Jump to content
Che

Unde va tineti pozele ?

Recommended Posts

Pana acum, periodic, tot descarcam cardul de memorie in calculator. Si am tot facut asa pana am vazut ca imi cam mananca destul spatiu.

Unde as putea sa tin pozele (plus filmuletele facute) undeva online, gratis, fara sa imi modifice calitatea imaginilor/filmelor ?

Google photos - le modifica.

Facebook - le modifica.

Arhiva si pe Google drive - nu mai merge ca deja am cateva conturi facute, pline cu destule alte chestii arhivate.

Ce altceva a mai ramas ?

Ma gandeam, oare daca imi fac un blog free pe blogger si le bag ca si postare, oare mi le modifica la rezolutie ? (Bineinteles, setez accesul la privat.)

Voi unde va stocati pozele facute fara a fi modificate la rezolutie si fara sa va luati un HDD ?

 

Multumesc pentru sfaturi !

Link to comment
Share on other sites

Just now, nacks said:

Eu folosesc MEGA (MEGA) si mi se pare f OK.

 

Spor!

Pai, din cate stiu eu, a mai fost parca un site asemanator, chiar si ca interfata (nu mai stiu cum ii spunea) care tot asa dadea spatiu nelimitat, cutare nelimitat, totul GRATUIT. Si, intr-un final, a dat faliment si s-a inchis brusc. Toate documentele importante pe care le-au urcat oamenii pe el ramanand nerecuperabile.

Link to comment
Share on other sites

Dropbox?

Mai rar gasesti spatiu de stocare nelimitat si gratis si de calitate.

Ce e nelimitat si gratis e probabil sa dea faliment.

 

Daca ai ft multe fisiere e mai bine sa dai un ban. (spatiul de stocare e destul de ieftin)

 

Depinzand de cat de importante sunt fisierele poti sa:

1. (comprimi pozele in jpeg -> pierzi putina calitate dar devin mult mai mici) similar daca le micsorezi de la 12MP la 6

2. Arhivezi documentele cu un algoritm care merge bine pe formatul lor.

(Arhiveaza-le intr-o ordine sa fie usor de cautat)

3.Cumpara un HDD special pt asta (0.5-1TB e destul de ieftin second hand)

4.Cumpara spatiu de stocare in cloud de la un serviciu serios (google, dropbox, etc)

5. Fa copii externe (DVD) pt documente ft importante.

Link to comment
Share on other sites

Flickr din cate stiu are 1T stocare pentru poze dar nu stiu despre video. Nu stiu daca ai citit termenii de la google photos dar o sa mentionez cateva chestii. Redimensioneaza pozele care au peste 16Mb iar un telefon face poze de (cred) 5 Mb. Video-urile sunt modificate doar daca depasesc full hd. Eu unu folosesc google photos.

Link to comment
Share on other sites

Cu ce sa arhivez special pentru imagini ?

23 minutes ago, yoyois said:

Arhivezi documentele cu un algoritm care merge bine pe formatul lor.

 

@Pacalici Vad ca si la o imagine de 2 mb ma intreaba daca sa mi-o incarce in format original sau sa ii dea "Resize". Nu ar trebui sa nu ma intrebe nimic daca imaginea este in parametrii optimi ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Che said:

Toate documentele importante pe care le-au urcat oamenii pe el ramanand nerecuperabile.

Tocmai de asta n-ar trebui sa mentii asemenea documente online.

Eu ti-as recomanda sa-ti cumperi spatiu de stocare ca e al drac` de ieftin dar daca nu

e cazul mega pare mai mult decat ok.

Link to comment
Share on other sites

Si eu folosesc MEGA si mi se pare un serviciu serios si trainic, acum depinde si de noroc, dar nu cred ca patesc astia nimic. Daca nu ma insel MEGA asta a fost fondat de niste persoane implicate in Megaupload, dar nu cred ca e cazul sa se repete istoria.

Link to comment
Share on other sites

Instaleaza owncloud sau creazati propria platforma, o pui pe o placuta rasberry, o securizezi dupa tutoriale pe net, ii conectezi un HDD unde vrei sa stochezi ceea ce trebui si aia e. Iti pui si verificari la login sa fii sigur, testeaza daca se poate face bypass (la nrtel, email) in caz ca iti faci propria platforma. (Asa am facut eu, dar cu owncloud)

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2017 at 4:02 PM, Pacalici said:

@Che

https://support.google.com/photos/answer/6220791?hl=en&ref_topic=6156061

Eu unu zic ca merita. Uite o poza salvata la mine facuta cu un iphone (calitatea e mai slaba ca la un samsung imo) https://goo.gl/photos/MNhHT4YySxsCZoicA

Multumesc ! Am inceput sa urc o parte din videouri pe Google Photos si momentan e totul in regula.

Niste temeri de ale mele (si nu numai, ca mi-a mai zis cineva) :

1. Daca tu iti urci poze, filmulete etc. cu amintirile tale si la un moment dat Google desfiinteaza serviciul Google Photos, asa cum a desfiintat si Picasa ? Ce se va intampla cu ce ai urcat tu acolo ?

2. Ce ai urcat acum inca mai poti accesa, desi, uneori, chiar si acum mai face figuri si iti arata "Video unavailable !" si "Retry later !" iar la refresh isi revine. Dar oare voi mai putea accesa peste 1-2-5-9 ani sau totul va fi doar tumbnail si atat si nu va putea fi accesat ?

3. Nu te poti trezi dintr-o data cu pozele si filmuletele tale personale ca sunt facute brusc publice pe internet si ca le va putea vedea oricine, doar asa, fiindca a schimbat Google confidentialitatea ? Sau sa apara pe Google Maps ?

 

Care e scopul acestui serviciu, totusi, din moment ce Google Plus e mort si nu il foloseste nimeni ? Iar daca e, sa zicem, ca sa se foloseasca de locatiile fotografiate/filmate de tine pentru o mai buna reconstructie a hartilor din Google Maps/Street View, atunci inseamna ca ce ai urcat tu acolo la privat in scurt timp va fi facut public, nu ?

 

Multumesc pentru lamuriri !

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2017 at 10:11 AM, Che said:

Pai, din cate stiu eu, a mai fost parca un site asemanator, chiar si ca interfata (nu mai stiu cum ii spunea) care tot asa dadea spatiu nelimitat, cutare nelimitat, totul GRATUIT. Si, intr-un final, a dat faliment si s-a inchis brusc. Toate documentele importante pe care le-au urcat oamenii pe el ramanand nerecuperabile.

megaupload, dar acolo a fost cu totul alta poveste

Cumperi hdd-uri externe, nu costa o avere.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...