Jump to content
zoondark

Pay Per Install + botnet = money

Recommended Posts

Salut, a incercat cineva metoda PPI + botnet?

Voiam sa intreb ce retele a folosit si daca se merita sau nu.Am citit pe undeva ca ar fii ok:

"I personally used this method for a few months, and made $4,500 with 2k bots online at all times. It was highly
profitable. Basically, you are going to use PPI networks (pay per install). All you have to do is sign up, and get approved
(depending on the network you choose). Its so simple, you just make all of your bots install your ppi file, cash out, get
bots with that money, repeat. Anyone can do it."

Edited by zoondark
Link to comment
Share on other sites

Tocmai, nu am buti..inainte sa ma apuc de treaba voiam sa ma interesez, nu vreau sa muncesc degeaba si sa investesc niste bani iar la sfarsit sa vad ca nu functioneaza :)).

Ma gandeam ca cineva de aici a mai incercat chestia asta si poate sa ma ajute cu cateva detalii.

Edited by zoondark
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, zoondark said:

Tocmai, nu am buti..inainte sa ma apuc de treaba voiam sa ma interesez, nu vreau sa muncesc degeaba si sa investesc niste bani iar la sfarsit sa vad ca nu functioneaza :)).

Ma gandeam ca cineva de aici a mai incercat chestia asta si poate sa ma ajute cu cateva detalii.

Ce anume sunt mai exact acei boti ? E vorba de niste programe de tip trojan cu care trebuie se infectezi cat mai multe victime si, atunci cand acestea sunt online, ei ruleaza in background si iti instaleaza programul dorit ? 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Che said:

Ce anume sunt mai exact acei boti ? E vorba de niste programe de tip trojan cu care trebuie se infectezi cat mai multe victime si, atunci cand acestea sunt online, ei ruleaza in background si iti instaleaza programul dorit ? 

http://www.botfree.ro/inform.html

 

Majoritatea surselor de botnet au optiunea de  "Download&Execute" .

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoondark said:

 

Multi nu folosesc antivirus, iar serverul de la botnet se poate face nedetectabil printr-un crypter privat.

Meeh.

 

Windows are defenderul lui activat by default. Chiar daca nu ai AV defenderul mai tipa la programe dubioase.

 

Nu ai mare succes cu un botnet prost construit chiar daca ai un crypter bun. Nu toate programele se inteleg bine cu orice crypter.
Cel mai profitabil si destept e sa iti customizezi tu propriul client de botnet, FUD, cu persistenta, polimorf si incorporand alte exploituri nou aparute. Plus dezvolta sau cumpara o metoda buna de spread.

Spoiler

Extra tips:

-Daca ai un client bun concentreaza-te putin si pe server. E bine sa iti tii serverele ascunse si sigure. In felul asta nu ai mari griji ca vei fi atacat, cautat de politie sau inchis de prima firma de AV care te descopera.

(ma refer la blacklist IP/dns)

-executa cod cu shellcode, process inject, process hollow sau alte metode Runtime FUD. Poti folosi unele metode si pentru programul care trebuie instalat si AV nu o sa observe nimic.

Cat despre PPI am auzit putine si nu prea de bine. Poti sa incerci daca ai gasit o retea buna si poti face treaba sa mearga. (eu personal nu am auzit ca PPI ar fi foarte profitabil intr-un botnet)

Edited by yoyois
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, yoyois said:

Meeh.

 

Windows are defenderul lui activat by default. Chiar daca nu ai AV defenderul mai tipa la programe dubioase.

 

Nu ai mare succes cu un botnet prost construit chiar daca ai un crypter bun. Nu toate programele se inteleg bine cu orice crypter.
Cel mai profitabil si destept e sa iti customizezi tu propriul client de botnet, FUD, cu persistenta sau alte exploituri nou aparute. Plus dezvolta sau cumpara o metoda buna de spread.

 

Cat despre PPI am auzit putine si nu prea de bine. Poti sa incerci daca ai gasit o retea buna si poti face treaba sa mearga. (eu personal nu am auzit ca PPI ar fi foarte profitabil intr-un botnet)

 

Nu este problema botnet-ul (sunt destul de multe surse free/priv) sau metoda de spread (la fel, o gramada de modalitati), dar voiam sa stiu daca a mai incercat cineva metoda asta, nici eu nu stiu foarte multe despre PPI (doar ce am citit pe aici, pe colo ca ar functiona) si cand am citit ca cineva a putut sa faca 4500$ cu 2000 de buti m-am gandit ca este destul de rentabil.

Edited by zoondark
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...