Jump to content
miska

Dilema Windows Time

Recommended Posts

Daca am o unitate de calculator cu ups ce ruleaza win xp sau 7 si are bifat sa isi actualizeze timpul/data de pe serverele de data timp, acest pc fiind conectat la internet printr-un modem usb cu sim gsm, exista o sansa sa ii putem modifica ora sau data? Fara sa umblam la unitate presupunem ca unitatea este inchisa intr'o camera cu cheie, dar presupunem ca stim Ip-ul extern.

Link to comment
Share on other sites

Teoretic vorbind nu am acces la unitatea pc.

Eu zic ca este imposibil deoarece nu poti obliga gateway-ul gsm sa iti aloce aceasi clasa de ip si sa te interpui ca server de timp adica sa faci phishing la time.windowsupdate.com sau care o mai fi stiind ca unitatea o sa aleaga cea mai apropiata sursa, nu cred ca utilizeaza certificate pentru timp? Cred ca ma incurc putin aici si nu ai cum sa te "interpui" intre gateway si modem chiar daca ai avea aceeasi clasa de ip? Poate ne explica cineva...

Edited by miska
Link to comment
Share on other sites

Fara sa ai macar o data acces la unitate nu prea ai cum, intr-adevar. E ca si cum ai vrea sa schimbi ora oricarui calculator din lume stiind doar ip-ul, lucru imposibil de facut.

Daca ai fi avut acces la calculator cat sa schimbi serverul NTP din time.windowsupdate.com cu cel al tau, din "cloud", cred ca ar fi mers. Nici macar nu te-ar mai interesa ip-ul modemului intrucat calculatorul se va conecta singur la serverul setat si va cere data si ora. Poate poti lua chiar din serverul ntp ip-ul modemului daca ai nevoie de el pentru altceva (aka sa vezi in serverul NTP clientii conectati).

 

Nu stiu exact la ce te-ai referit cand ai zis ca unitatea o sa aleaga cea mai apropiata sursa. Din cate stiu alegi un singur server ntp si ala ramane, nu?

Edited by Sim Master
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...