Jump to content

Ai fi dispus sa incerci vreodata stilul de viata Vegan? (No meat, no diary, no honey, no shit of any kind)  

22 members have voted

  1. 1. Ai fi dispus sa incerci vreodata stilul de viata Vegan? (No meat, no diary, no honey, no shit of any kind)

    • Sunt vegan deja
    • Da ma gandesc cateodata deoarece sunt deja vegetarian, dar incerc sa o iau usor.
      0
    • Da, sunt foarte deschis la experiente noi si uneori chiar simt nevoia sa-mi testez corpul, mintea si spiritul
    • Nu, desi iubesc animalele atat timp cat nu este al meu ma doare in p*** viata lui. Asta doar daca nu e caine sau pisica si nu e in farfuria unui chinez.
    • Nu, nu ma intereseaza subiectul
    • Nu, dar ii respect pe cei cu o astfel de dieta
    • Plm e pizza pe drum, nu poa sa mai astepte?
    • Vegan ai spus ? Eu merg ALL IN! RawVegan4Life!


Recommended Posts

De curand am vazut ca cei de la televiziunea PRO-TV au avut un invitat mai special. James Asbey un om care a invins cancerul si vorbeste despre cruzimea la care sunt supuse animalele din toata lumea pentru a satisface placerile oamenilor.

 

 


Daca va plac confruntarile face to face, take a look:

 

 


Voi ce parere aveti despre veganism in general ?

Edited by Tilt
Link to comment
Share on other sites

De mii de ani oamenii vaneaza animale ca sa aiba ce manca si brusc unora li s-a facut mila de ele si mananca frunze in semn de protest. - asta legat de una din optiunile de vot si de primele secunde din al doilea video

 

Exceptie, evident, fac cei care poate din motive medicale sunt fortati sa nu manance carne.

Edited by Sim Master
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sim Master said:

De mii de ani oamenii vaneaza animale ca sa aiba ce manca si brusc unora li s-a facut mila de ele si mananca frunze in semn de protest. - asta legat de una din optiunile de vot si de primele secunde din al doilea video

 

Exceptie, evident, fac cei care poate din motive medicale sunt fortati sa nu manance carne.

Dar vezi tu noi nu traim in evul mediu cand nu exista toata tehnologia din ziua de azi si nici internet. Ca un reminder, noi suntem in anul 2017 si nu esti in situatia in care sa duci lipsa de hrana si nici nu cred ca ti-ai vanat vreodata hrana sau o vei vana vreodata cu mainile tale. Si asta nu pentru ca nu ai curaj dar pentru ca sunt sigur ca inauntrul tau ca si inauntrul multora se afla un pic de compasiune, empatie si iubire fata de animale.
Ti se pare gresit sa-ti fie mila de un suflet inocent care nu poate sa se apere singur? Daca ai avea un caine si i-ai da drumul pe afara, iar eu vin, il vanez, si il pun pe gratar. Cum ar fi sa ma intrebi de ce ti-am omorat animalul iar eu sa-ti raspund cu aceeasi optiune pe care ai scriso tu, ca actiunea mea de a-ti omora animalul e justificata deoarece stramosii mei procedau la fel acum 2000 3000 mii de ani. Cine stie ce lucruri ciudate si de prost gust mai faceau pe vremea aia.
S-a demonstrat stiintific si practic ca se traieste mai bine si mai sanatos fara produse de origine animala si se poate face si performanta atletica, indiferent ca e bodybuilding, box, innot, fotbal samd.  De la 90% care au facut tranzitia asta, chiar si pentru o perioada de doar 2 saptamani au avut un feedback pozitiv si au observat o crestere in energie atat fizica cat si psihica. Deci treaba asta cu veganismul poate avea o influenta si la nivel mental si s-ar putea sa mai faca cateva conexiuni si sa mai lege cativa neuroni.
 

Edited by Tilt
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu-s la curent cu studiile stiintifice pe subiectul asta, dar sunt convins ca pot gasi pe google si studii care zic ca si carnea e buna. Sunt de acord ca e ok sa diversifici, sa mananci si carne, si legume, si fructe, dar toate cu masura.

 

Nu e gresit sa-ti fie mila de un caine sau alt animal, dar e stupid sa te iei prea in serios si sa nu tai nici o gaina doar pentru ca e neajutorata.

Chiar daca mie nu mi se pare ok sa mananc un caine pentru ca noi pe-aici empatizam cu ei, dar cu totii cred ca am vazut pe youtube ce fac chinezii cu ei. La fel cred ca nici indienii nu ar manca vita, dar la noi nu lipseste din niciun restaurant. La fel si musulmanii cu porcul pentru ca religia nu le permite.

Edited by Sim Master
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, QuoVadis said:

1. What the actual fuck?!?

2. Ai cerut pareri dar apoi te apuci sa contrazici omul. E parerea lui, take it or leave it (asa cum o ai pe a ta).

3. Daca te plictisesti mergi si taie frunze la caini. (couldn't resist!)

Da il contrazic! Ce e rau in asta? Din perspectiva mea gandeste gresit!
Ideile  geniale se nasc din discutii contradictorii, atunci cand ambele parti au  argumente solide. Ai vreun argument ? sau ai de gand sa o faci pe avocatu? Crybaby!

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Tilt said:

Ideile  geniale se nasc din discutii contradictorii, atunci cand ambele parti au  argumente solide.

 

- =))

- Zii sa mori tu ca "ideile geniale" se nasc din discutii contradictorii pe RST despre vegan vs non-vegan! Geme Rromania de genii formati din discutii de genul pe RST.

- Argumentele se merita facute intr-un mediu relativ echivalent. Nu trebuie sa te pui cu mintea prostului pentru ca e odihnita.

 

 

  • Like 1
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Prima data apara elefantii care sunt vanati pentru prostia asiaticilor si dupa zi-ne cum ii cu pascutul de iarba. De astia nu ti mila?

 

unnamed-elephant_-poaching.jpg

elephant.jpg

 

Si pentru cultura ta generala gainile si porci sunt crescuti industrial in sistem intensiv. Nu acelasi lucru putem spune si despre pesti.

 

ocean-threats_infographic.jpg

 

Era ceva daca ziceai ovo-lacto-vegetarianism. Te deranjeaza cand tanti Mita trage vaca de sfarcuri?

 

Prietenul tau de la PRO TV a luat mancarea de la gura veveritelor si a maimutelor, nucile respectiv bananele. Asta nu ii cruzime?

Sa veizi ce sentimente de compasiune are un leu cand esti cu el in cusca. Se pare ca unii uita unde se situeaza in lantul trofic. Asta se intampla cand unii merg mai mult pe langa scoala decat la scoala.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Sim Master said:

Nu-s la curent cu studiile stiintifice pe subiectul asta, dar sunt convins ca pot gasi pe google si studii care zic ca si carnea e buna. Sunt de acord ca e ok sa diversifici, sa mananci si carne, si legume, si fructe, dar cu masura.

 

Nu e gresit sa-ti fie mila de un caine sau alt animal, dar e stupid sa te iei prea in serios si sa nu tai nici o gaina doar pentru ca e neajutorata.

Chiar daca mie nu mi se pare ok sa mananc un caine pentru ca noi pe-aici empatizam cu ei, dar cu totii cred ca am vazut pe youtube ce fac chinezii cu ei. La fel cred ca si indienii nu ar manca vita, dar la noi nu lipseste din niciun restaurant. La fel si arabii cu porcul.

Si gainile au personalitati la urma urmei dar aici nu e vorba strict de gaini ci de toate animalele. Porcii de exemplu sunt mai inteligenti decat un copil de 3 ani. Bovinele la randul lor au personalitati nemaintalnite si sunt si la randul lor foarte inteligente. Si gainile sunt foarte jucause si sunt la fel de bucuroase cand le mangai ca o pisica. Cat despre industria oualor, toti puii care se nasc baieti in prima lor zi de viata sunt pusi la un loc intr-o rasnita mare (tocator, grinder) , si ii macina, omorandu-i de vii  pentru ca nu pot produce oua. Cat despre gaini, ele sunt supuse unor chinuri extrordinare doar pentru a produce cat mai multe oua, deoarece aceasta industrie este una egoista iar nea Mitica de la tara vrea sa aiba o productie anuala mare indiferent de circumstante ca sa iasa cascavalu gros, iar cand gainile nu mai pot sa produca numarul de oua necesar (care e aprox. de 270 anual) aceasta este trimisa la macelarie si ciopartita in bucatele asta in cazul in care nu a murit pe parcurs de la efortul pe care l-a depus si stresul la care a fost supusa pentru a produce ouale respective. Sa nu mai vorbim de cat de inestetic este pentru noi oamenii sa mancam aceste oua, pentru ca gaina are o singura gaura (vagin + anus) iar acel ou este scos numai cand gaina 'este pe ciclu' de aici si stresul de care vorbeam. Asadar noi mancam ciclu de gaina. Nu stiu daca ai vazut exact cum produce o gaina un ou dar te asigur ca sunt niste imagini pe atat de scarboase pe cat sunt de socante. La ora actuala WHO (World Health Organisation) nu recomanda ouale ca parte din dieta nimanui.
Cat despre indieni, arabi, chinezi etc. ai drepate, chestia cu diferitele tipuri de carne este o chestie culturala, si sunt sigur ca daca ne nasteam in China consideram si noi ca e ok sa mananci caini, pisici sau chiar fetusi care apropo este considerata o delicatete si foarte putini oameni si-o permit. (a da si daca nu crezi te asigur ca e 100% real).
Si nu, carnea nu e sanatoasa, s-au facut numeroase studii care au urmarit evolutia de-a lungul a 50-60 ani a peste un milion de oameni impreuna cu schimbarile de dieta. In urma celui de-al doilea razboi mondial unele tari au ramas fara animale si populatia a fost nevoita sa consume o perioada mai lunga de timp numai cereale, porumb, orez, legume si s-a constatat o drastica imbunatatire a sanatatii. Iar imediat ce tara a inceput sa prospere si sa consume mai multa carne, au inceput problemele. Cancer  de toate felurile, atac de cord, colesterol cu mult peste limite, circulatie proasta, obezitate etc. Daca te intereseaza subiectul poti urmari un documentar pe aceasta tema "Forks Over Knives", care are si  studiile stiintifice despre care vorbesc.
Apropo si fructele si legumele pot fi daunatoare deoarece multe sunt stropite cu pesticide si anabolizanti (steroizi, hormoni de crestere) pentru a fi mai rezistente, mai mari si pentru a creste mai rapid :), mai ales cele de prin supermarket-uri, chiar zilele astea am gustat o rosie din piata de la tarani si o rosie din Kaufland, si nu se compara ca si calitate, cele din piata fiind mult mai zemoase si avind un gust mult mai generic. Chiar daca sunt un pic mai scumpe astea din piata isi merita toti banii.
Sunt multe documentare foarte bune si educative pe tema veganismului, depinde ce zone de interes ai:
Efectele asupra mediului inconjurator? Cowspiracy

Satanate? Forks Over Knives

Animale? Earthlings
Sunt mai multe documentare pe aceste subiecte dar astea sunt cele mai informative.
Sau pe scurt: http://lmgtfy.com/?q=scientific+evidence+that+meat+is+healthy

Uite ce vreau sa spun ca veganism-ul nu se refera strict numai la gaini, porci, bovine:  

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Erase said:

Daca ai fi putut face diferenta dintre un animal crescut pentru hrana si un animal salbatic probabil nu ai fi deschis subiectul asta.

Acum sunt curios daca esti deja vegan sau in devenire .. 

Nu inteleg unde bati cu asta? La ce diferenta te referi? Ambele tipuri atat cele domestice cat si cele salbatice sunt tot animale singura diferenta e ca cele domestice sunt mai fragile si neajutorate si de asemenea sunt mult mai exploatate. Ia arunca un ochi mai sus la acei crocodili. Crodolii ii consideri tot animale domestice? Si totusi sunt exploatati si jupuiti de vii pentru pielea lor.

Uite asta se intampla cu animalele care sunt crescute pentru hrana, si asta e doar o infima parte din toata magaria din industria animala, ti se pare uman?


Daca citesti cu atentie poll-ul o sa-ti raspunzi singur la curiozitate.

Edited by Tilt
Link to comment
Share on other sites

Am sa-ncerc sa-mi aduc aminte de tot ce-ai spus la urmatoarea friptura de pui pe care o s-o mananc. :) 

 

Chiar daca-i adevarat tot ce-ai scris acolo, nu e ca si cum eu, un nimeni pe lume, as putea sa schimb ceva in privinta asta. Nici nu mi-am propus asta. Animalele tot or sa moara, iar lumea tot o sa le manance sau o sa le poarte. Daca vrei tu sa schimbi ceva in privinta asta, mult succes, dar RST nu e locul potrivit de unde sa incepi. Si nu cu ignoranti ca mine.

 

Cat despre sanatate, cred ca ma otravesc eu zilnic mult mai eficient decat o fac pesticidele si alte minuni cu care se stropesc plantele sau se pun in mancarea animalelor.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...