Jump to content
wikedx

Intrebari mediocre

Recommended Posts

Salut as dori si eu sa stiu ce este tensiunea curentului electric.Si ce sunt bornele de intrare si cele de iesire.

Am incercat sa caut documentia pe google dar nu am inteles mai nimic fiindca sunt praf la eletronica.

Am urmatoare scheme si nu inteleg cum va circula curentul prin circuit, ce sunt bornele de intrare si de iesire.Ce face sursa de tensiune Us?

Eu vad ca Ix (curentul) are un sens dar nu inteleg cum parcurge schema.

bi8pvs.png

V = voltmetru

A = ampermetru

Ampermetrul este de curent continuu

Sursa de tensiune Us este continua

Deci cred ca este vorba de curent continuu in toata schema,stiu despre el ca se desplaseaza intr-un singur sens.

Dar tot nu inteleg cum parcurge scheme si in ce directii o ia.

Edited by wikedx
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, GNU said:

Fa schema asta in Circuit Wizard si o sa poti vedea exact cum circula curentul - https://www.new-wave-concepts.com/ed/circuit.html

Nu cunosc niste date, chestiile de care intreb sunt pur teoretice.

Stiu doar ca R* are 1 ohm iar Ri este foarte mare.

Cunosc programele de genul si am mai incercat dar imi arata doar sensu' nu si directiile pe care le parcurge primele.

 

Edited by wikedx
Link to comment
Share on other sites

Sa nu le amesteci, sunt doua chestii total diferite.

 

- Intensitatea curentului electric reprezinta numarul de electroni ce trec printr-o sectiune a unui conductor intr-o unitate de timp. (curent electric se refera la intensitate). 

- Tensiunea reprezinta defapt diferenta de potential sau de stare intre capetele unui circuit.

 

Strict referitor la schema data, nu prea ai ce pricepe din ea. Practic ai CC, niste rezistente si doua instrumente de masura (un ampermetru si un voltmetru) prin care vezi defapt caderea de tensiune pe rezistoare.

 

Intotdeauna curentul se deplaseaza de la pozitiv catre negativ. Pentru scheme, recomand creionul si caietul studentesc de matematica. Da-le in ma-sa de wizard-uri.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...