Jump to content
DoubleG

Sistem PC

Recommended Posts

Sursa incearca Seasonic, Corsair... Sunt branduri consacrate in domeniul surselor si vin cu tot felul de protectii, certificari.

 

HDD... Din experienta anterioara nu as recomanda Western Digital, as lua un Seagate, eu de exemplu am Seagate acum si merge surprinzator de bine.

 

SSD-ul e bun si acela, insa daca iti permiti diferenta, as lua un Samsung EVO d-ala.

 

In rest e bine.

Link to comment
Share on other sites

Este ok din punctul meu de vedere. Placa de baza buna, bine dotata. Din cate stiu, FSP-urile au seasonic la interior.

Nu mai tin minte daca seria Hydro este buna, insa in general FSP-urile sunt bune.

HDD e ok si el. Si seagate e tot pe acolo. Depinde si de noroc.

 

* 850 Evo e mai bun, dar si cu 150 lei mai scump. E arhisuficient si acel ADATA (e model nou).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Wav3 said:

Este ok din punctul meu de vedere. Placa de baza buna, bine dotata. Din cate stiu, FSP-urile au seasonic la interior.

Nu mai tin minte daca seria Hydro este buna, insa in general FSP-urile sunt bune.

HDD e ok si el. Si seagate e tot pe acolo. Depinde si de noroc.

 

* 850 Evo e mai bun, dar si cu 150 lei mai scump. E arhisuficient si acel ADATA (e model nou).

Nu cunosc detalii atat de intrinseci, am spus Seasonic/Corsair pentru ca despre astea stiam ca sunt bune. WD-ul Caviar Blue pe care il am este destul de lent comparabil cu Seagate-ul, adica sesizabil mai lent. 

Cat despre SSD, cred ca merita diferenta de 150 de lei, e un SSD super.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea, nu stiu de ce va aruncati catre rami cu frecventa de 3k, banii aceia ar putea fii investiti in alte componente sau periferice, diferenta e usor sesizabila, maxim 10-12 fps in jocuri, bine pentru cei care fac si streaming si gaming dupa acelasi pc, acea diferenta conteaza. Dar, daca te joci doar nu se merita. In rest, mi se pare un pc destul de bun si ti-ar putea rula lejer urmatoarele jocuri de peste 4-5 ani.(Nu spun ca pe high sau ultra). Tin cu aismen la faza cu hdd-ul, am avut western, nu-l recomand.

 

**E doar parerea mea.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Diferenta de pret de la cel mai ieftin ram la cel ales de el nu este foarte mare (50 lei pe 2133mhz). Eu zic ca merita. Din cate am auzit (posibil fals), e recomandat sa pui frecventa ceva mai ridicata pe ryzen.

Acum am vazut pe pagina producatorului ca acea placa de baza nu suporta 3000mhz, deci va merge la 2933 cel mai probabil.

Frecvente suportate: 1866/ 2133/ 2400/ 2667(OC)/ 2933(OC)/ 3200(OC)+ Mhz

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Wav3 said:

Diferenta de pret de la cel mai ieftin ram la cel ales de el nu este foarte mare (50 lei pe 2133mhz). Eu zic ca merita. Din cate am auzit (posibil fals), e recomandat sa pui frecventa ceva mai ridicata pe ryzen.

Acum am vazut pe pagina producatorului ca acea placa de baza nu suporta 3000mhz, deci va merge la 2933 cel mai probabil.

Frecvente suportate: 1866/ 2133/ 2400/ 2667(OC)/ 2933(OC)/ 3200(OC)+ Mhz

Suporta prin OC, adica trebuie sa ii faca overclock din BIOS, nu e nimic complicat, nimic periculos, am facut  si eu si sunt ghiduri pe net o gramada, trebuie sa gasesti valorile stabile.

5 minutes ago, DoubleG said:

https://www.pcgarage.ro/hard-disk-uri/seagate/barracuda-1tb-sata-iii-7200rpm-64mb/

 

sa iau HDD-ul asta ? e cu 10 lei mai scump, nu e mare diferenta.

Da, pentru 10 lei eu zic mai bine sa il iei pe acela, eu exact pe ala il am si sunt multumit.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wav3 said:

Diferenta de pret de la cel mai ieftin ram la cel ales de el nu este foarte mare (50 lei pe 2133mhz). Eu zic ca merita. Din cate am auzit (posibil fals), e recomandat sa pui frecventa ceva mai ridicata pe ryzen.

Acum am vazut pe pagina producatorului ca acea placa de baza nu suporta 3000mhz, deci va merge la 2933 cel mai probabil.

Frecvente suportate: 1866/ 2133/ 2400/ 2667(OC)/ 2933(OC)/ 3200(OC)+ Mhz

am vazut de mai multe ori treaba asta cu frecventa, cred ca e reala.

am dat comanda, astept sa prind o oferta mai buna la placa video.

va multumesc tuturor.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...