Jump to content

Recommended Posts

  • Active Members

Salut, nu am mai dat de ceva timp pe aici, deci sper sa nu fie considerat cersit.

 

Din intamplare, sunt pe aici pasionati de astrofizica? De curand am inceput acest sa invat despre acest domeniu. Este si va ramane un hobby. Toata treaba este ca nu am un limbaj destul de dezvoltat ca sa pot citi in limba engleza, deci ar fi bine sa primesc materiale in lb. romana. 

 

P.S: Am citit tot de pe blogurile de specialitate. Am nevoie de ceva carti.

Link to comment
Share on other sites

Stephen Hawking - Scurtă istorie a timpului 

si 

Stephen Hawking - Universul intr-o coaja de nuca

 

Astea 2 sunt fain de citit in timpul liber si usor accesibile.

Daca vrei sa citesti mai mult si mai recent te sfatuiesc sa te orientezi spre articole publicate de universitati/institute de cercetare. 

+ invata engleza. o sa ai nevoie

Link to comment
Share on other sites

Ceva de calitate in romaneste nu vei gasi foarte mult pentru ca se publica putin si de obicei se face reference mult la publicatii straine. Daca vrei de citit iti pot da destul dar este in engleza. Poti folosi aceasta oportunitate sa inveti engleza mai bine, sa iti dezvolti vocabularul daca vrei.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
13 hours ago, yoyois said:

Stephen Hawking - Scurtă istorie a timpului 

si 

Stephen Hawking - Universul intr-o coaja de nuca

 

Astea 2 sunt fain de citit in timpul liber si usor accesibile.

Daca vrei sa citesti mai mult si mai recent te sfatuiesc sa te orientezi spre articole publicate de universitati/institute de cercetare. 

+ invata engleza. o sa ai nevoie

Multumesc.

 

Limba engleza o stiu la perfectie, la locul munca vorbesc cu nativi in engleza, doar ca stiti si voi: limbajul tehnic de astrofizica este foarte diferit si trebuie sa ma acomodez cu cititul in romana. De multe ori, citesc un articol de 2-3 ori sa-l pot intelege in limba romana.

 

Multumesc tuturor pentru ajutor.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...