Jump to content
alexu

Smartphone Huawei P8 Lite pierdut / furat in statiunea Eforie Nord

Recommended Posts

Salut,

 

Ai mei au plecat la mare luni, eu am ramas cu tata in Bucuresti. Marti (15.08.2017) i-a disparut din buzunar nepotelului meu telefonul (Huawei P8 Lite), dupa ce a plecat de la plaja.

 

Nu stiu daca i-a fost furat telefonul sau l-a pierdut. Pot doar sa banuiesc.

 

Au fost ai mei la politie si domnii de acolo nu au dorit sa inregistreze sesizarea, ca in caz in care este gasit sa fim contactati, zicand ca "Nu l-au gasit ei pe Iovan, vreti sa gasim noi un telefon?".

 

Telefonul nu avea nimic de urmarire pe el.

 

Cand am incercat sa sun pe el, era inchis. Mai tarziu l-am dezactivat, pentru ca este abonament si cine stie ce mai faceau de pe el. Mai are la el de plata cam un an de abonament destul de mare.

 

MAC-ul telefonului Huawei P8 Lite (il aveam in DD-WRT la filtrare): DC:D9:16:45:7C:61

 

IMEI-ul telefonului Huawei P8 Lite: 862046032098527

 

Cu acestea doua, ar putea fi gasit repede, daca domnii de la politie ar vrea, insa ei nu doresc sa inregistreze nici sesizarea.

 

Stiu ca sansele sunt mici sa-l mai recuperam, dar poate ajunge la cineva care-i om de bine si nu doreste sa detina un obiect pierdut/furat. Daca aveti aparatul, puteti sa ma contactati la adresa de e-mail adi at cik punct ro

 

Nu prea le am cu retele sociale, daca vreti sa dati un share la acest topic sau la articolul de pe blog, mi-ar fi de ajutor.

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Nu au vrut sa inregistreze sesizarea? Eu din cate stiam sunt obligati sa inregistreze orice sesizare ca de asta e sesizare, sa fie inregistrata si analizata de cineva. Ai putea incerca sa pronunti cuvantul "avocat" in prezenta lor, pariez ca s-ar razgandi.

 

Mi-am adus aminte de o experienta. Mi-a fost taiat efectiv cortul si m-am trezit cu o mana pe sub perna la 2:30 AM de am dormit cu securea pentru lemne langa mine a doua noapte. Plajele sunt cel mai prielnic loc pentru gainari. Treaba este ca de l-a pierdut, telefonul ala a fost GASIT nu FURAT, asta il face mai greu de recuperat. Nu as lasa obiecte de valoare asupra unui copil, mai ales intr-o zona unde stiu ca e plin de handicapati mintal.

Edited by vatman32
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt anumiti politisti, nu toti, care vor face orice incat sa te faca sa te razgandesti atunci cand vrei sa depui o plangere/sesizare, pentru a nu ramane ei cu cazuri nerezolvate. Au profitat de faptul ca rudele mele sunt femei, pentru ca daca eram eu, nu plecam de acolo pana nu depuneam o sesizare. Am discutat la telefon cu ai mei si nu au mai vrut sa se intoarca la postul de politie. Unii politisti pot fi destul de convingatori in astfel de situatii. Am depus ieri, o petitie la DGPMB, cu privire la atitudinea colegilor lor din Eforie Nord. Nu ma astept sa se rezolve nimic, pentru ca traim in Romania.

 

Maine, ai mei se intorc de la mare... asa ca doar azi mai pot depune ceva.

 

Cat despre nepot, nu-i copil mic, ci pusti de liceu si probabil ca au fost filati: doua femei si un pusti, prada usoara. Nu cred ca l-a pierdut, pentru ca stiti cu totii ca astia mici sunt indragostiti de telefoanele lor si nu le lasa din mana 24/7. Daca a avut grija de telefon un an de zile, imi e greu sa cred ca l-a pierdut acum. Probabil, a avut mainile ocupate cu lucruri de la plaja si la aglomeratie i-a fost "pierdut" telefonul din buzunar.

 

Oricum, atat RST, cat si blogul meu sunt indexate bine si daca va cauta cineva MAC-ul sau IMEI-ul telefonului respectiv, le va gasi pe aici.

 

Cum am zis: nu cred ca-l mai recuperam, insa cine stie...

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Din câte știu, dacă este PIERDUT, poți face o sesizare după 2 săptămâni, dacă e furat, poți face oricând, de preferat cât mai repede. 

Acum ceva timp, mi-a fost furat și mie un telefon, și a fost găsit după imei. Mai recent, acum 1 an / 2,cuiva i-a fost FURAT telefonul, am fost cu pers respectiva sa facă cerere, și degeaba. Ei au spus ca acum este ILEGAL sa caute telefonul după imei. 

Depinde foarte mult de ce polițisti, dacă eu chef de treaba sau nu.

Sper sa ți-l recuperezi.  

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, theandruala said:

Acum ceva timp, mi-a fost furat și mie un telefon, și a fost găsit după imei.

Cum anume ? De ce a doua oara nu a mers tot dupa IMEI, ca prima oara ?

@alexu Vezi ca aia de la telefonie mobila vad pur si simplu IMEI-ul in programul acela al lor, baza de date. Poate poti vorbi cu unul dintre operatori, oficial sau neoficial, sa afle numarul actual pentru acel IMEI.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nu mai stiu sigur cum se numea dar cred ca despre IMEI era vorba. Cand cineva suna de pe telefon, in centrala telefonica din aceea zona se stocheaza IMEI-ul sau nsn(mortii lor), cred ca daca te-ai duce de unde ai cumparat telefonul ar putea face o cautare, acum nu stiu daca este vorba despre centrala operatorului sau exista o centrala pentru toti operatorii(vodafone, telekom, att) in acea zona, stiu doar ca centralele sunt diferite in functie de zona. Dupa MAC nu cred ca poate fii gasit ca nici dracu' nu iti stocheaza MAC-ul cand intri pe un website, acum nu stiu daca providerii de internet de telefonie fac asta. Cum am zis, dute la reprezentata de unde l-ai cumparat, spune-le ce s-a intamplat si poate au o rezolvare.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca casiera de la vodafone din mall are acces la o asa baza de date de informatii. Si cred ca daca nici nu cunosti pe cineva din companie care sa-ti faca o asa favoare, slabe sanse sa afli informatiile astea.

 

Mai multe sanse ar avea daca ar sta cu un ochi pe okazii si pe olx ca poate poate.

Link to comment
Share on other sites

@QuoVadis sau alt moderator: va rog sa inchideti topicul. Intentia a fost sa indexez MAC-ul si IMEI-ul, pentru a putea fi gasit, in cazul in care persoana la care se afla telefonul doreste acest lucru. Nu sa ne intindem pe zeci de pagini si sa monopolizam forumul cu tot felul de pareri, mai mult sau mai putin corecte.

 

@Che Stiu, iti multumesc. De indata ce se conecteaza, aia de la telefonie mobila vad IMEI-ul. Ma indoiesc sincer ca persoana la care este telefonul stie de schimbat IMEI si MAC.

 

@Fi8sVrs Mersi, o sa arunc o privire si poate il introduc si in baza aia de date.

 

@Sim Master Traim in viata reala, nu dupa litera si regula. Cand lucram la Zapp, au venit de la Capitala sa ne intrebe de lucruri de genul, fara hotarari judecatoresti, fara nimic. Cred ca stiu si eu cat de cat despre ce-i legal si nu. Politia are dreptul sa ancheteze, fara sa astepte dupa hotarari, dar politistii nu au dorit nici macar sa primeasca o sesizare. Nu stiu cum ai dedus tu ca-i vorba despre pierdere, atat timp cat poate fi vorba despre pierdere sau furt. Chiar nu va inteleg pe unii cand scrieti despre ceva si veniti cu pareri clare, fara sa stiti despre ce-i vorba.

 

@adicode Daca nu esti in spatele unui router, aia este metoda de a fi identificat cel mai usor: MAC-ul dispozitivului. Toti furnizorii de servicii Internet stocheaza chestiile astea.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

In cazul in care nu l-a resetat, si are google maps activ cu un cont de google(google a fact niste modificari la maps de curand), poate ai noroc si il vezi pe maps.google.ro.

Dau exemplul meu(realizat din intamplare). Fratele meu are un galaxy alpha, l-am resoftat de curand, si i-am bagat si contul meu de gmail. Acum fiind logat pe contul respectiv de gmail, daca intru pe maps.google.com, imi arata locatia lui, daca are activ wifi/date. Incearca, poate ai noroc.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/18/2017 at 8:19 PM, tjt said:

Stai cu ochi pe olx si poate ai noroc sa il gasesti acolo. Totusi sunt putine sanse sa il mai recuperezi.

Si sa plateasca si transportul de buna voie ca doar i-l trimite la usa. :D

On 8/18/2017 at 7:40 PM, alexu said:

Stiu, iti multumesc. De indata ce se conecteaza, aia de la telefonie mobila vad IMEI-ul. Ma indoiesc sincer ca persoana la care este telefonul stie de schimbat IMEI si MAC.

Si cum vei face ? Iti vor da aia de la telefonie mobila asa, pur si simplu, datele de care ai tu nevoie sau cum vei afla ce te intereseaza ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...