Jump to content
AlexRunAway

Java Spaghetty code

Recommended Posts

51 minutes ago, AlexRunAway said:

Salutare ma confrunt de ceva timp cu spaghetti code , as vrea daca se poate sa ma ajute cineva sau sa imi arate 2 coduri java unu sa fie spaghetti code si unul sa fie creat foarte bine, adica sa imi dau seama cam ce inseamna spaghetti code. Multumesc

 

De unde stii ca te confrunti cu spaghetti code daca nu stii cum arata spaghetti code?!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Nu fiți răi, toți am început de undeva..

 

Conceptul de spaghetti code se referă la cod nearanjat, greu de citit și înțeles. 

 

Uite câteva sugestii pentru eliminarea spaghetti code-ului:

  • mută secțiunile de cod care fac ceva anume în metode separate (ex. înregistrarea de useri să fie într-o clasă useri, alături de alte metode precum logare, verificare șamd)
  • adaugă comentarii la cod, la început de clasă, la început de metodă și în metodă unde consideri util (îți zic sigur că după 6 luni de zile nu o să mai înțelegi ce e acolo indiferent dacă scriptul e scris de tine sau nu)
  • aranjează metodele în clasele corespunzătoare
  • verifică ca variabilele și metodele să aibă nume corespunzător (de ex. pentru o metodă care verifică logarea unui utilizator, nu o numești haiCuTata(String[] omulAlaNebun, String[] parolaDacaSioMaiAminteste))
  • importă doar clasele de care ai nevoie, nu imporți tot java.* dacă nu ai nevoie de toate funcțiile de pe acolo
  • deobfuschează codul prin beautify sau alte funcționalități din IDE-ul pe care îl folosești
  • rescrie metodele care nu fac sens sau care nu sunt optimizate
Edited by Dragos
  • Like 1
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Erase said:

@Dragos, mergand taras nu va reusi. Lasa-l sa invete intai sa mearga, de preferat, fara ajutor.

Mai omule stiu sa creez singur un program cu interfata, stiu sa fac metode sa folosesc variabile.

Acum am inceput sa fac variabilele private si sa folosesc get si set. Mi sa zis ca e o problema daca lass variabilele publice.

Eu am cerut ajutorul nu m-am dat destept , am rugat pe oricine doreste sa ma ajute , ce nu inteleg e de ce unii oameni vin si se baga in seama pe forum.

 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, AlexRunAway said:

Mai omule stiu sa creez singur un program cu interfata, stiu sa fac metode sa folosesc variabile.

Acum am inceput sa fac variabilele private si sa folosesc get si set. Mi sa zis ca e o problema daca lass variabilele publice.

Eu am cerut ajutorul nu m-am dat destept , am rugat pe oricine doreste sa ma ajute , ce nu inteleg e de ce unii oameni vin si se baga in seama pe forum.

 

Citeste chestiile astea in legatura cu encapsularea, nu toate variabilele/metodele e ok sa fie declarate public

 

https://www.tutorialspoint.com/cplusplus/cpp_data_encapsulation.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Encapsulation_(computer_programming)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...