Jump to content
gogusan

Doi adolescenţi care au lansat atacuri informatice asupra unor instituţii publice din România, prinşi de DIICOT

Recommended Posts

"Cu ocazia percheziţiilor efectuate au fost indentificate şi ridicate mai multe sisteme informatice, harduri interne şi externe, smartphone-uri, stick-uri şi carduri de memorie, suporţi optici de tip CD/DVD, utilizate în activitatea infracţională"

 

"harduri", ce limbaj profesional.

 

2017, CD/DVD, atac informatic...

 

iH4ROyy.png

 

Nu era tocmai muzica buna pe Țedeu.

 

A.S.I.A. - Suna Periculos trebuia sa le dea de gandit...

Edited by BogdanNBV
  • Like 3
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Astia-s hecari d-aia grei, cu botneti creched de pe hecforums, care au havij pro, astia-s periculosi rau, dau flud cu acordeonul din winamp, nu e de joaca, captura mare au facut baietii astia de la DIICOT.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare incredibil cat de repede se mobilizeaza toate serviciile DIICOT, SRI si care or mai fi pentru un 'atac informatic'.

 

Daca ar fi asa de prompti si intereasati si in alte situatii care nu sunt 'atacuri' asupra institutilor statului ci atacuri impotriva populatiei gen: diluarea substantelor folosite pt igienizarea spitalelor, ce tara misto am avea.

 

Macar sa ne zica la ce informatii strict secrete au avut acces. Sa intelegem si noi dimensiunea acestui atac.

 

Cate persoane a salvat aceasta operatiune, cate persoane o sa iasa pe strada incepand de azi fara frica de a le fi atacat informatic apartamentul cat timp sunt plecati. Cate persoane a salvat de la infectiile pe care le iei prin spitale.

 

Sa dea numere, rapoarte, costuri, valoarea prejudiciului. Sa intelegem cu toti ce au facut. 

  • Like 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, tjt said:

Mi se pare incredibil cat de repede se mobilizeaza toate serviciile DIICOT, SRI si care or mai fi pentru un 'atac informatic'.

 

Daca ar fi asa de prompti si intereasati si in alte situatii care nu sunt 'atacuri' asupra institutilor statului ci atacuri impotriva populatiei gen: diluarea substantelor folosite pt igienizarea spitalelor, ce tara misto am avea.

 

Macar sa ne zica la ce informatii strict secrete au avut acces. Sa intelegem si noi dimensiunea acestui atac.

 

Cate persoane a salvat aceasta operatiune, cate persoane o sa iasa pe strada incepand de azi fara frica de a le fi atacat informatic apartamentul cat timp sunt plecati. Cate persoane a salvat de la infectiile pe care le iei prin spitale.

 

Sa dea numere, rapoarte, costuri, valoarea prejudiciului. Sa intelegem cu toti ce au facut. 

Am reusit sa fac rost de mai multe informatii de la o sursa sigura.

Aparent baietii au reusit sa extraga date destul de importante dintr-un server MySQL. 

 

Informatia era destul de importanta deoarece turneul de Solitaire era in derulare iar baza de date ce au extras-o continea evidenta scorurilor angajatilor.

 

Revin cu update-uri cand mai primesc informatii.

Edited by BogdanNBV
  • Like 3
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

"Pai, o sa se poata distruge cum ar veni planeta numai prin internet. Poti, logic. Sigur poti! Daca te gandesti bine, sigur cateva rachete sunt conectate la vreun server. Care-s conectate la alt server si alt server din care unu tot e conectat la internet."

Ne9tWF82SdClDhBxPy-9NQ.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, aismen said:

Astia-s hecari d-aia grei, cu botneti creched de pe hecforums, care au havij pro, astia-s periculosi rau, dau flud cu acordeonul din winamp, nu e de joaca, captura mare au facut baietii astia de la DIICOT.

De cand te-au luat astia de la FBI cu NASA .. ai prins figuri si tu ma :)))) te stiu de cand erai mircar tilicar , luai cate 1 - 2 rooturi si iti faceai boti pe mIRC ... termina naibii ca te faci de ras !

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, teletech said:

De cand te-au luat astia de la FBI cu NASA .. ai prins figuri si tu ma :)))) te stiu de cand erai mircar tilicar , luai cate 1 - 2 rooturi si iti faceai boti pe mIRC ... termina naibii ca te faci de ras !

Nu e Robert, sunt la caterinca atat contul cat si poza de la profil.

Nu va mai impungeti atat! Fiecare cu cat poate.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Technetium said:

Nu e Robert, sunt la caterinca atat contul cat si poza de la profil.

Nu va mai impungeti atat! Fiecare cu cat poate.

Asa... Si ce te fute pe tine atat? Nu poti sa dormi noaptea din cauza asta?

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Technetium said:

Esti un producator ambulant de kkt, meri la pesti!

Bai limbricule, am observat ca tot incerci sa te bagi in seama cu mine... Nu auzi sa besi in pula mea de aici???

Link to comment
Share on other sites

e vorba despre astia http://www.zone-h.org/archive/notifier=Ninja300 HaCKer

a carui pagina de facebook este https://www.facebook.com/Ninja300.Defacer/

stirea originala a fost https://www.monitorulsv.ro/tipareste/Cei-doi-adolescenti-care-au-lansat-atacuri-informatice-asupra-ISU-Suceava-au-fost-prinsi-238461
 

acum, ni se spune ca TREBUIE sa credem ca adolescentul/adolescentii romani in primul lor post, de pe pagina asociata activitatii de hacker, scriu in limba materna cam asa:" 076x xxx xxxx Acest numar de telefon este al uni prost un copil retarde de 12 ani" , ca scriu corect in limba engleza, iar in anumite cazuri folosesc linii de comentariu in interiorul codului sursa, scrise in bahasa indonesia , un fel de lingua franca inrudita cu malay.

ca hackeri moldavi fiind, lucreaza incepind de la ora 02 am, doar in zilele de lucru si nu in weekend.... ca isi incep activitatea de defeace a siteurilor postind mesaje in engleza ... si ca initial  se folosesc de imagini asociate unui hentai despre o echipa de baschet nipona, teme muzicale din topul de prin sumatra de sud... iar la final o imagine prima oara publicata pe deviant art, ulterior extrem de populara intre adolescentii fani ai hentaiului amintit anterior.

si lista detaliilor incomode poate continua... ma opresc caci nu vreau sa intrerup ciorovaila cu amanunte care ar ruina narativul oficial, cu comentarii despre antropologia contractorului extern  care personifica un hacker roman, adolescent sovin, consumator de droguri grele cit si de droguri recreationale.

 

cu bine.

 

 

Edited by gutui
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, gutui said:

e vorba despre astia http://www.zone-h.org/archive/notifier=Ninja300 HaCKer

a carui pagina de facebook este https://www.facebook.com/Ninja300.Defacer/

stirea originala a fost https://www.monitorulsv.ro/tipareste/Cei-doi-adolescenti-care-au-lansat-atacuri-informatice-asupra-ISU-Suceava-au-fost-prinsi-238461
 

acum, ni se spune ca TREBUIE sa credem ca adolescentul/adolescentii romani in primul lor post, de pe pagina asociata activitatii de hacker, scriu in limba materna cam asa:" 076x xxx xxxx Acest numar de telefon este al uni prost un copil retarde de 12 ani" , ca scriu corect in limba engleza, iar in anumite cazuri folosesc linii de comentariu in interiorul codului sursa, scrise in bahasa indonesia , un fel de lingua franca inrudita cu malay.

ca hackeri moldavi fiind, lucreaza incepind de la ora 02 am, doar in zilele de lucru si nu in weekend.... ca isi incep activitatea de defeace a siteurilor postind mesaje in engleza ... si ca initial  se folosesc de imagini asociate unui hentai despre o echipa de baschet nipona, teme muzicale din topul de prin sumatra de sud... iar la final o imagine prima oara publicata pe deviant art, ulterior extrem de populara intre adolescentii fani ai hentaiului amintit anterior.

si lista detaliilor incomode poate continua... ma opresc caci nu vreau sa intrerup ciorovaila cu amanunte care ar ruina narativul oficial, cu comentarii despre antropologia contractorului extern  care personifica un hacker roman, adolescent sovin, consumator de droguri grele cit si de droguri recreationale.

 

cu bine.

 

 

Edited by Louisbkss
Link to comment
Share on other sites

Voribiti prea mult despre doua nulitati care oricum au fost saltate. Probabil o sa se aleaga doar cu o amenda si asta e, daca nu sper sa o ia la caca, sa le treaca de droguri si hecareala d-asta periculoasa foc.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Lasand totusi mistocareala, eu trebuie sa recunosc ca ma bucur pe o parte ca si-au luat-o inca odata "institutiile". De ce? Pentru ca sumele aruncate pe site-urile alea nu sunt mici deloc in cele mai multe cazuri, fiind implicati oameni ca "Ghita" care constipa despre legi si vrajeala de dimineata pana seara in mainstream. Nu am o problema sa aloci 10.000 / 20.000 pentru un site de prezentare dar cand e facut pe Wordpress sau joomla + o tema moca si 1 plugin free si mai si semnezi cu un securist de al tau incep sa vad rosu in conditia in care "nu avem bani domle, suntem saraci suntem saraci credeti-ne pe cuvant ce dracu." .

 

 

Legat de "in parnaie se ia la caca", tre' sa treceti pe acolo intai, situatii de genul mai erau prin 2005 iar acum "se mai ia la caca" doar daca se cere (bulangii pe bune, care o cer) sau chiar te vrea directoru de parnaie in celula cu cei mai al dracu care au obiceiuri de genul. Hai sa mai trecem peste filmele americane cu niggers. Is multi parametrii pana la sodomizare.

 

Cu un ochi totusi plang pentru site-urile care nu aveau nici o legatura cu gunoiul de stat in care avem sansa sa murim de la o zi la alta. Aici s-ar explica prin hormoni si lipsa de cultura online. Decat sa se gandeasca la "manuale de sport" statul ar trebui sa se gandeasca la un manual de vorbit frumos pe internet si in caz ca are atractii pentru cracking / hacking / fucking stuff sa nu se ia de oricine amboulea si nici sa goleasca carduri.

Edited by vatman32
uitat litera "a" , semnat SRI.
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...