Jump to content
Ro.Robert

Custom Windows

Recommended Posts

Salut! 

Stie careva un windows 7 custom care sa ruleze mai bine ca originalul?

Vazusem in trecut niste versiuni dar nu le mai pot gasi ..

Calculatorul meu are 2 Gb ram procesor AMD A4 3300 APU with HD graphics 2.5 GHz ( are overclock la 3.2 GHz) 

In viitor o sa.mi iau un leptop cu 4 gb ram sau 8 ( depinde de buget ) si as vrea sa ii pun un windows custom dar sa fie bun si eficient .

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
1 hour ago, Ro.Robert said:

Salut! 

Stie careva un windows 7 custom care sa ruleze mai bine ca originalul?

Vazusem in trecut niste versiuni dar nu le mai pot gasi ..

Calculatorul meu are 2 Gb ram procesor AMD A4 3300 APU with HD graphics 2.5 GHz ( are overclock la 3.2 GHz) 

In viitor o sa.mi iau un leptop cu 4 gb ram sau 8 ( depinde de buget ) si as vrea sa ii pun un windows custom dar sa fie bun si eficient .

Nu exista Windows custom bun si eficient. Exista laptop bun (cu resurse decente) sau prost. E simplu, dai un ban in plus si rulezi orice. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, MrGrj said:

Nu exista Windows custom bun si eficient. Exista laptop bun (cu resurse decente) sau prost. E simplu, dai un ban in plus si rulezi orice. 

Eu ma refer sa nu fie incarcat cu lucruri inutile cum sunt unele smartphone-uri. Pe un s2 mini a trebuit sa schimb rom-ul ca sa poata sa ruleze foarte bine ca rom-ul original abia deschidea tastatura si scria in lagg... La asta ma refer . Eu spre exemplu am acum un windows prost rau ca s-a stricat la o luna dupa instalare ( l-am luat piratat de la tpb , ma asteptam la asta oricum . Iar acces la filelist nu prea am 😂 )

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Ro.Robert said:

Eu ma refer sa nu fie incarcat cu lucruri inutile cum sunt unele smartphone-uri. Pe un s2 mini a trebuit sa schimb rom-ul ca sa poata sa ruleze foarte bine ca rom-ul original abia deschidea tastatura si scria in lagg... La asta ma refer . Eu spre exemplu am acum un windows prost rau ca s-a stricat la o luna dupa instalare ( l-am luat piratat de la tpb , ma asteptam la asta oricum . Iar acces la filelist nu prea am 😂 )

Ba da ai avut tu windows incarcat de lucruri inutile ca la smartphone?

La telefoane orice firma de 2 lei poate sa-si modifice rom-ul sa-ti bage tie rahaturi de aplicatii, ai patit tu asa la windows?

Daca-ti vine preinstalat cu un winrar poweriso etc sunt rahaturi?

Ia-ti un windows HOME BASIC(OARE DE LA CE VINE BASIC?)

Edited by theandruala
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, theandruala said:

Ba da ai avut tu windows incarcat de lucruri inutile ca la smartphone?

La telefoane orice firma de 2 lei poate sa-si modifice rom-ul sa-ti bage tie rahaturi de aplicatii, ai patit tu asa la windows?

Daca-ti vine preinstalat cu un winrar poweriso etc sunt rahaturi?

Ia-ti un windows HOME BASIC(OARE DE LA CE VINE BASIC?)

Stiu ce e basic  . Iar prin lucruri inutile ma refeream la procese care ruleaza in fundal aiurea care sunt ff foarte rar de anumiti utilizatori sau aproape deloc.

EX: -Computer browser( foarte rar se foloseste aces proces , poate doar in scoli unde partajeaza fisiere local fara stick sau dvd ) 

 - Server ( face aproape acelasi lucru ca procesul de mai sus ) 

- iar lista ar putea continua 

Ps: Nu cred ca samsung este o companie de doi lei , nici macar la figurat . Si spre deosebire de romurile lor , LineageOS (noul cianogen ) este unul care chiar ruleaza impecabil fata de romurile stock de la samsung sau alte companii ( parerea mea din cate am testat)

Link to comment
Share on other sites

Linux (prin extensie android) e open source. Linux kernel poate fi customizat si recompilat (desi in practica mai rar).

In aditie restul de aplicatii si servicii sunt open source si interschimbabile. In plus aplicatiile pot fi configurate usor.

 

De aia vezi versiuni linux cu diferite proproetati (cum ar fi ubuntu lubuntu, debian, mint etc).

 

In opozitie Windows e closed source, microkernel. Partile nucleului (aka aplicatiile care ruleaza pe fundal default) sunt aproape imposibil de schimbat sau customizat. Deaia Windows 7 e doar un windows 7. (cu versiunile lui server home etc.)

 

Exista incercari cum ar fi "Windows 9" (Windows 8.1 customizat de catre un student) dar astfel de proiecte nu au ajuns prea departe

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, yoyois said:

Linux (prin extensie android) e open source. Linux kernel poate fi customizat si recompilat (desi in practica mai rar).

In aditie restul de aplicatii si servicii sunt open source si interschimbabile. In plus aplicatiile pot fi configurate usor.

 

De aia vezi versiuni linux cu diferite proproetati (cum ar fi ubuntu lubuntu, debian, mint etc).

 

In opozitie Windows e closed source, microkernel. Partile nucleului (aka aplicatiile care ruleaza pe fundal default) sunt aproape imposibil de schimbat sau customizat. Deaia Windows 7 e doar un windows 7. (cu versiunile lui server home etc.)

 

Exista incercari cum ar fi "Windows 9" (Windows 8.1 customizat de catre un student) dar astfel de proiecte nu au ajuns prea departe

Stiu ce vrei sa zici , dar am vazut versiuni de windows in trecut care din cate am vazut si inteles , rulau mai bine decat cele originale . Nu le mai stiu numele si nu le mai pot gasi ca iti dadeam link sau iti ziceam numele lor ... 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...