Jump to content
Sign in to follow this  
rotube

Intrebare google SEO

Recommended Posts

rotube    0

Pentru 2-3 luni am fost primul la un important cuvant keye pe google, apoi google ma pus pe pagina 3 unde am stat tot vreo 2-3 luni cand pe pagina 3 cand pe 4. Apoi am disparut complect. Acum de o bucata de vreme am aparut iar pe prima pagina al 4-lea unde ma tinut 2 zile apoi iar am disparut, iar dupa doua saptamani iar am aparut pe prima pagina tot ptr. 2 zile apoi am disparut definitiv.

Oare ce se intampla ? mai am sperante macar sa fiu pe prima pagina nu neaparat primul ?

Ce ar trebuii sa fac ca sa raman pe prima pagina sa nu tot ma scoata din google si iar sa ma puna.

Va rog sa nu comenteze copiii afoni

Edited by rotube

culay    55

Nu ai cum sa stii sigur, mai ales pana nu analizezi domeniul. 

" Oare ce se intampla? " Cauza cea mai logica e ce ai facut inainte sa te scoata din Pagina 1 pe 3.

1. Posibil - Ai:(facut backlinkuri noi,ai facut modificari onpage, ai sters pagini, ai adaugat pagini noi, etc, ai pierdut backlinkuri)

2. Posibil - NU ai facut nimic, dar probabil a fost un Google update si ai fost lovit de el.

PS: Verifica daca ai notificare in GWM

Exista multe posibilitati, pana nu analizezi domeniul nu ai cum sa stii. 

Edited by culay
  • Like 1

rotube    0
6 hours ago, culay said:

Nu ai cum sa stii sigur, mai ales pana nu analizezi domeniul. 

" Oare ce se intampla? " Cauza cea mai logica e ce ai facut inainte sa te scoata din Pagina 1 pe 3.

1. Posibil - Ai:(facut backlinkuri noi,ai facut modificari onpage, ai sters pagini, ai adaugat pagini noi, etc, ai pierdut backlinkuri)

2. Posibil - NU ai facut nimic, dar probabil a fost un Google update si ai fost lovit de el.

PS: Verifica daca ai notificare in GWM

Exista multe posibilitati, pana nu analizezi domeniul nu ai cum sa stii. 

Multumesc tare mult.

Nu am facut nimic, zic eu, dar dc tot apar si dispar asta e dilema mea

Edited by rotube

ManutaDeAur    123

Fă-ți niște backlink-uri web 2.0 și vezi cum reacționează, de preferat să le legi între ele și să ai ceva conținut.

culay    55
18 hours ago, rotube said:

Multumesc tare mult.

Nu am facut nimic, zic eu, dar dc tot apar si dispar asta e dilema mea

Apari si dispari = Google Dance, e normal se intampla cu toate site-urile din Serp! De obicei se intampla asta la un nivel foarte mare cand iti apar un numar de backlinkuri mare in timp scurt, sau cand pierzi un numar de mare de backlinkuri intr-un timp scurt. E foarte normal in cazurile astea sa sari de pe pozitia #10 pe #40 / #70 / apoi iar #10 / #8 etc.

Fara a analiza domeniul tau, iti pot spune doar cateva ideei ce cred ca sa putut intampla.

Daca tu nu ai facut nimic.

1.Posibil sa iti fi facut competitia Negative SEO 

2.Posibil ai fost lovit de un Google Update

3.Posibil site-ul tau a luat backlinkuri in mod "natural" de la site-uri tip "Crawlere" care scanez site-uri pentru a obtine content in autopilot.

Solutie: Cel mai simplu 301 redirect toate paginile pe un nou domeniu, dai toate paginile in homepage, iti rescrii site-ul nu folosesti acelas content. (Ai sanse mari sa ajungi din nou pe primele 3 paginii in mai putin de 30 de zile)

Solutie 2:  Analizezi domeniul bine,  dai disallow la linkuri proaste, in caz ca ai unele, sau iti refaci ONPage-SEO in caz ca asta ar fi problema ta si ceri Reconsiderare. (Asta o sa dureze o vreme, cu siguranta mai mult de 30 de zile)

Edited by culay
  • Like 1

M4T3!    29
1 hour ago, culay said:

Apari si dispari = Google Dance, e normal se intampla cu toate site-urile din Serp! De obicei se intampla asta la un nivel foarte mare cand iti apar un numar de backlinkuri mare in timp scurt, sau cand pierzi un numar de mare de backlinkuri intr-un timp scurt. E foarte normal in cazurile astea sa sari de pe pozitia #10 pe #40 / #70 / apoi iar #10 / #8 etc.

Fara a analiza domeniul tau, iti pot spune doar cateva ideei ce cred ca sa putut intampla.

Daca tu nu ai facut nimic.

1.Posibil sa iti fi facut competitia Negative SEO 

2.Posibil ai fost lovit de un Google Update

3.Posibil site-ul tau a luat backlinkuri in mod "natural" de la site-uri tip "Crawlere" care scanez site-uri pentru a obtine content in autopilot.

Solutie: Cel mai simplu 301 redirect toate paginile pe un nou domeniu, dai toate paginile in homepage, iti rescrii site-ul nu folosesti acelas content. (Ai sanse mari sa ajungi din nou pe primele 3 paginii in mai putin de 30 de zile)

Solutie 2:  Analizezi domeniul bine,  dai disallow la linkuri proaste, in caz ca ai unele, sau iti refaci ONPage-SEO in caz ca asta ar fi problema ta si ceri Reconsiderare. (Asta o sa dureze o vreme, cu siguranta mai mult de 30 de zile)

Daca face redirect 301 spre un nou domeniu, toate chestiile negative: penalizare/ link building negativ, etc vor fi transferate spre noul domeniu si va avea aceeasi soarta. Nu prea am inteles la ce te referi, dar daca e cum am zis eu, nu e ok.