Jump to content
Che

Unde sunt TRILIONARII in dolari din Forex ?

Recommended Posts

Am vazut ca sunt unii utilizatori pe aici pe forum care joaca la Forex. Mai discreti, mai ascunsi, dar sunt.

Vad ca de ceva timp au aparut si tot apar din ce in ce mai multi "profesori" in Forex. Cand vezi asa ceva, in orice domeniu, cand vezi ca apar "profesorii" adica cei care vor sa te invete ei pe tine cum sa faci milioane/miliarde/triliarde de euro intr-un domeniu, pentru mine asta e un semn ca din acel domeniu nu se mai fac bani, adica e dus pe pl, scuzati "neologismul", ca si in dropshipping, bani din blog si multe alte chestii expirate (dar sa nu ne batem capul cu astea).

Curiozitatea mea este alta: Cum de nu se mai fac bani din Forex ? Adica din blog nu faci ca imediat dupa tine mai apar sute de alte bloguri, din dropshiping si/sau afiliere tot la fel, mai apar mii, zeci de mii de alti competitori. Dar pe Forex care e problema ?

M-am uitat o vreme si inca ma mai uit asa mai rar la cate un filmulet pe youtube si totul mi se pare chiar foarte usor, patternuri de recunoscut, trenduri, Fibonaci etc. totul e o joaca de copil, usor de inteles si de unul cu retard mintal. Pe urma, mai sunt multi altii care si-au creat ei personal cate un bot, nu cu intentia sa-l vanda ci pentru uz personal, si se lauda cate milioane de dolari face in nu stiu cate ore. Mai mult decat atat, nu mai e nevoie sa stai sa tranzactionezi la zi, poti si la 1 minut si chiar la 5 minute, adica banii pe care ii faci intr-o luna, acum ii faci intr-o ora maxim, daca tranzactionezi la minut.

Si totusi, cu atata strategie peste tot si cu atatia "profesori", plus boti de utilizat care se gasesc la liber pe internet sau cu bani, cu toate astea inca nu am auzit pe nimeni ca a devenit miliardar in dolari din Forex, de trilionar nici nu mai zic. De ce ?

Nu critic "profesorii", nu ma intelegeti gresit, doar ca ma tenteaza si pe mine domeniul asta dar nu-mi pot explica care sunt barierele si de ce nu se imbogateste nimeni din asa ceva desi i se face atata marketing cu asa-zisi "multimiliardari in euro" din asa ceva si desi toata strategia e atat de usor de inteles ?

Multumesc pentru lamuriri !

Edited by Che
  • Like 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Che said:

Am vazut ca sunt unii utilizatori pe aici pe forum care joaca la Forex. Mai discreti, mai ascunsi, dar sunt.

Vad ca de ceva timp au aparut si tot apar din ce in ce mai multi "profesori" in Forex. Cand vezi asa ceva, in orice domeniu, cand vezi ca apar "profesorii" adica cei care vor sa te invete ei pe tine cum sa faci milioane/miliarde/triliarde de euro intr-un domeniu, pentru mine asta e un semn ca din acel domeniu nu se mai fac bani, adica e dus pe pl, scuzati "neologismul", ca si in dropshipping, bani din blog si multe alte chestii expirate (dar sa nu ne batem capul cu astea).

Curiozitatea mea este alta: Cum de nu se mai fac bani din Forex ? Adica din blog nu faci ca imediat dupa tine mai apar sute de alte bloguri, din dropshiping si/sau afiliere tot la fel, mai apar mii, zeci de mii de alti competitori. Dar pe Forex care e problema ?

M-am uitat o vreme si inca ma mai uit asa mai rar la cate un filmulet pe youtube si totul mi se pare chiar foarte usor, patternuri de recunoscut, trenduri, Fibonaci etc. totul e o joaca de copil, usor de inteles si de unul cu retard mintal. Pe urma, mai sunt multi altii care si-au creat ei personal cate un bot, nu cu intentia sa-l vanda ci pentru uz personal, si se lauda cate milioane de dolari face in nu stiu cate ore. Mai mult decat atat, nu mai e nevoie sa stai sa tranzactionezi la zi, poti si la 1 minut si chiar la 5 minute, adica banii pe care ii faci intr-o luna, acum ii faci intr-o ora maxim, daca tranzactionezi la minut.

Si totusi, cu atata strategie peste tot si cu atatia "profesori", plus boti de utilizat care se gasesc la liber pe internet sau cu bani, cu toate astea inca nu am auzit pe nimeni ca a devenit miliardar in dolari din Forex, de trilionar nici nu mai zic. De ce ?

Nu critic "profesorii", nu ma intelegeti gresit, doar ca ma tenteaza si pe mine domeniul asta dar nu-mi pot explica care sunt barierele si de ce nu se imbogateste nimeni din asa ceva desi i se face atata marketing cu asa-zisi "multimiliardari in euro" din asa ceva si desi toata strategia e atat de usor de inteles ?

Multumesc pentru lamuriri !

 

Am sa te iau serios si sa incerc sa explic niste chestii de economie si probabilitate:

 

Economie:

Daca tu castigi acum 1 milion de $ din forex/loto/pulancura, de unde crezi ca vin banii aia? De la alti oameni...

Daca fiecare prost din tara ar face 1 milion de $ de unde plm ar veni banii aia?

 

Probabilitate:

Bursa nu functioneaza asa. Exista tipare si modele de investitie dar per total nu poti face castiguri mari din asa ceva.

De ce???

Pentru ca multa lume investeste dupa aceleasi modele (sau chiar mai bune). Deci in total orice bot pierde.

In general o bursa e mult mai imprevizibila si inceata decat o prezinta profesorii, castigurile nu sunt mari.

Gandeste-te la bursa ca la pacanele, toata lumea baga un leu si asteapa sa castige 100. Asta inseamna ca alti 99 de fraieri au pierdut leul. Sansele tale de castig sunt 1/100.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Hai sa iti povestesc ceva, poate o sa te opresti cu postarile astea. Am apreciat in multe din postarile tale trecute (legate de programare in general) ca incercai. Pula mea, nu iesea ceva, postai aici. Parea ca o sa ajungi undeva si ca o iei pe un drum okay. Acum daca ma uit in istoricu' postarilor tale, ai asa (ordine aleatoare):

 

- fitness

- PPI (sau cum pula mea se cheama cacatu' ala cu click-uri)

- stomatologie

- off-shores / dropshipping

- forex

- contabilitate

- site de iteme cs-go

- etc...

 

Toate cele de mai sus intr-un interval super scurt. Acu' na, nu e nevoie sa ma asculti, majoritatea de aici stiu ca fac multa caterinca, stiu ca sunt un retardat, handicapat, prost si ca ma doare-n pula de absolut orice exista pe planeta asta in special tigani, biserica si politica. Unde vreau sa ajung cu asta? 

 

Cois, treziti-va "an" pula mea! Terminati cu forex / ppi / fbi / nsa / plm / fmm etc. Sau tineti-va in moloz de una din ele si bagati pana vedeti ca iese banu' sau ca esuati. Mai ales astia care aveti cate ceva la mansarda si puteti sa profitati de pe urma asta. Mi-aduc aminte ca si eu eram asa:

 

- mama ce idee de aplicatie am. Devin milionar.

- sa-mi bag pula ce idee mi-a venit, gata rup google apps

- bag pula-n ea programare, ma apuc de poker.

- ma fac futangiu pe macarale

 

Si am tinut-o asa vreun an ca sa realizez ca eram un lache de doi lei (bine, si acum sunt) care nu facuse nimic, pierdea timpu' in pula cu satelitu' si cam atat. M-am oprit, m-am axat pe progra & stuff si acum ma doare in pula, fac ce-mi place si fac misto cu @fallen_angel @Gecko @badluck @aelius etc... pe chat cat sunt la birou pentru ca totu' mi se pare lejer si usor si fain. 

 

Unde sunt trilionarii ? Sunt peste tot man, doar ca ei nu deschid 9 topicuri pe luna, fiecare din ele avand un subiect total diferit. Baga-ti mintile in cap si revin-o in pula mea cu picioarele pe pamant. 

 

//PS: e misto sa pui intrebari, sa vrei sa stii chestii s.a.m.d... insa asta o poti face pe chat, in timpu' liber, cand iei o pauza de la ceea ce conteaza cu adevarat. In viata nu le poti avea pe toate :( 

 

//PS2: Pentru cei plictisiti de postarea mea, luati aici:

 

 

Edited by MrGrj
  • Upvote 10
Link to comment
Share on other sites

Lasa man, daca tu ai estuat nu inseamna ca si el trebuie sa esueze... nu mai fi hater. 

Omul poate are un spirit antreprenorial mai dezvoltat decat al tau, poate omul e un lider innascut si poate coordona o echipa de novici spre succes, spre primul milion. Asa superficial priviti probema... n-am vazut!

Nu te lua dupa @MrGrj, urmeaza-ti visul!

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu merge asa viata...

 

 

Daca cineva face milioane printr-o anumita metoda asta nu inseamna ca vei face si tu. Sunt multe variabile in joc, inclusiv norocul.

Si la fel e peste tot... Daca cineva face 1 milion de euro din pacanele ca a folosit el nu stiu ce strategie asta nu inseamna ca vei face si tu... Daca cineva a facut 1 milion de euro din programare asta nu inseamna ca vei face si tu. Poate el este un programator experimentat, genial, etc, si tu te-ai apucat de ieri...

 

Sa acuzi cum faci tu mi se pare nedrept. Poate unii au reusit, poate doar vorbesc aiurea... Daca te crezi mai tare pe maciuca ta, vino tu cu ideea ta, si fa bani din ea, si apoi arata-i cu degetul.

 

 

Cand vorbesti mult si dai mult din gura aiurea atragi antipatii.

Link to comment
Share on other sites

La cat ai scris cred ca i-ai face invidiosi pe cei care au picat bacu' .

 

Cel mai usor mod de a iesi din 'idei geniale la miez de noapte' si sa iti gasesti o motivatie in a face ceva este sa iti stabilesti targeturi pentru care sa dai bani.

 

Platesti pentru un examen (retele, linux, lb. straine, forex, design, etc) si il stabilesti la 1-2 luni distanta. Cu cat mai mic timpul necesar cu atat mai bine.

Sa vezi ce chef de invatat o sa ai cand realizezi ca pierzi 100-200 de euro din buzunarul tau pe frecat menta.  

 

 

 

 

Edited by tjt
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Forex? 

Bani

Matematica

Informatii

 

Iti dau un exemplu bitcoin

aflasem de Bitcoin cand era pe duca liberty reserved un Bitcoin Costa 90 centi am vrut sa cumpar si eu dar ce Masa fac cu ei?

Citisem ca un American si a cumparat pizza cu Bitcoin in valoare de 13 Bitcoin family size...

Apoi am vrut sa cumpar 1 Bitcoin ca sa nu mor prost.

Dar la fel de fraier am trecut la Alta idee...... True story the sfarsit :))

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

pentru a te apuca de bursa si sau forex iti trebuie pe putin 1 milion de euro, asta deoarece trebuie sa proiectezi un portofoliu. doar licentele pentru unele programe care te lasa ca concepi strategii de tranzactionare si sa le testezi pe date istorice costa sute sau chiar mii de dolari (de exmplu black box)

testarea/simularea de strategii in metatrader este egala cu zero.

fibonnaci nu functioneaza, doar pare o strategie/tehnica interesanta

 

daca maine cineva care a facut milioane tranactionand, decide sa arate un truc/pattern (nu alea de le vedeti voi pe net) si sa antreneze/invete 100 de persoane poate doar 5 au taria de carcater, increderea si psihologia necesara pentru a executa acele reguli mereu, insa dupa cateca luni sau un an si din cele 5 persoane 4 renunta sau chiar toate

de exemplu prin 1700 sau asa, sir newton (care era si inca este considerat un geniu al fizicii) a pierdut cam 2 milioane de dolari in banii de azi, pe south sea company.

ce va face pe voi sa credeti ca sunteti mai inteligenti?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, QuoVadis said:

 

1. Zii sa mori tu!

2. Topic de rahat si vechi de 2 luni

3. Ai fumat ceva de pe jos sau ti s-au urcat pitici pe creier?

 

stii macar catt te costa sa cumperi 10 contracte pe petrol dar pe dow jones, care in prezent are un pret de tranzactionare de peste 22.000 usd doar un contract?

nu mai vorbi in necunostinta de cauza, nu stii nimic despre conceperea unuir portofoliu sau despre risk management

nu va mai da-ti rotunzi daca nu lucrati in domeniu

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tulip said:

 

stii macar catt te costa sa cumperi 10 contracte pe petrol dar pe dow jones, care in prezent are un pret de tranzactionare de peste 22.000 usd doar un contract?

nu mai vorbi in necunostinta de cauza, nu stii nimic despre conceperea unuir portofoliu sau despre risk management

nu va mai da-ti rotunzi daca nu lucrati in domeniu

 

Prostul daca nu-i fudul, nu-i prost destul...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...