Jump to content
zmeu69

Obfuscare in C

Recommended Posts

On 7/23/2017 at 8:37 PM, zmeu69 said:

script in c code

Imi cer scuze daca sunt deplasat, dar din formularea de mai sus imi lasi impresia ca nu stii cu ce se mananca limbajul de programare CC este limbaj de programare, nu de scripting.

 

Desi diferenta este una relativ subtila, este totodata si foarte importanta:

  • limbajele de programare sunt transformate/traduse in instructiuni de masina de catre un compilator
  • limbajele de scripting sunt fisiere text care sunt citite de un interpretor care executa instructiunile de masina aferente scenariului descris in fisier

 

Acestea fiind spuse nu prea vad de ce te-ar ajuta obfuscarea unui fisier C, deoarece nu ar incetini citirea lui decat in cazul in care o persoana are acces direct la el. Programul rezultat in urma compilarii cel mai probabil nu ar fi afectat de obfuscarea din fisierul .c/.h.

 

De asemenea,

18 hours ago, zmeu69 said:

nu inteleg ma poti ajuta?

nu va indemna pe cineva sa te ajute. Daca doresti ajutorul, explica-ne clar si concis ce nu ai inteles, unde te-ai impiedicat, etc.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Judecand dupa modul in care ai formulat intrebarea nu pot sa iau in calcul ca vorbesti despre obfuscarea unui fragment de cod scris in C.

Rezerva-ti 5 minute din timpul tau pretios si reformuleaza intrebarea.

Edited by Erase
Link to comment
Share on other sites

pai am un script de flood in c stii tu dala stai sa iti arat cum arata

 

#include <stdio.h>
#include <sys/param.h>
#include <sys/socket.h>
#include <netinet/in.h>
#include <netdb.h>
#include <stdarg.h>
#define KmKo_TCS "0123456789ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ"
#define TCS_KmKo 45

 

 

si jos e structura alea alea si eu vreau sa fac asta cand ii dau gcc -o flood flood.c

 

si sa dea un prost edit sa nu poate sa modifice ca na stiti si voi ca poate sa imi modifice ce am scris eu gen 

KmKo DDoS v0.1 flooding %s on port %d

cu altceva..

Link to comment
Share on other sites

:))))))))))) De ce cacat ai modificat ma omule sursa, sa-ti apara pupaceii tai acolo si cu nickname-ul sa zica lumea ca esti hackeri ? Si packet size de ce sfantul sloboz l-ai pus 45, ai 10gbps cumva ? Nu mai bine trimiti pachete de 10 bytes cu viteza mai mare ?

Acum vrei sa-l matrasesti sa nu mai modifice alt hacker celebru ca tine cu "Flood by Giuberica din dealul spirei" si "Arunc cacatul peste gardul fraierului la exemplu.com port 80", ahahahahahha.

 

 

Vai de steaua voastra.

  • Haha 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 26.07.2017 at 4:14 AM, aelius said:

:))))))))))) De ce cacat ai modificat ma omule sursa, sa-ti apara pupaceii tai acolo si cu nickname-ul sa zica lumea ca esti hackeri ? Si packet size de ce sfantul sloboz l-ai pus 45, ai 10gbps cumva ? Nu mai bine trimiti pachete de 10 bytes cu viteza mai mare ?

Acum vrei sa-l matrasesti sa nu mai modifice alt hacker celebru ca tine cu "Flood by Giuberica din dealul spirei" si "Arunc cacatul peste gardul fraierului la exemplu.com port 80", ahahahahahha.

 

 

Vai de steaua voastra.

pfaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

  • Haha 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
37 minutes ago, zmeu69 said:

alta solutie?

 

up

1

 

Sa o lasi balta, daca ala poate modifica text-ul dintr-un binar o sa poata sa il modifice cu sau fara obfuscare. Daca totusi vrei sa "obfuschezi"  string-urile sa fie mai greu de modificat..., baga-le un xor cu o cheie si cand le afisezi bagi faci xor din nou cu acea cheie. Ar trebuii sa fie putin mai greu de modificat pana se prinde ce ai facut acolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...