Jump to content
Spy01

Curs programare Iasi

Recommended Posts

Ideea e in felul urmator as vrea sa fac un curs in Iasi pentru a ma angaja, stiu ca mare parte din cursuri nu sunt luate in considerare prea mult si ca ar fi mult mai bine sa invat singur avand in vedere ca pot gasi orice pe internet dar cu toate ca am invatat c++ si c# tot nu ma consider pregatit pentru un loc de munca pentru ca nu prea imi dau seama ce mi se cere sa stiu sau ce ar fi nevoie sa invat pentru a putea lucra. Din cursurile pe care le-am gasit asta pare cel mai bun. As dori sa ma ajutati cu o parere sau in cazul in care stiti vrun curs bun in Iasi sau cu un sfat legat de ce ar trebui sa fac la inceput sau ce ar trebui sa invat.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, aismen said:

Nu merita cursurile de genul, ai pe youtube ce-ti trebuie, fara niciun ban. Personal, am invatat o gramada de chestii de pe youtube si stackoverflow, nu iti arunca banii pe prostii.

Am vazut ca gasesti totu pe internet dar personal de la un punct nu mai stiu ce sa invat si cu ce am invatat nu ma simt pregatit pentru a lucra. Am facut 2 site-uri simple (HTML,CSS si putin PHP), m-am uitat si am pus in practica 2-3 seri de tutoriale c++ si c#( clase, variabile, functi), am facut "proiecte" pe limbajele astea pentru a invata mai bine dar tot nu ma simt pregatit ca nu stiu ce ar trebui sa stiu sau sa invat. Singura chestie pe care o pot pune in CV e faptu ca am terminat liceu mate-info si maxim 2 proiecte personale care nu-s atat de grele, cursu l-as face ca sa am o idee ce ar fi nevoie sa stiu   si sa am un start.Nu cred ca as fi acceptat cu un CV aproape gol la un job adica fara o facultate sau orice curs cum as putea fi acceptat, ce ar trebui sa fac ca sa dovedesc ca stiu?

Link to comment
Share on other sites

Din cate imi dau seama ai putin habar dar in concluzie nu stii nimic :)) 

 

"am invatat c++ si c#"  "2-3 seri de tutoriale c++ si c#"

 

Tu esti omu care a invatat 2 limbaje in 2-3 seri de tutoriale :)) 

 

Cam asta e impresia care o lasi ... pune mana si invata, daca nu .. vezi ca angeaza la MEGA.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, brdan18 said:

Din cate imi dau seama ai putin habar dar in concluzie nu stii nimic :)) 

 

"am invatat c++ si c#"  "2-3 seri de tutoriale c++ si c#"

 

Tu esti omu care a invatat 2 limbaje in 2-3 seri de tutoriale :)) 

 

Cam asta e impresia care o lasi ... pune mana si invata, daca nu .. vezi ca angeaza la MEGA.

Hater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, brdan18 said:

Din cate imi dau seama ai putin habar dar in concluzie nu stii nimic :)) 

 

"am invatat c++ si c#"  "2-3 seri de tutoriale c++ si c#"

 

Tu esti omu care a invatat 2 limbaje in 2-3 seri de tutoriale :)) 

 

Cam asta e impresia care o lasi ... pune mana si invata, daca nu .. vezi ca angeaza la MEGA.

Ce ai spus tu nu ma ajuta deloc, pur si simplu m-ai jignit:)).
E adevarat ca initial tot ce am invatat a fost  din tutoriale dar nu doar m-am uitat la ele si am spus ca stiu, am folosit ambele limbaje de programare la mai multe proiecte personale care nu erau grele dar totusi cuprindeau ce am invatat pe langa asta am citit destul de multe seminare de la facultati de informatica + cam toate care au fost postate pe forum.Am ales sa spun astfel "2-3 seri de tutoriale c++si c#" pentru ca  oricine a urmarit tutoriale de programare pe youtube stie ca te invata bazele, poo si ceva algoritmica dar nu te invata sa faci un program complet de la 0 ci doar iti explica cum sa folosesti limbaju.Imi pare rau daca a sunat ca si cum as fi arogant din contra eu doar spuneam ca stiu sa folosesc limbajele adica ca pot folosi variabile, pointeri, clase, functi, matrici, structuri, etc. M-am exprimat astfel pentru a se intelege ca pot folosi limbajele si le inteleg dar nu am foarte multa experienta pe ele , consider ca toti sunt familiarizati cu genu ala de tutoriale care te invata folosirea unui limbaj de programare.
"vezi ca se angajeaza la MEGA" mersi ca m-ai anuntat :))

Edited by Spy01
Link to comment
Share on other sites

Nu am zis-o cu rautate.

 

Parerea mea e ca nu stapanesti cunostintele pe care le ai sau sunt insuficiente.

Citeste 2-3 carti d'alea stufoase in care iti explica fiecare { si dupa o sa intelegi cum sta treaba.

Si ramai pe un singur limbaj. (ai zis ca stii c++ si acum vrei sa faci cursuri pt Java)

 

Decat sa dai 1250$ pe cursul ala mai bine iti cumperi cursuri pe udemy sau lynda.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

In principiu ce ar trebui sa faci (strict parerea mea) e sa te afunzi in ceva proiecte personale aparent mai complicate pentru tine. Daca te-ai intrebat vreodata (cum si eu am facut-o) de ce pe bancile liceului (si nu numai) cand vine vorba de matematica parca vor aia sa scoata din tine un Stephen Hawking cu exercitii intortochiate si frecate si indoite de te doare capul cand te uiti in foaie. Astea nu sunt ca sa calculezi kg de legume pe care-l cumperi la piata (cum ma gandeam eu pe vremea mea)  ci ca sa iti antrenezi logica, sa poti gandi in multi-threading ca tot vorbim de programare :D .

 

Fa ceva ce iti place, ce se apropie de pasiunile tale, transpune in cod, dai si o interfata si compara cu urmatorul proiect de genul si tot asa. Daca tot ai intrat pe chestii web, incearca de exemplu sa scrii un crawler care sa preia direct din google rezultate; implementeaza-i niste filtre si vezi peste ce provocari dai. E ca mersul pe bicicleta la inceput, trebuie sa prinzi putin curaj. Uita de "nu pot", "e greu", "vai mama cate linii" etc

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, theandruala said:

Nu te consideri pregatit pentru un loc de munca, dar ai incercat?

Asa poti vedea cel mai bine ce se cere, si ce nu stii.

In unele locuri, ca si junior, te poti angaja cu ce ti s-a predat la facultate in mare parte, ma rog, pe langa teoria predata, treubie sa si "butonezi".

Nu am incercat pentru ca ceea ce stiu mi se pare prea putin pentru a putea lucra si nu stiam exact ce ar trebui sa stiu tocmai de aia aveam de gand sa urmez un curs nu neaparat ca nu pot invata de pe net ce m-ar invata si la curs ci pentru ca mi-ar putea spune ce ar trebui sa invat. Ceea ce vreau sa spun e ca daca ai incepe sa inveti de exemplu un limbaj de programare dupa ce inveti sa-l folosesti nu stii exact ce ar trebui sa cauti in continuare, ce ar trebui sa inveti in continuare, de exemplu din cursurile de facultate sau dintr-o serie de tutoriale legate de un limbaj poti invata sa il folosesti adica sa folosesti tot ce tine de el(teorie legata de aspectele si modu in care functioneaza ,clase, liste, functi, etc) dar totu e foarte general si de aici pana in punctu in care codezi 8h pe zi la o firma consider ca mai trebuie invatate multe si eu pur si simplu nu stiu ce.Dupa ce am invatat C# adica cum functioneaza si cum sa-l folosesc m-am ocupat de cateva jocuri maricele in unity, in jur de 6-7 luni unde am folosit destul de mult framework-ul lor dar totusi nu-mi prea puteam da seama cum functioneaza functile alea stiam sa le folosesc dar nu si sa le rescriu. Scuze daca am scris prea mult.

14 minutes ago, vatman32 said:

In principiu ce ar trebui sa faci (strict parerea mea) e sa te afunzi in ceva proiecte personale aparent mai complicate pentru tine. Daca te-ai intrebat vreodata (cum si eu am facut-o) de ce pe bancile liceului (si nu numai) cand vine vorba de matematica parca vor aia sa scoata din tine un Stephen Hawking cu exercitii intortochiate si frecate si indoite de te doare capul cand te uiti in foaie. Astea nu sunt ca sa calculezi kg de legume pe care-l cumperi la piata (cum ma gandeam eu pe vremea mea)  ci ca sa iti antrenezi logica, sa poti gandi in multi-threading ca tot vorbim de programare :D .

 

Fa ceva ce iti place, ce se apropie de pasiunile tale, transpune in cod, dai si o interfata si compara cu urmatorul proiect de genul si tot asa. Daca tot ai intrat pe chestii web, incearca de exemplu sa scrii un crawler care sa preia direct din google rezultate; implementeaza-i niste filtre si vezi peste ce provocari dai. E ca mersul pe bicicleta la inceput, trebuie sa prinzi putin curaj. Uita de "nu pot", "e greu", "vai mama cate linii" etc

Mersi pentru sfat cel mai probabil asta voi face un timp.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Spy01 said:

Nu am incercat pentru ca ceea ce stiu mi se pare prea putin pentru a putea lucra si nu stiam exact ce ar trebui sa stiu tocmai de aia aveam de gand sa urmez un curs nu neaparat ca nu pot invata de pe net ce m-ar invata si la curs ci pentru ca mi-ar putea spune ce ar trebui sa invat. Ceea ce vreau sa spun e ca daca ai incepe sa inveti de exemplu un limbaj de programare dupa ce inveti sa-l folosesti nu stii exact ce ar trebui sa cauti in continuare, ce ar trebui sa inveti in continuare, de exemplu din cursurile de facultate sau dintr-o serie de tutoriale legate de un limbaj poti invata sa il folosesti adica sa folosesti tot ce tine de el(teorie legata de aspectele si modu in care functioneaza ,clase, liste, functi, etc) dar totu e foarte general si de aici pana in punctu in care codezi 8h pe zi la o firma consider ca mai trebuie invatate multe si eu pur si simplu nu stiu ce.Dupa ce am invatat C# adica cum functioneaza si cum sa-l folosesc m-am ocupat de cateva jocuri maricele in unity, in jur de 6-7 luni unde am folosit destul de mult framework-ul lor dar totusi nu-mi prea puteam da seama cum functioneaza functile alea stiam sa le folosesc dar nu si sa le rescriu. Scuze daca am scris prea mult.

Mersi pentru sfat cel mai probabil asta voi face un timp.

Pai incearca!Nu ai nimic de pierdut, doar de castigat.

Eu am reusit sa ma angajez undeva, ca junior, ca la inceput, fara prea multe "fitze", cu ce mi s-a predat la facultate, + butonat pe acasa.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Si mie mi-a cerut un profesor pe un curs vreo 1500 EURO unde mi-a promis ca iau examenul 70-483 in jumatate de an. Am refuzat sa platesc acesti bani pe un continut care este la liber si pe internet. Vezi ca iti da 3 luni de acces gratuit al cursurile Pluralsight daca ti faci cont pe https://my.visualstudio.com. Acolo ai continut cat nu poti sa inveti tata viata.

Intr-adevar, pentru a acumula experienta, ai nevoie sa te implici in proiecte. Mai mici, mai mari, cum or fi. Incearca sa inventezi, cum a zis si un utilizatori mai sus, un crawler, un mic website care sa  afiseze informatii dintr-o baza de date. Pe masura ce inveti vei vedea ca o sa iti vina idei din ce in ce mai multe. Dar foarte important: nu te rezuma numai la teorie, clase, mostenire, interfete, bălării (stiu ca asta se preda la fiecare curs), incearca sa faci cat mai multe proiecte practice.

Edited by rubentiti
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ai ganduri serioase de angajare trebuie sa iei in considerare ca cunostiintele pe care le-ai acumulat pe diferite siteuri nu sunt destule. Zici ca stii sa folosesti pointeri; parerea mea este ca inca nu poti stii daca ii intelegi bine daca tu inca nu ai facut un proiect mai mare care implica folosirea lor. Nu in ultimul rand, de ce inveti C# care e limbaj menajat cand zici ca intelegi C++ ?  Apoi de ce treci la limbaje pentru programarea web ? Parerea mea este ca ar trebui sa incetezi sa mai fortezi creierul inutil. Pentru inceput, rezuma-te la un singur limbaj si cand ajungi sa il intelegi foarte bine si eventual devii fluent poti incepe sa inveti altele, insa,  fara a lua o pauza de la cel pe care-l stii. Nu toate meseriile se uita, dar programarea poate fi una fiind nevoie sa retii atatea functii, structuri de date, tactici, etc.

 

Gasesti resurse pe internet in ce domeniu te intereseaza, de la tutoriale la carti si site-uri de profil. Spre exemplu, incearca sa faci o lista inlantuita si sa intelegi foarte bine conceptul.

Stiu ca majoritatea pot spune ca te poti angaja si fara a stii mare lucru si ca daca stii ca spre exemplu printf scoate textul specificat in consola te numesti programator. Ei bine, eu nu sunt de acord. In programare, din punctul meu de vedere, ca sa spui ca esti programator trebuie sa intelegi ce se intampla 'under the hood' de preferat la orice functie pe care o folosesti si daca ai ajuns la nivelul asta probabil te poti angaja la o firma serioasa. Nu in ultimul rand, nu uita, perseverenta este cheia succesului. 

 

Multa bafta.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Erase said:

Daca ai ganduri serioase de angajare trebuie sa iei in considerare ca cunostiintele pe care le-ai acumulat pe diferite siteuri nu sunt destule. Zici ca stii sa folosesti pointeri; parerea mea este ca inca nu poti stii daca ii intelegi bine daca tu inca nu ai facut un proiect mai mare care implica folosirea lor. Nu in ultimul rand, de ce inveti C# care e limbaj menajat cand zici ca intelegi C++ ?  Apoi de ce treci la limbaje pentru programarea web ? Parerea mea este ca ar trebui sa incetezi sa mai fortezi creierul inutil. Pentru inceput, rezuma-te la un singur limbaj si cand ajungi sa il intelegi foarte bine si eventual devii fluent poti incepe sa inveti altele, insa,  fara a lua o pauza de la cel pe care-l stii. Nu toate meseriile se uita, dar programarea poate fi una fiind nevoie sa retii atatea functii, structuri de date, tactici, etc.

 

Gasesti resurse pe internet in ce domeniu te intereseaza, de la tutoriale la carti si site-uri de profil. Spre exemplu, incearca sa faci o lista inlantuita si sa intelegi foarte bine conceptul.

Stiu ca majoritatea pot spune ca te poti angaja si fara a stii mare lucru si ca daca stii ca spre exemplu printf scoate textul specificat in consola te numesti programator. Ei bine, eu nu sunt de acord. In programare, din punctul meu de vedere, ca sa spui ca esti programator trebuie sa intelegi ce se intampla 'under the hood' de preferat la orice functie pe care o folosesti si daca ai ajuns la nivelul asta probabil te poti angaja la o firma serioasa. Nu in ultimul rand, nu uita, perseverenta este cheia succesului. 

 

Multa bafta.

 

Apreciez ca ce spui e serios si relativ adevarat si multumesc de sfaturi.
C++ l-am invatat in liceu si avand in vedere ca ma interesa informatica si la acea vreme nu intelegeam in totalitate care e diferenta dintre limbaje si ce ar trebui sa invat asa ca am   lucrat mai mult pe singurul care mi-a fost predat, nu intelegeam la acea vreme ca exista o diferenta mare intre limbaje deci nu am considerat important pe care ma axez, c# l-am invatat pentru ca ma interesat unity si c++ nu ma ajuta acolo. Probabil mare parte din programatori au schimbate limbaje pana l-au gasit pe cel la care au ramas. Si acum voiam sa invat java pentru ca e cautat si era singuru curs care parea mai bun(plecand de la ideea ca voiam sa fac un curs, daca sunt 10 alegeri o faci pe cea care crezi ca e mai bun).E adevarat ca sunt multi care spun ca nu trebuie sa stii prea multe ca sa fii programator dar eu spuneam exact contrariul probabil stiu  cel putin 70% din ce ar sti un absolvent mediu de facultate mediu si totusi ma consider nepregatit si pot spune asta pentru ca am rezolvat mai multe teme si proiecte de facultate.Consider gresita ideea ca trebuie sa stii la primu job chiar cum functioneaza orice functie pe care o folosesti plecand de la ideea ca un angajat pe domeniu e un absolvent de facultate care in general nu stie deoarece in functie de locu unde muncesti exista posibilitatea ca acea firma sa-si aiba propiul framework(facut de o persoana destul de experimentata presupun) din care un absolvent de facultate sigur nu poate reproduce nici 50% din functi ci doar sa inteleaga in mare cum functioneaza si pe langa asta avand in vedere ca probabil o sa foloseasca o gramada de functi din diferite librari mi se pare greu de crezut ca le poate reface.
Nu stiu de ce in topicul asta a fost mai mult vorba despre faptu ca eu nu stiu destule si ca ar trebui sa invat dar nu prea s-a spus ce, stiu ca trebuie sa invat altfel nu voiam sa fac un curs.Eu acu nu incerc sa schimb limbajul, sunt constient ca sa stiu multe limbaje  la un nivel de incepator nu echivaleaza cu a stii unu foarte bine, pur simplu java parea cel mai bun curs din cele peste care m-am uitat.Am specificat ca sunt deschis la sfaturi si orice pentru ca eu stiu ca nu sunt foarte pregatit dar as prefera sa stiu ce trebuie sa invat nu doar sa invat ceva, folosind un limbaj  poti lucra la multe joburi diferite si pe domeni diferite daca ma apuc doar sa invat tot ce prind vor fi multe chestii pe care la un moment dat nu le voi mai folosi si le voi uita.Consider ca e foarte important sa stii ce sa inveti, tocmai de asta am cerut sfaturi legat de ce ar trebui sa invat consider ca problema mea nu e ca nu vreau sau ca nu am de unde ci ca nu stiu exact ce si decat sa invat multe chestii cu care nu voi mai avea treaba prefer sa fac un curs care nu ma ajuta ca diploma ci imi spune ce sa invat cu toate ca suna a prost eu consider ca salvez timp.

 

Link to comment
Share on other sites

  • tl;dr
  • Aplica la job-uri si daca nu primesti nici un raspuns cere-le feedback (daca stii cum sa o faci cu cap, primesti sfaturi utile)
  • Mergi la interviuri daca esti chemat. Inveti mult din esec si poti sa le ceri feedback dupa
  • E vorba si de self-confidence. Crezi ca in fiecare job care il primeste cineva este deja atot-stiutor? Este un learning-curve, de asta exista si perioada de proba, sa vada angajatorul daca esti dispus sa inveti (daca si-a asumat un risc cu tine). Atata timp cat esti dispus sa inveti si ai cunostintele de baza, sunt destui care iti vor da o sansa. Daca stai acasa cu "drobul de sare" nu rezolvi nimic.
  • Facand cursuri si obtinand diplome nu te ajuta cu cele de mai sus. Urmeaza sfaturile la cei de mai sus referitoare la aprofundarea cunostintelor, proiecte personale (portfolio), site-uri gen upwork.com, etc.
Edited by QuoVadis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cand vine vorba de aprecierea cunostiintelor unui absolvent de facultate probabil fiecare avem un standard. Un limbaj nu se invata in o luna sau un an ci intr-un timp definit de fiecare in functie de cat de decis este. Daca stii doar bazele programarii nu cred ca esti pregatit sa fii pus in fata unor probleme reale dar poti fi angajat de diferite firme, mici de regula, care gandesc pe termen lung. Nu te astepta sa ti se spuna ce sa inveti pentru ca in mare parte trebuie sa stii tot ce se poate despre un limbaj.

 

Vorba multa saracia omului, ia si invata:

 

http://en.cppreference.com/w/

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/3bstk3k5.aspx

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...