Jump to content
TAJ

delete

Recommended Posts

Tu macar intelegi cum functioneaza un cryptocoin?

 

Ce aberatii spui tu acolo?

De unde faci tu rost de mineri? Cine iti hosteaza noduri? Ce face moneda ta special, diferit fata de btc, eth, zcash etc.?

 

(crezi tu ca o echipa de 2 dezvoltatori obositi si 2-3 mineri amarati valoreaza macar 100.000$)?

 

Ce vezi tu ICO nu sunt cryptocurency sunt coins care ruleaza peste blockchainuri deja implementate.

Ce cred eu ca gandesti tu e mai aproape de ethereum si ERC20 contracts.

 

PS: Nu te baga pe un domeniu daca nu intelegi cum merge treaba.

PS2: Inainte sa ma insulti sa stii ca am putina experienta cu Blockchain, Blockchain security, ethereum contracts si am si un propriu Democracy controlled coin system in ethereum testnet.

Edited by yoyois
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, yoyois said:

Tu macar intelegi cum functioneaza un cryptocoin?

 

Ce aberatii spui tu acolo?

De unde faci tu rost de mineri? Cine iti hosteaza noduri? Ce face moneda ta special, diferit fata de btc, eth, zcash etc.?

 

(crezi tu ca o echipa de 2 dezvoltatori obositi si 2-3 mineri amarati valoreaza macar 100.000$)?

 

Ce vezi tu ICO nu sunt cryptocurency sunt coins care ruleaza peste blockchainuri deja implementate.

Ce cred eu ca gandesti tu e mai aproape de ethereum si ERC20 contracts.

 

PS: Nu te baga pe un domeniu daca nu intelegi cum merge treaba.

PS2: Inainte sa ma insulti sa stii ca am putina experienta cu Blockchain, Blockchain security, ethereum contracts si am si un propriu Democracy controlled coin system in ethereum testnet.

Nu te insult. Vad ca ai putina experienta.

Nu aberez. 

Nu vreau sa iti dau exemple multe. Un prieten (chiar de aici din rst, care a fost activ pe vremea baietilor buni) a facut o astfel de moneda si e destul de mare. Nu vreau sa dau numele lui si nici a monezii. A avut succes destul de mare intr-o perioada scurta de timp. SI E DOAR EL ! Nu o echipa de 'nspe mii de oameni.

Nu e nevoie de sfaturi de la "priceputi cu putina experienta".

CINE SE BAGA? Asta ma intereseaza. Ca, comentatori sunt multi si nu am timp si nici chef sa va raspund la toti. Tu ai fost o exceptie !

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TAJ said:

Eu vin cu investitia - simpla listare pe coinmarketcap iti ia o suma cu 3 zerouri. La fel si listarea pe poloniex, coinexchange, bter etc. costa aproximativ 10.000$ pe fiecare.

Listarea nu e free ? Iar $10.000 are 4 zerouri si nu 3. Intreb, nu contrazic pe nimeni ca nu ma pricep.

1 hour ago, yoyois said:

Ce vezi tu ICO nu sunt cryptocurency sunt coins care ruleaza peste blockchainuri deja implementate.

Cryptocurency si coins nu sunt unul si acelasi lucru ? Care e diferenta intre el ?  Iarasi zic, intreb, sa nu se supere nimeni, doar pentru stiinta mea personala.

Si apropo, cat te-a costat toata investitia in ce zici tu ca detii acolo si ce e ala mai exact ? Cat valoreaza acum ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Che said:

Listarea nu e free ? Iar $10.000 are 4 zerouri si nu 3. Intreb, nu contrazic pe nimeni ca nu ma pricep.

Cryptocurency si coins nu sunt unul si acelasi lucru ? Care e diferenta intre el ?  Iarasi zic, intreb, sa nu se supere nimeni, doar pentru stiinta mea personala.

Si apropo, cat te-a costat toata investitia in ce zici tu ca detii acolo si ce e ala mai exact ? Cat valoreaza acum ?

Scurt si la obiect

Un simplu exchanger: https://novaexchange.com/faq/frequently_asked_questions/#1 click pe FAQ si vezi

 

How can I list a new coin?

If it is a new and untested currency we do accept Pay to List service. Currently, there is a setup fee of 1 BTC and a yearly fee of 0.25 BTC - this yearly fee does not apply to coins that have a trading volume of at least 0.2 BTC over a three (3) weeks period. In order to list a coin, its wallet must have an open source code available for inspecting trojans and other malware that could manipulate Novaexchange as a service.

Can you list/unlist a currency?

The simple answer is Yes! We are limited by hardware, and some currencies will be unlisted if they do not have a 0.2 BTC Volume over a period of three (3) weeks. We do however offer an un-listing guarantee program, where the community can pay a yearly fee in order to keep the currency listed. The fee is currently set to 0.25 BTC/year.

1 btc = 6.000$. Deajuns pentru listarea pe un singur site. pE POLONIEX ESTE 18.000$ ADICA 3 BTC

Nu este nicio diferenta intre una si alta. Pur si sipmlu am scris acelasi lucru, dar cu alte cuvinte. La fel si "monezi" cu "monede". Pula sau penis. Pizda sau pasarica... etc.

Fratilor, nu fiti rautaciosi. Nu am postat aici sa dau explicatii. Cine e interesat de colaborare, PM. Nu ma cert cu nimeni si nici nu vreau sa sariti in capul meu cu intrebari stupide !

Edited by TAJ
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Che said:

Cryptocurency si coins nu sunt unul si acelasi lucru ? Care e diferenta intre el ?  Iarasi zic, intreb, sa nu se supere nimeni, doar pentru stiinta mea personala.

Si apropo, cat te-a costat toata investitia in ce zici tu ca detii acolo si ce e ala mai exact ? Cat valoreaza acum ?

Ca sa fac o diferenta mai clara:

Exista 2 tipuri de "coins" in lumea crypto.

 

1. Independent, blockchain baised cryptocoin. 

O moneda cu un propriu blockchain, mineri, noduri, proprie tehnologie etc.

Exemple (Bitcoin, Ethereum, ZCash, Monero).

Toate aceste blockchainuri sunt extrem de diferite si au proprietati speciale.

 

2. Tokens/Stained Coins.

Exemplu ERC20 https://theethereum.wiki/w/index.php/ERC20_Token_Standard

 

Aceste monede nu sunt independente. Ele sunt defapt programe care ruleaza peste alte blockchainuri. ERC20 ruleaza peste Ethereum, altele peste BTC.

Aceste tokenuri nu sunt asa de speciale. Nu au nevoie de mineri, noduri etc.

Existenta lor mosteneste blockchainul peste care ruleaza.

Tokenurile ERC20 sunt ft populare pt ICO.

 

 

Sfatul meu e sa te documentezi bine inainte despre cum functioneaza fiecare si dupa sa te gandesti la investitii/profit.

Edited by yoyois
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, TAJ said:

Nu am spus ca vreau sa cumpar. Am spus ca sunt in cautare de cineva pentru a pune bazele acestui proiect si sa il promovam.

 

Omul nu vroia sa-ti vanda. A vrut doar sa iti arate cat de usor este sa creezi ceva de genu. Problema apare in momentul in care vrei sa creezi iluzia aia de proiect care poate folosi cuiva.  Daca tu creezi o cryptomoneda sau ico si ai 40% premine, e destul de ciudat si o sa fuga lumea de tine. Crearea unei cryptomonede, fara nici o utilitate, e un proiect de weekend pentru cativa programatori mediocri. La un ICO ERC20  e si mai usor.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ICO face sens doar daca tokenul("moneda") ta e legata de ceva fizic, real, cu o valoare financiara.

 

De exemplu multe firme nou aparute (firme care produc telefoane, smart watch, papuci, droguri) fac un ICO pentru a cauta investitori pt afacera lor REALA.

 

 

Idea mea de proiect e:

Un site tip marketplace online care permite cumparat si vandut lucruri. Tranzactiile in marketplace sunt facute prin contracte ETH.

Siteul are un contract ETH care permite investitorilor sa controleze direct actiunile magazinului.

Adica investitorii pot sa:

 

Numeasca admini, blocheze vanzatorii dubiosi, modifice fee platit de vanzatori/cumparatori.

 

Toata treaba asta ruleaza anonim in i2p si eth.

 

 

Dupa cum observi, in modelul meu tokenul are o valoare REALA, fizica.

 

Link to comment
Share on other sites

"Let me lay out a scenario for you and you tell me what you think:

  1. Start ICO with unlimited cap
  2. Funnel existing cryptos into your own ICO
  3. Get your funds back....since you own the ICO
  4. Get Tokens as well
  5. Sell Tokens
  6. Send BTC/ETH from tokens you just sold back to get more tokens
  7. Repeat at step 2.

This scheme can go on forever, or until the token your buying goes to 0.00. Yet EOS is currently .60 cents. Meaning if I owned the contract, I can continually send money and create more money out of thin air.

ICOs are capped - not because its 'normal' but because it prevents fraud. If you don't cap the crowdsale, there is no prevention against fraud. Even with a capped crowdsale there is a chance of fraud, but its economically less viable the more you do it.

This is why other ICOs are not considered money laundering, there will be a point where your just buying your own tokens and its pointless. But if its uncapped, as long as the token has ANY market value (even .000001 cents) you can still make a profit doing this fraud. This is why ICO limit the amount of money they are bringing in, because if they did not set caps, there would be no way in knowing if the company bought all of their tokens themselves, or if it was a genuine firesale."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...