Jump to content
cartman4292

Este posibil?

Recommended Posts

Explica mai clar ce vrei.

51 minutes ago, cartman4292 said:

[...] un mesaj gen index in Chrome sau Firefox [...]

nu are logica. Sau cel putin nu pentru mine.

 

Presupun ca vrei sa implementezi Captive Portal. Sau vrei sa le injectezi in pagini, atunci cand le acceseaza, niste HTML/CSS?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, u0m3 said:

Explica mai clar ce vrei.

nu are logica. Sau cel putin nu pentru mine.

 

Presupun ca vrei sa implementezi Captive Portal. Sau vrei sa le injectezi in pagini, atunci cand le acceseaza, niste HTML/CSS?

Se refera, cel putin din cate am inteles, cand cineva utilizează wifi ul sau si intra in browser sa nu ii bage direct pe vrun site ci sa ii redirectioneze catre o pagina html, presupun. Mai este acea cale care o foloseste si rds ul iti apare o notificare "da click pentru a utiliza reteaua" te baga pe o pagina care scriu ei ce vor si dupa ai acces la net.

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu, technicolor utilizeaza firmware de proprietate. ceea ce inseamna ca toate updateturile le primesti doar cand spun ei. ceea ce inseamna ca nu poti controla prea mult in privinta optiunilor direct din pagina web a routerului. in caz ca te pricepi, ai putea face ceea ce vrei, insa iti trebuie ceva software. arunca o privire aici http://blog.trifork.com/2013/01/15/building-a-captive-portal-controlling-access-to-the-internet-from-your-network/

Edited by fbob
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, adicode said:

Se refera, cel putin din cate am inteles, cand cineva utilizează wifi ul sau si intra in browser sa nu ii bage direct pe vrun site ci sa ii redirectioneze catre o pagina html, presupun. Mai este acea cale care o foloseste si rds ul iti apare o notificare "da click pentru a utiliza reteaua" te baga pe o pagina care scriu ei ce vor si dupa ai acces la net.

 

Da asa vreau !

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Capitve Portal este o solutie care functioneaza doar pentru trafic de HTTP. Daca spre exemplu te conectezi cu un telefon si accesezi HTTPS vei avea surpize. Deasemenea, daca te conectezi la Wi-Fi si ai aplicatie de Facebook s-ar putea sa nu ai Internet (depinde cum e setat Captive Portal) si sa nu sti de ce.

Din practica pot sa iti spun ca unele telefoane mai vechi nu sunt in stare sa detecteze un Captive Portal (in special Android); am intalnit si cazuri de Windows (< 8).

Daca este pentru acasa nu m-as obosi sa fac asta. Oricum success in ce vrei sa faci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...