Jump to content
adicode

Locuri de munca

Recommended Posts

Salut, stie cineva vrun loc de munca prin zona Ploiesti? Am 17 ani, am cautat dar nu am gasit mai nimic. Vreau sa ma angajez peste 3 saptamani ca incep practica la scoala si pot vorbii sa nu ma duc si sa muncesc. Nu conteaza domeniu, ospatar, orice. Am nevoie pentru meditatii, niste cursuri in IT etc.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stefi96 said:

Mult succes, dar din cate stiu este un forum IT ( nu ospatar sau ce sluga mai vrei tu sa fii la altii) 

Este pus la off topic, daca nu ai ceva util sa zici poti sa pleci.  Prefer sa muncesc acum si sa imi fac niște studii si cursuri in IT, sa fiu sluga acum nu pt toata viata.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nu mai speriati omul degeaba, nu e chiar asa, unele puncte sunt adevarate(precum cauta un loc de munca unde faci ce-ti place si nu te integra emotional prea mult), dar e aiurea sa dai la cineva care isi doreste sa intre pe piata muncii pentru prima oara, il sperie si poate sa dea inapoi, nu e tocmai ok sa postezi linkul catre articol.

 

In plus, la munca e chiar fun radem zilnic, facem caterinca, lucram in echipa calumea, ne mai si certam dar asa e in orice comunitate.

Link to comment
Share on other sites

Cand eram la ase unii colegi au facut practica la brd. Si aia i-au pus sa numere cati intra/ies din banca.

Tind sa generalizez. Am lucrat la evrei, francezi, romani, americani si englezi. Cand e vb de bani/marire pe merit toti se fac ca ploua. Dc le zici ca pleci spun ca doar ii ameninti. Cand iti dai demisia trag pe tine.

In rest, toate bune.

Si sa nu ai ambitia sa le demonstrezi lor ca esti bun. Vei sfarsi ca Boxer din Ferma Animalelor la fabrica de clei.

Edited by gigiRoman
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

5 milioane ? Sa-si bage pula in masa cu 5 milioane ai lui. Sa nu te duci in viata ta la spalatorie auto, numai spuma de masini cate belele face (tuse seaca, pielea dupa talpi jupuita, maini sfoiegite), cand vin tiganii cu rablele iti ramane mirosul lor in maini 3 zile. Am gasit si eu ceva pe litoral, salarii de cacat 1200lei net la program haotic + fara acte = sa-i fut in gura, chiar daca ma suna sa-mi zica sa ma duc - ADIO, intre timp eu mi-am gasit servici, vineri fac 2 saptamani, 8h/zi - minim pe economie + 20 tickete + acte in regula, m-au pus sa fac analize, mi-au luat sange nenorocitii, nu suport acele. Eu iti zic ca la fratele meu, sa nu te bagi la: depozite de lemne/carbuni, baruri, restaurante, depozite de materiale de constructii = te jupoaie de viu, eu am fost si stiu cum este.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, adicode said:

Decat la o spalatorie si salariul este de 5 milioane deoarece sunt minor si nu imi face contract. Nu am vrut, inca caut..

La spalatorie ai face mult ciubuc , dar iti trebuie timp sa te cunoasca clientii , oricum si asa cred ca ai face in jur de 1000 ron daca vorbesti frumos si-ti faci treaba cum trebuie . Dar , cum a zis membrul mai sus , e mancatorie . Dar hai sa-ti dau un exemplu , eram in clasa a 11-a , probabil ca si tine , am fost in tinichigerie ( nu stiu daca am scris bine :)) ) , am batut la tabla de dimineata pana seara , n-am murit 2 luni in ritmul asta, da aveam 1 milion la zi + mancare tigari etc , zic un milion pentru ca e ceva vreme de atunci . Da intr-adevar tragi de tine , strangi din dinti , dar dupa 2 luni cand tragi linie iti zic eu ca sunt buni si aia 500 ron , pentru ca mai faci si ciubuc . Oricum , nu asculta de cei care zic ca e salariu de cacat etc , pentru ca la varsta ta nu prea ai ce sa gasesti , nu ai 18 ani , nu o sa-ti faca carte de munca , iar in primul rand nu o sa te ia in serios . De munca iti garantez ca s-ar gasi , dar bani putini . Iti urez bafta .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Atunci si tu si ala de mai sus sa ramaneti cu ideea ca se munceste pe 4-5k in pula mea , sfaturi sfaturi , ce pula mea de sfaturi ceri cand nu sti o boaba de programare in plm . Vorbeste spider care nu are nici o legatura cu IT , din cauza asta mi-e si scarba de tara asta , ca toti coinacii vor ceva bun din prima , dar nu fac nici cat negru` sub unghie . Nu-i adevarat ? Ok esti pe ramura it , imposibil sa nu-ti duci traiul ok , sunt atatea site-uri care iti ofera de munca si te scapa de taxe . DU-te la matura . 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, madastar18 said:

depozite de materiale de constructii = te jupoaie de viu, eu am fost si stiu cum este.

 

Bre, eu castigam destul de frumos si sambata mergeam sa descarc CAMION de saci de ciment la depozit de materiale de constructie. Aia face muschiul gros. Faci sport, iei si bani si te mentii bine. Ce saracia sa faci, sa stai sa bei cu vecinii la bloc ? :))))

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, aelius said:

 

Bre, eu castigam destul de frumos si sambata mergeam sa descarc CAMION de saci de ciment la depozit de materiale de constructie. Aia face muschiul gros. Faci sport, iei si bani si te mentii bine. Ce saracia sa faci, sa stai sa bei cu vecinii la bloc ? :))))

sambata in timpul liber :)) si da, e combinatie 

... Mai o bere si o caterinca cu ai tai tovarasi ;p

Link to comment
Share on other sites

Erau cativa pe forum care spuneau ca un programator entry castiga 3000 $/luna, cauta thread-urile si da-le un pm sa iti zica si tie daca mai au locuri libere in companie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...