Jump to content
popsoniq

Sume mari primite prin Paypal

Recommended Posts

In urma cu aproximativ 2 luni, am primit instiintare de la PayPal ca trebuie sa le dau un tax ID number deoarece am primit mai mult de $20k de la inceputul anului.

Quote

 

Provide your tax reporting information

We're asking for your US tax ID number due to new rules from the IRS. You can find more information about the new tax rules and why we're asking for this information at www.paypal.com/irs-international.

Please provide this information today, so you can enjoy uninterrupted use of PayPal.

 

 

Aveam 2 optiuni: provide tax ID number si I'm outside U.S. Dupa ce am dat click ca nu sunt din USA, totul a fost ok, a mers iar contul de pp.De atunci am primit cred ca inca 20k usd si preconizez ca de acum inainte sa rulez prin cont cateva zeci de mii/luna.Am 2 magazine online si bineinteles ca profitul e f. mic comparativ cu aceste sume.

Intrebarea mea este daca totusi vor cere ceva documente, chiar daca sunt din afara USA.Nu am firma, nimic, si nu-mi permit sa am contul limitat nici macar o zi. Are cineva vreun sfat sa-mi dea, ce sa fac ca sa fiu acoperit in caz de se intampla asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

In general am dat numai de indieni batuti in cap la Paypal.Am facut cerere de ridicare a limitei de 500 euro/zi de transfer pp-card, vreo 2 au zis sa mai astept, desi indeplineam conditiile, apoi in sfarsit un reprezentant mi-a spus ca am fost acceptat si sa astept e-mail de la ei de confirmare, dar stau de 2 sapt dupa e-mailul lor si nimic.La fel cu activarea mass-payment-ului, am sunat de vreo 5 ori la ei pana sa-mi explice cineva care e treaba.Ma gandeam ca poate cunoaste cineva de aici daca trebuie acte ceva pentru sume mari primite.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi s-a intamplat problema asta odata anul trecut prin august, si a doua oara acum o luna. Chiar daca aveam un cont personal, verificat cu proof of address si ID, mi-au cerut diverse date despre dovezile de livrare a bunurilor, fiind un raspuns automat al PayPal din pricina numarului mare de tranzactii pe o perioada scurta de timp (aparent de la 200 de tranzactii pe luna in sus esti considerat business si trebuie sa oferi documentele si dovezile de livrare a bunurilor) . 

Cu cazul de anul trecut mi-am batut capul, am vorbit si am ajuns la inchiderea contului si blocarea banilor timp de jumatate de an, ce i-am putut recupera in primavara asta.

 

 

Daca nu esti din US si esti persoana fizica, aici gasesti singurul document pe care poti sa-l dai: https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw8ben.pdf 
 

Part I, fill out all fields. Line 5 and 7 can often be left blank, if applicable.

Part 2 - Skip

Part 3 - Sign and date the form.

 

la 6 Foreign tax identifying number (see instructions)  este CNP-ul tau .

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ms mult, eu am cont business, am tracking number pentru mai bine de 90% din bunuri, nu las nici o disputa nerezolvata, ofer return/refund indiferent de situatie, chiar daca sunt si o gramada de scammeri.N-am avut probleme, dar ma gandesc pt viitor sa fiu pregatit.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, popsoniq said:

Ms mult, eu am cont business, am tracking number pentru mai bine de 90% din bunuri, nu las nici o disputa nerezolvata, ofer return/refund indiferent de situatie, chiar daca sunt si o gramada de scammeri.N-am avut probleme, dar ma gandesc pt viitor sa fiu pregatit.

Nu oferi refund indiferent de situatie. Pune clientul sa aduca dovezi ca nu ar fi primit bunul inainte sa-i oferi refund. Acum cativa ani vindeam un programel online si in jur de 30% faceau dispute pe motiv ca nu primeau produsul chiar daca era dat automat. Idiotul de mine a dat refund instant la toate disputele (le anulam licenta si aia era) si dupa cateva zeci de dispute mi-au blocat contul. 

Link to comment
Share on other sites

Imi poate recomanda si mie cineva ceva asemanator paypal dar cu taxe mici, sigur 100%, si fara problemele gen paypal cu limite, cu blocarea contului si alte chestii de acest gen sau ce alte probleme mai sunt ?

Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Byte-ul said:

Nu oferi refund indiferent de situatie. Pune clientul sa aduca dovezi ca nu ar fi primit bunul inainte sa-i oferi refund. Acum cativa ani vindeam un programel online si in jur de 30% faceau dispute pe motiv ca nu primeau produsul chiar daca era dat automat. Idiotul de mine a dat refund instant la toate disputele (le anulam licenta si aia era) si dupa cateva zeci de dispute mi-au blocat contul. 

Nu are ce dovezi sa aduca daca zice ca nu l-a primit.E complicat cu produse care nu au tracking number ce poate fi verificat online, din China sau Amazon logistics de exemplu.Doar eu pot urmari coletul, vad ca l-a primit 100%, dar paypalul nu accepta asemenea dovezi, am patit-o de multe ori, sunt sute de scammeri care profita de asta.
Sau persoane care se razgandesc si dau "not as described" la produs doar ca sa nu plateasca return shipping-ul.Nu am ce face, dau refund, accept return, in 99% din cazuri paypalul tine cu cel care da banul.
Dar una peste alta, datorita paypal-ului castig si eu niste bani, trebuie sa urmez regulilor lui, oricare ar fi ele, nu cred ca exista ceva asemanator care sa aiba macar a 10-a parte din clientii lui.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Che said:

Imi poate recomanda si mie cineva ceva asemanator paypal dar cu taxe mici, sigur 100%, si fara problemele gen paypal cu limite, cu blocarea contului si alte chestii de acest gen sau ce alte probleme mai sunt ?

Multumesc anticipat !

 

Firmele de genul nu iti pun piedici de dragul de a o face, caci sunt constienti ca pierd clienti. Daca ar fi dupa ei ar da voie la orice. Primesc si ei piedicile astea de mai sus ca sanchi, evaziune, alea-alea.

 

Daca te intereseaza procesator de plati vezi SagePay, e foarte ok si nu am avut probleme cu ei. Insa nu cred ca accepta firme din Babuinland..

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, OutSider03 said:

Mie mi-au blocat contul de paypal definitiv pentru ca primeam  bani de la prea multe persoane.

 

Si marmota invelea ciocolata in staniol.... :-@ fie era ceva nasoleala si treburi cu dispute, cereri de refund, etc. ori de evaziune fiscala, etc. ori le-ai incalcat regulile. Nu au nici un interes (comercial, politic, strategic, etc.) sa faca astfel de chestii. Multe plati = multe comisioane = multi bani pentru ei. Sunt firme ce primesc zeci si sute de mii de plati zilnic prin PayPal si nu-i vezi sa aibe probleme. 

Edited by QuoVadis
Link to comment
Share on other sites

Mie mi-au blocat contul pe motiv ca domeniul de activitate nu corespunde cu ceea ce vand. Din neatentie nu am modificat si a ramas din "officiu" Drug Store, in conditiile in care eu vand hosting.

Inca incerc sa-mi recuperez contul.

Este cineva care a avut contul suspendat definitiv dar totusi s-a reusit recuperarea lui?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...