Jump to content
Alejandro_93

Hackeri - Lucrare de dizertație

Hackeri - Lucrare de dizertație  

30 members have voted

  1. 1. Salutare tuturor! Sunt la Facultatea de Psihologie la Master, iar lucrarea mea implică să dau un chestionar de personalitate celor care știu să facă hacking de orice tip sau hacktivism. Totul este confidențial....iar rezultatele finale vi le pot da. Vreau să întreb dacă ați completa un chestionar în scop pur academic care m-ar ajuta enorm la lucrarea de dizertație....în google forms de acest tip ca să vă atașez linkul? http://researchcentral.ro/index.php?action=listateste&ID=96 Aștept păreri!

    • Da, aș completa
      14
    • Sunt interesat de mai multe detalii
      6
    • Nu, nu aș completa.
      10


Recommended Posts

Salutare tuturor!

 

Sunt la Facultatea de Psihologie la Master, iar lucrarea mea implică să dau un chestionar de personalitate celor care știu să facă hacking de orice tip sau hacktivism. Totul este confidențial....iar rezultatele finale vi le pot da. Vreau să întreb dacă ați completa un chestionar în google forms de acest tip ca să vă atașez linkul? http://researchcentral.ro/index.php?action=listateste&ID=96

 

Aștept păreri!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Alejandro_93 said:

Salutare tuturor!

 

Sunt la Facultatea de Psihologie la Master, iar lucrarea mea implică să dau un chestionar de personalitate celor care știu să facă hacking de orice tip sau hacktivism. Totul este confidențial....iar rezultatele finale vi le pot da. Vreau să întreb dacă ați completa un chestionar în google forms de acest tip ca să vă atașez linkul? http://researchcentral.ro/index.php?action=listateste&ID=96

 

Aștept păreri!


Tocmai ma pregateam sa dau la muie la toti profesorii de acolo care te lasa sa faci astfel de chestii fara nici o etica de research. Insa m-am oprit apoi gandidu-ma ca ei poate nu stiu ce faci tu inca. Daca nu ai dat pe la cursurile de etica si epistemologie, da-ti 2 palme, vorbeste cu profesorii si apoi revino. Succes!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Oare daca ar fi oameni rai sa dea fluud la chestionarul tau si sa iti trimita date random ca sa iti futa tie ziua.

(un mic CSRF si un filler custom pt input)

 

Zii mai exact care e studiul si ce vrei sa observi. Poate se gaseste cineva sa te ajute cu tehnica.

Asa cu vorbe goale si cu google forms esti luat in ras.

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2017 at 10:33 PM, Alejandro_93 said:

Vreau sa fac dizertatia pe tema personalitatii - sa dau un chestionar de personalitate care e confidential celor care sunt hackeri si sa vad ce rezultate le ies si sa le compar cu rezultatele celor care sunt la o facultate de IT...sau cibernetica...sau securitate IT...that is all...

Nu ai o idee neaparat rea, dar iti recomand sa-ti definesti si implicit sa intelegi foarte bine ce inseamna pentru tine hacker(hacherii aia da fura carduri cu v@loar3 da apar la Pr0sTv, oameni care traiesc intr-o pivnita ascunsa in desertu' Gobi,oameni care au trecut printr-un proces in urma unor activitati cibernetice in mod evident, foarte inocente sau oameni care lucreaza in domeniu asta(pentesteri etc) si care au tangete cu lumea securitatii si cea ce implica intr-un mod legal si eventual nenociv altora sau poate alt tip de oameni) si implicit sa treci in lucrare, o descriere a ce ai ales, in caz ca o prezinti cuiva care are tangente/cunostinte legate de treaba asta.

OFF: Fix in linkul pe care l-ai pus, aveti si o vulnerabilitate de tip SQLi (google it si eventual anunta-l pe cel care se ocupa de site).

LE: Le-am trimis un email raportand vulnerabilitatea. Multam @yoyois pentru directie :)

Edited by Timelord
LE
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Timelord said:

Nu ai o idee neaparat rea, dar iti recomand sa-ti definesti si implicit sa intelegi foarte bine ce inseamna pentru tine hacker(hacherii aia da fura carduri cu v@loar3 da apar la Pr0sTv, oameni care traiesc intr-o pivnita ascunsa in desertu' Gobi,oameni care au trecut printr-un proces in urma unor activitati cibernetice in mod evident, foarte inocente sau oameni care lucreaza in domeniu asta(pentesteri etc) si care au tangete cu lumea securitatii si cea ce implica intr-un mod legal si eventual nenociv altora sau poate alt tip de oameni) si implicit sa treci in lucrare, o descriere a ce ai ales, in caz ca o prezinti cuiva care are tangente/cunostinte legate de treaba asta.

OFF: Fix in linkul pe care l-ai pus, aveti si o vulnerabilitate de tip SQLi (google it si eventual anunta-l pe cel care se ocupa de site).

Apreciez răspunsul dvs prompt....îmi doresc să fie hackeri din următoarele domenii:

1. Hackeri care fac acte frauduloase pe net de orice tip- în continuare spun că sunt confidențiale datele

2. Hackeri care lucrează în securitate - cei care nu au activități care încalcă legea

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Alejandro_93 said:

Vreau sa fac dizertatia pe tema personalitatii - sa dau un chestionar de personalitate care e confidential celor care sunt hackeri si sa vad ce rezultate le ies si sa le compar cu rezultatele celor care sunt la o facultate de IT...sau cibernetica...sau securitate IT...that is all...

Problema e ca grupurile tale nu sunt asa de "distincte". La facultatea de cibernetica ai o anumita grupa de varsta. "Hackerii" de pe net au intre 11 si 50 de ani, si au facut sau vor face si ei diferite facultati, sau nu.

Plus ca dupa definita ta hacker e oricine: de la un copil de 12 ani care a spart site-ul scolii la un expert cu studii superioare care face "hacking" in timpul liber ca troll.

 

Daca tu crezi ca tot poti obtine date din asa ceva, bafta! (Cred ca sim toti cum merge sa modifici putin datele sa otii orice rezultat vrei tu).

 

@Timelord Email general al proiectului: contact [at] researchcentral.ro 

Nu mai bine faci tu un raport al vulnerabilitaii si trimiti un mail.

https://support.hackerone.com/hc/en-us/articles/211538803-Step-by-Step-How-to-write-a-good-vulnerability-report

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, yoyois said:

Problema e ca grupurile tale nu sunt asa de "distincte". La facultatea de cibernetica ai o anumita grupa de varsta. "Hackerii" de pe net au intre 11 si 50 de ani, si au facut sau vor face si ei diferite facultati, sau nu.

Plus ca dupa definita ta hacker e oricine: de la un copil de 12 ani care a spart site-ul scolii la un expert cu studii superioare care face "hacking" in timpul liber ca troll.

 

Daca tu crezi ca tot poti obtine date din asa ceva, bafta! (Cred ca sim toti cum merge sa modifici putin datele sa otii orice rezultat vrei tu).

 

@Timelord Email general al proiectului: contact [at] researchcentral.ro 

Nu mai bine faci tu un raport al vulnerabilitaii si trimiti un mail.

https://support.hackerone.com/hc/en-us/articles/211538803-Step-by-Step-How-to-write-a-good-vulnerability-report

Voi verifica in acel chestionar ce varsta are fiecare care-l completeaza, daca are nu o facultate...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alejandro_93 said:

cum te gasesc pe aplicatia aia?

Nu ma gasesti nici cum.

Lasand gluma o parte, nu zic ca este foarte greu ceea ce faci tu dar odata ce ai spus cuvantul "hackeri" deja lucrurile incep sa se imparta.

Hackeri asa cum ii numesti tu sunt impartiti in foarte multe categori, cei care fura, cei care spart si distrug, cei care sparg si anunta, sunt foarte multe categori de "hackeri" asa cum ii numesti tu.

Parerea mea este ca "hackeri" sunt oameni care au stat la baza unei inventi pentru mine bill gates este un hacker, steve jobs este un hacker.

Nu Ion sau Gicu care a invatat la scoala putin html si odata ajuns acasa rupe google-ul gaseste un bruteforce si baga si el la nimereala acolo si sparge "severe smechere" ala nu e hacker, ala dupa parerea mea este un om putin norocos.

IceMan ala de la Cluj (daca se gaseste pe aici poate sa confirme)  dormea pe mIRC, si scana cu unixcod-ul 2005 si era planton habar nu avea decat sa scaneze comenzile pt scan, si a dat si el in cateva calculatoare de la nasa si gata, acum il poti nume hacker ? sa fim seriosi ! 

 

PS. Fa un chestionar, urca-l undeva sau posteaza aici pe forum si cine vrea sa raspunda, bine cine nu iarasi bine, si informeaza-te si fa-l pe fiecare categorie de "hackeri" in parte.

Apropo, fa-ti un test si pentru tine ! www.try2hack.nl vezi la ce nivel ajungi !

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alejandro_93 said:

Apreciez răspunsul dvs prompt....îmi doresc să fie hackeri din următoarele domenii:

1. Hackeri care fac acte frauduloase pe net de orice tip- în continuare spun că sunt confidențiale datele

 

=))

 

Sfatul meu este sa te limitezi la cat dai cu bata in balta pe aici... pentru ca e domeniu public si se face departamentul universitatii de rahat chiar daca esti un reprezentant indirect (student).

Edited by QuoVadis
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Alejandro_93 said:

Apreciez răspunsul dvs prompt....îmi doresc să fie hackeri din următoarele domenii:

1. Hackeri care fac acte frauduloase pe net de orice tip- în continuare spun că sunt confidențiale datele

2. Hackeri care lucrează în securitate - cei care nu au activități care încalcă legea

 

Cine crezi ca ar recunoaste ca face "acte frauduloase pe net" ?

 

Eu zic sa lasi hackerii in "banii" lor (si la propriu si la figurat) si sa alegi alt domeniu.

 

Pontul 1: Sa fiu si ON topic, iti recomand sa faci chestionarul in engleza, sa intri in diferite grupuri de pe fb de "hackeri" de carton si sa ii rogi sa iti completeze chestionarul. DAR mai mult ca sigur vei primi date eronate, sau vor fi date de la persoane ce se cred "hackeri".

 

Pontul 2: Lucrez in domeniul cercetarilor de marketing, vad chestionare zilnic, iti pot da o alta idee, daca tot vrei sa faci cercetare pe tema personalitatii eu zic sa faci un chestionar prin care sa afli personalitatea femeilor si a barbatilor, ce sunt utilizatori de site-uri de matrimoniale, la fel grupurile de pe facebook iti sunt de MARE ajutor.

Vei afla date precum:

- Ce pesoane folosesc aceste site-uri ( grase, slabe, dezamagite in dragoste, anti-sociale )

- Ce prefera femeile ( burtosi, musculosi )

- Cati la % din cei intervievati erau necasatoriti (media varstei)

- Cati la % erau divortati (principalele motive ale divortului) ex: 15% batute, 30% inselate etc ...

- Cati la % cauta doar aventuri pe aceste site-uri (grupuri in cazul tau)

si ce mai ai tu nevoie

 

P.S. Oricum esti la psihologie, deci asta cu matrimonialele zic eu ca merge mai bine. Hackingul banuiesc ca l-ai ales ca e vreo pasiune de a ta sau ti se pare mai interesant.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, brdan18 said:

 

Cine crezi ca ar recunoaste ca face "acte frauduloase pe net" ?

 

Eu zic sa lasi hackerii in "banii" lor (si la propriu si la figurat) si sa alegi alt domeniu.

 

Pontul 1: Sa fiu si ON topic, iti recomand sa faci chestionarul in engleza, sa intri in diferite grupuri de pe fb de "hackeri" de carton si sa ii rogi sa iti completeze chestionarul. DAR mai mult ca sigur vei primi date eronate, sau vor fi date de la persoane ce se cred "hackeri".

 

Pontul 2: Lucrez in domeniul cercetarilor de marketing, vad chestionare zilnic, iti pot da o alta idee, daca tot vrei sa faci cercetare pe tema personalitatii eu zic sa faci un chestionar prin care sa afli personalitatea femeilor si a barbatilor, ce sunt utilizatori de site-uri de matrimoniale, la fel grupurile de pe facebook iti sunt de MARE ajutor.

Vei afla date precum:

- Ce pesoane folosesc aceste site-uri ( grase, slabe, dezamagite in dragoste, anti-sociale )

- Ce prefera femeile ( burtosi, musculosi )

- Cati la % din cei intervievati erau necasatoriti (media varstei)

- Cati la % erau divortati (principalele motive ale divortului) ex: 15% batute, 30% inselate etc ...

- Cati la % cauta doar aventuri pe aceste site-uri (grupuri in cazul tau)

si ce mai ai tu nevoie

 

P.S. Oricum esti la psihologie, deci asta cu matrimonialele zic eu ca merge mai bine. Hackingul banuiesc ca l-ai ales ca e vreo pasiune de a ta sau ti se pare mai interesant.

Multumesc de parere, apreciez sincer! O sa iau in calcul ce ai zis, sa ai o viata usoara!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, madastar18 said:

@brdan18 l-ai bagat pe om in ceata =)) , tu crezi ca el stie statistica si analiza de marketing ? :)) Din start a dat cu batul in balta, cum am scris si mai sus: sper sa iei 6 la lucrare :)) alejandrooooo :)) .

 

Teoretic nici nu are nevoie de statistica si analiza, google forms ii da direct procentele in functie de raspunsuri pentru fiecare intrebare, mai departe trebuie doar sa interpreteze datele ceea ce nu e tocmai greu si sa le "comenteze".

 

@Alejandro_93 Parerea mea e sa ramai pe treaba cu matrimonialele, poti sa scrii enorm de mult. Te poti orienta in functie de preferinte, la toate categoriile de varsta sau doar la tineret (de aici la fel poti sa mentionezi cum smartphoneul te face sa nu mai ai viata sociala, cum toti tinerii au profile de facebook si numai comunica face to face ... devin inchisi etc ...)

 

Sau daca nu iti plac matrimonialele :)) poti aborda gamerii, cate ore petrec la pc, bani investiti in jocuri, daca au futut si ei ceva la viata lor etc ...

 

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Mai bine faci lucrarea despre tine "de ce ai ales psihologia" -> eu am ales psihologia ca sa il fut in cur pe om fara sa simta, sa profit de necazul sau de emotile lui si sa-i ciordadelesc bani. Coaie, tu ai facut facultatea degeaba, te-ai trezit acum la final ca ai si tu o lucrare de facut slobozitule, nu mai ingrasi tu porcul in ajun de craciun. Faci statistica pe paine si tu nici functile marketingului nu le stii. 

AMIN

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...