

 

 

Acum vine cea mai incurcata parte, trebuie sa decodam numerele din imagine sa aflam parola. 

Daca ne uitam la numere, singura caracteristica a lor este ca sunt toate numere prime. Daca facem o lista cu primele 20 de numere prime si atribuim fiecarui numar prim din lista o litera in aceeasi ordine, decodarea cifrelor este destul de usoara. https://pastebin.com/Z26JX3nD 

 

Odata ce vom dezarhiva Te_descurci_tu_cumva.jpg si o vom deschide, vom vedea niste iepurasi care se mira la vazul unui QR code, nestiind cum sa-l citeasca (poate voi stiti) . Ca'n inception, ce ne spune QR code-ul este parola imaginii. 

 

Daca vreti sa vedeti ce e ultima imagine ... well you've learned the pattern :) 

 

 

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...