Jump to content

Recommended Posts

Salut.

A avut/folosit/vazut cineva un SSD extern?

Merita?

In laptop am doar hdd(nu am cd-rom sa-l scot s-ai pun ssd), si fiind in garantie, n-as vrea sa-l desfac.

Pe net am vazut pareri si pareri...ba ca e bun, ba ca nu e bun...Dar totusi e lauda cu niste viteze destul de mari pentru ceva extern.

Pareri?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, QuoVadis said:

De ~1/2 an folosesc asa ceva pe post de memorie aditionala la Mac. Merge fara probleme si e mai ergonomic (tinand cont ca-l iau cu mine si e lightweight (1.35kg) per total) decat un SSD extern.

Eu nu as vrea as-i "extind" memoria, ci sa folosesc SSD-ul extern ca si unitate principala, iar hdd-ul intern, ca memorie aditionala pt rahaturi pe care le accesez rar.

Link to comment
Share on other sites

Echivalentul la a te scarpina la calcai cu degetele de la acelasi picior. WTF?

 

Daca tot iti iei un SSD pune-l pe laptop si foloseste HDD-ul vechi ca memorie externa. Depinde de ce laptop ai dar s-ar putea ca garantia sa nu fie afectata daca schimbi HDD-ul. Sau ai putea sa-l duci la un service autorizat de ei.

 

O alta alternativa ar fi sa vezi daca ai porturi mSATA pe laptop si sa iti iei un SSD mSATA. Atunci ai putea sa rulezi sistemul de operare de pe SSD si sa folosesti hardul vechi pentru stocare. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...