Jump to content
Che

Ce article writers sunt de incredere ?

Recommended Posts

Stiti/Imi puteti recomanda niste firme/situri/persoane care sa scrie articole la comanda  pe diverse teme si domenii dar care sa fie de incredere ?

Ma refer ca adica tu ii zici ca vrei 50 sau 250 sau 500 de articole a cate 200(250) sau 500 de cuvinte fiecare si ei/el sa ti le scrie dar sa aiba un inteles ce a scris el acolo nu sa fie niste cuvinte gen keywords legate intre ele prin propozitii si cam atat. Adica ala care vine sa citeasca pe site sa inteleaga ceva din tot articolul, sa reiasa o idee nu sa fie doar un text fara sens. <=== La asta ma refer !

Si inca ceva, fiecare articol sa fie unic si ca si continut dar si ca idee adica tu ii dai sa iti scrie 200 de articole despre, nu stiu... sa zicem despre grasimea de pe burta iar el iti scrie 200 de articole legate de acest lucru din care sa rezulte, practic, 200 de idei, nu sa fie 2-3 idei scrise in 2-3 articole principale si apoi alea 2-3 articole bagate la greu in article spinner si sucite din rasputeri.

Ce firme/situri/persoane/metode de facut asta stiti ?

Haideti sa facem o lista ca poate ii va folosi si altora.

Ce recomandati ?

Eventual si cu preturile aferente.

Multumesc !

P.S. Stiu ca poti sa dai un google search si iti apare o lista de situri, dar nu poti sti daca acele situri nu au in spate niste indieni obositi si plictisiti care lucreaza pe $1 si care iti vor face toate articolele de mantuiala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu ai precizat daca in romana sau in engleza?

 

Preturile variaza in functie de limba si nisa. Una e sa scrii un articol medical, in care e nevoie de research si alta e sa scrii un articol despre valea prahovei, cand geme internetul de informatii. 

 

Sfatul meu- pe care eu il practic- e sa alegi rescriere de articole, astfel ai incredere ca articolele vor fi calitative si fara greseli(in cazul alora tehnice, medicale, etc). Astfel tu livrezi la content writer un articol ales de tine si il pui efectiv sa il rescrie astfel incat sa fie continut unic. Asa tu mereu vei controla tema/continutul articolului si ai control si asupra informatiilor din el, prin rescriere de articole se pastreaza tema generala.

 

Eu personal colaborez pe partea de engleza cu o profesoara de engleza din romania(am avut si colaborari cu diverse persoane din sua/anglia), iar pe partea de romana cu o profesoara de romana. De gasit le-am gasit prin recomandari, dar poti cauta si pe seopedia pe forum daca ai nevoie de content writer pe .ro

Link to comment
Share on other sites

@M4T3! Ma gandeam initial sa fac niste articole care sa fie traduse in cat mai multe limbi posibil. Am fost la niste firme de traduceri si can am vazut preturile m-am lasat pagubas. 70-75 RON pentru engleza, franceza, germana, spaniola, cred ca si portugheza, pentru un articol de 250 de cuvinte, daca imi amintesc bine.

Pentru restul limbilor pretul era de 100 RON. Pai 100 RON x 250 deja trebuie sa scoti o caruta de bani.

M-am gandit sa fac doar pentru romana si engleza dar acum ma gandesc ca poate e mai bine doar engleza. Adsense plateste mai bine pentru engleza, nu ? Prin urmare nu voi primi mai putin daca fac si in alte limbi fiindca cei care cautau ceva in engleza acum cauta in limba lor nativa si prin urmare Adsense iti plateste mai putin ?

Link to comment
Share on other sites

 

20 hours ago, M4T3! said:

Sfatul meu- pe care eu il practic- e sa alegi rescriere de articole, astfel ai incredere ca articolele vor fi calitative si fara greseli(in cazul alora tehnice, medicale, etc). Astfel tu livrezi la content writer un articol ales de tine si il pui efectiv sa il rescrie astfel incat sa fie continut unic. Asa tu mereu vei controla tema/continutul articolului si ai control si asupra informatiilor din el, prin rescriere de articole se pastreaza tema generala.

Dar asta nu inseamna ca daca dau la rescris in acest mod sa zicem 50-100 de articole, fiecare rescris de cate 50-100 de ori, asta nu inseamna ca nu le mai pot posta tot pe acelasi site ci ar trebui sa fac alte 50-100 de situri si sa postez cate un articol pe fiecare din moment zic toate acelasi lucru. Nu ? Eu voiam cumva sa ma asigur ca dau undeva comanda de un numar de x articole pe o anumita nisa sau un anumit subiect din nisa respectiva si primex x idei unice scrise in acele articole, 100 de articole unice fiecare exprimand cel putin cate o idee unica, nu aceeasi idee scrisa de 100 de ori. Stii asa ceva ?

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2017 at 9:47 PM, zeropoint said:

Iti scriu eu articole si platesti cand crezi tu, bine nu teze de doctorat :), aproape orice domeniu.25 - 50 - 100/zi in functie de cat timp am. Pm

1900-2500 de cuvinte per articol ? Si cu detalii, asa, sa captiveze cititorul nu sa fie un text de asta usurel care sa nu zica nimic, pe care sa-l parcurgi pe diagonala ? Ceva in genul articolelor de pe opencube.ro dar doar ca din alt domeniu, alta nisa. Cat ai vrea pe articol ? Engleza sau romana ?

Multumesc !

 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Che said:

1900-2500 de cuvinte per articol ? Si cu detalii, asa, sa captiveze cititorul nu sa fie un text de asta usurel care sa nu zica nimic, pe care sa-l parcurgi pe diagonala ? Ceva in genul articolelor de pe opencube.ro dar doar ca din alt domeniu, alta nisa. Cat ai vrea pe articol ? Engleza sau romana ?

Multumesc !

 

Problema este in felul urmator: eu compun/re-scriu un articol in engleza de 600 cuvinte in minim 5 minute si maxim 10 minute cu tot cu formatare si punctuatie, indiferent de nisa si termeni (in acest timp am inclus si probabilitatea traducerii unor termeni) plus descrieri la poze daca este cazul, un articol de genul se citeste in minim 3 minute si maxim 5 minute conform wordcounttools.com, de aici socotim pentru 100 articole/zi ar veni cam 10 ore de lucru fara pauza.

Eu te-as ajuta fara probleme dar la cantitatea de care aveti nevoie voi pe zi este cam greu, am fost contactat si de altcineva in privat si tot la fel doreste minim 100 art.zi/500 word's/en. Eu cer 5-10 lei pe 400 - 700 cuvinte En cand nu sunt presat de cantitate/timp si sursa este usor de inteles, fara cuvinte trends, ca sa iti faci o idee, dar se negociaza si asta daca ti se pare prea scump. Dupa cum ziceam problema nu este la pretul pe articol este la cele 10 ore minim de munca continua in cazul normei de 100articole/zi, zi de zi pe care nu o pot garanta 100%. Pana in 400 cuvinte e mai simplu sa faci o norma de 100/zi. Daca doresti mai putine de 100/zi contacteaza-ma prin mesaj privat, garantez pentru calitatea continutului.

 

P.S: produc si prelucrez continut video daca te intereseaza ( fac pt. indieni rahaturi din alea cu free energy pt youtube...)

 

Edited by zeropoint
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...