Jump to content
geodezul

alimentare bitcoin

Recommended Posts

Mama lor de chestii dubioase.

Parca bitcoinul trebuia sa fie anonim. Musai trebuie acea copie dupa BI?

Sunt eu mai schizofrenic si doresc un cont anonim de bitcoin.

 

26 minutes ago, Church said:

Cauta traderi care accepta cash ;)

Si unde sa-i caut?

Edited by geodezul
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/20/2017 at 9:24 PM, geodezul said:

Mama lor de chestii dubioase.

Parca bitcoinul trebuia sa fie anonim. Musai trebuie acea copie dupa BI?

Sunt eu mai schizofrenic si doresc un cont anonim de bitcoin.

 

Si unde sa-i caut?

 

Lasa prostiile ca nu e de tine.

Va jucati cu lucruri pe care nu le intelegeti.

 

Ca idee: Bitcoin ofera 0(zero) anonimitate. Toate tranzactiile BTC sunt publice.

Deci ca idee daca vrei sa utilizezi BTC pentru orice fel de achizitie reala poti fi gasit (relativ usor).

 

Daca vrei anonimitate zkSNARKS in Monero sau scheme de spalat bani Multi-level. (Banuiesc ca te depasesc tare).

 

PS: Ca iti cere buletinul sau nu BTC e tot public si walletul tau va fi foarte usor legat de persoana ta fizica.

 

Complete:

Bitcoin's blockchain technology assures imutability, descentralization, distribution of all the transactions.

It DOES NOT assure: anonimity, privacy, security (of private keys), protection against corelation attacks.

Edited by yoyois
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, yoyois said:

 

Lasa prostiile ca nu e de tine.

Va jucati cu lucruri pe care nu le intelegeti.

 

Ca idee: Bitcoin ofera 0(zero) anonimitate. Toate tranzactiile BTC sunt publice.

Deci ca idee daca vrei sa utilizezi BTC pentru orice fel de achizitie reala poti fi gasit (relativ usor).

 

Daca vrei anonimitate zkSNARKS in Monero sau scheme de spalat bani Multi-level. (Banuiesc ca te depasesc tare).

 

PS: Ca iti cere buletinul sau nu BTC e tot public si walletul tau va fi foarte usor legat de persoana ta fizica.

 

Complete:

Bitcoin's blockchain technology assures imutability, descentralization, distribution of all the transactions.

It DOES NOT assure: anonimity, privacy, security (of private keys), protection against corelation attacks.

Prin ce ai spus, ai deschis mintile la multi, cred ca am vazut 1000 de topicuri  pe alte forumuri in care toti ziceau ca e anonim, ca plm, ca nu stiu ce.  80% din cei care stiu de existenta acestei monede cred ca este total anonima si nu poti fii gasit daca o utilizezi, ideea asta e cea mai mare prostie, ca nu e un wallet anonim, este unul public. (M-am referit strict la cumparaturile care implica obiecte fizice nu virtuale)

Link to comment
Share on other sites

On 11/22/2017 at 12:33 AM, yoyois said:

PS: Ca iti cere buletinul sau nu BTC e tot public si walletul tau va fi foarte usor legat de persoana ta fizica.

Si cum ar putea sa se faca legatura cu persoana mea fizica din moment ce nu mi se cere un act de identitate cand fac contul? Si din moment ce achizitionez virtual si mai ales incarc contul prin zebrapay?

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, geodezul said:

Si cum ar putea sa se faca legatura cu persoana mea fizica din moment ce nu mi se cere un act de identitate cand fac contul? Si din moment ce achizitionez virtual si mai ales incarc contul prin zebrapay?

Un inceput ar fi sa-ti ia urma de aici si sa se faca legatura dintre veniturile obtinute vs bunurile avute. Banii la care faci referire nu provin din activitati legale, clar.

Probabil esti vreo sageata mai proasta. :)

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, geodezul said:

Si cum ar putea sa se faca legatura cu persoana mea fizica din moment ce nu mi se cere un act de identitate cand fac contul? Si din moment ce achizitionez virtual si mai ales incarc contul prin zebrapay?

 

Hai sa iti dau un exemplu:

 

Iti creezi un wallet anonim online prin 3 VPNuri (wallet:xvc2)

Cumperi 1BTC de la zebrapay automat in mall in Bucuresti.

Ce iti cere automatul zebrapay? Adressa walletului xwc2.

(Pana acum stim ca xwc2 e din Bucuresti si a fost la mall la ora 13:45, daca sunt si camere e perfect)

 

 

Platesti 0.5 BTC ca sa-ti cumperi un VPS de pe care hostezi un botnet (vps inregistrat pe mailul tau)

 

Platesti 0.2 BTC sa-ti cumperi un card SD de pe amazon trimis la adresa ta de acasa.

 

Platesti 0.1 BTC sa iti cumperi un covrig de la noua covrigarie digitala din coltul blocului.

 

(Ce stie covrigaria despre tine:

ca ti-ai luat un vps de la o firma anume

ca ti-ai luat un card

cati bani ai in cont

cati bani ai avut si cati ai cheiltuit unde si cum)

TRANZACTIILE BTC SUNT PUBLICE!!!

 

Daca superi pe tata FBI ce poate afla FBI despre tine:

de unde ai incarcat cu BTC si cand (aka tara si orasul)

emailul tau si ce VPS ai cu ce continut(de la provider)

adresa ta de acasa(de la amazon)

numele si cu ce esti imbracat(de la covrigarie)

 

 

Tine in minte ca ABSOLUT TOT ce faci in btc este salvat si este legat de walletul tau pe vecie, public, accesibil oricui.

E stupid de simplu sa vezi cine plateste pe cine cand si cum. Din asta poti sa intelegi ce fel de relatii au si ce fac.

 

Daca vrei sa faci ceva ilegal, grav cu btc mai bine te potolesti. :))

 

 

PS: Daca da careva o bere fac un post in care explic in detaliu cum cred eu ca se pot spala monede virtuale.

Haida cu ilegalele pe blockchain!

Edited by yoyois
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, spider said:

Un inceput ar fi sa-ti ia urma de aici si sa se faca legatura dintre veniturile obtinute vs bunurile avute. Banii la care faci referire nu provin din activitati legale, clar.

Probabil esti vreo sageata mai proasta. :)

Care bani? Am precizat eu vreo suma? :)

Posibil sa fiu, posibil sa nu fiu..

 

7 minutes ago, yoyois said:

Daca vrei sa faci ceva ilegal, grav cu btc mai bine te potolesti

Nu vreau sa fac nimic grav vroiam doar sa stiu cum se poate alimenta anonim un cont de BTC. Dar pot foarte simpul sa spun ca nu vreau sa fac nimic grav si sa fac exact contrar a ceea ce afirm, nu-i asa? :) Nu conteaza asta oricum, oricine poate crede orice. 

Vroiam doar lamuriri, aveam impresia ca iti da anonimitate.

Edited by geodezul
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, QuoVadis said:

E putin off-topic, dar @yoyois vazand cu cat patos scrii, banuiesc ca inca nu ai auzit de bitcoin tumblere / mixere? Ca nu stii tu sa speli bitcoin-ul nu inseamna ca nu e posibil. Uite tema pentru vacanta de Craciun, putin research :)

 

Ba sa stii ca am auzit destule.

Chiar de mixere aveam intentia sa mentionez, dar si ele au multe probleme.

 

Un mixer e "bun" doar daca e "privat" si are un volum de monede si utilizatori mare (sute de useri).

In plus exista si niste metode prin care mixerele devin utile. Asa out of the box un mixer ofera 0 securitate.

 

O idee de mixer bun sunt ICO.

 

Sunt niste strategii multi-leveled pt spalat banii prin mixere. Dar ele nu "curata" banii ci doar ingreuneaza urmarilea lor. (muta dovezile de cauza spre corelatie)

 

@QuoVadis bine punctat oricum. Mixerele utilizate corect sunt aproape de "anonimitatea" de care se vorbeste in topic.

Daca combini mixerele cu zkSNARKS si niste contabilitate esti aproape de ce consider eu "spalare eficienta".

Edited by yoyois
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, yoyois said:

Ba sa stii ca am auzit destule.

Chiar de mixere aveam intentia sa mentionez, dar si ele au multe probleme.

 

Un mixer e "bun" doar daca e "privat" si are un volum de monede si utilizatori mare (sute de useri).

In plus exista si niste metode prin care mixerele devin utile. Asa out of the box un mixer ofera 0 securitate.

 

O idee de mixer bun sunt ICO.

 

Sunt niste strategii multi-leveled pt spalat banii prin mixere. Dar ele nu "curata" banii ci doar ingreuneaza urmarilea lor. (muta dovezile de cauza spre corelatie)

 

@QuoVadis bine punctat oricum. Mixerele utilizate corect sunt aproape de "anonimitatea" de care se vorbeste in topic.

Daca combini mixerele cu zkSNARKS si niste contabilitate esti aproape de ce consider eu "spalare eficienta".

 

Un tutorial decent dar incomplet. Insa ca punct de plecare e ok: http://www.techradar.com/how-to/how-to-use-a-bitcoin-tumbler

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@yoyois @adicode Daca totul e 100% legal sau, mai bine zis, totul e 100% transparent si public si toata lumea stie tot fiindca totul e la liber, atunci cum se explica stirile postate tot pe aici in care unii au gasit nu stiu ce bug in btc si apoi in eth de ordinul miliardelor de dolari parca (cred ca milarde era vorba). Pai nu se vede de la o posta si daca se face o tranzactie de 0.001$ (in btc sau eth) de la cine si unde se duce ? Pai atunci, un milion de dolari sau, si mai mult, un milard de dolari, nu e vizibil unde s-a dus ?  Atunci cum e cu transparenta asta de 100% daca pe tine te poate despista pentru 10 dolari iar pe aia ca au dat un tun de un miliard (sau hai sa zicem si un milion) de dolari, alora nu le poate da nimeni de urma ? Brusc nu mai e transparenta ca nu inteleg cum au putut sa "evapore" ditamai banetu' ?

P.S. Articolele sunt postate pe RST, nu le mai gasesc, dar la un search cred ca iti apar.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Che said:

@yoyois @adicode Daca totul e 100% legal sau, mai bine zis, totul e 100% transparent si public si toata lumea stie tot fiindca totul e la liber, atunci cum se explica stirile postate tot pe aici in care unii au gasit nu stiu ce bug in btc si apoi in eth de ordinul miliardelor de dolari parca (cred ca milarde era vorba). Pai nu se vede de la o posta si daca se face o tranzactie de 0.001$ (in btc sau eth) de la cine si unde se duce ? Pai atunci, un milion de dolari sau, si mai mult, un milard de dolari, nu e vizibil unde s-a dus ?  Atunci cum e cu transparenta asta de 100% daca pe tine te poate despista pentru 10 dolari iar pe aia ca au dat un tun de un miliard (sau hai sa zicem si un milion) de dolari, alora nu le poate da nimeni de urma ? Brusc nu mai e transparenta ca nu inteleg cum au putut sa "evapore" ditamai banetu' ?

P.S. Articolele sunt postate pe RST, nu le mai gasesc, dar la un search cred ca iti apar.

Fereasca Dumnezeu, pe tine chiar nu te duce capul. Atat poti man! Maxed your level!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Che said:

@yoyois @adicode Daca totul e 100% legal sau, mai bine zis, totul e 100% transparent si public si toata lumea stie tot fiindca totul e la liber, atunci cum se explica stirile postate tot pe aici in care unii au gasit nu stiu ce bug in btc si apoi in eth de ordinul miliardelor de dolari parca (cred ca milarde era vorba). Pai nu se vede de la o posta si daca se face o tranzactie de 0.001$ (in btc sau eth) de la cine si unde se duce ? Pai atunci, un milion de dolari sau, si mai mult, un milard de dolari, nu e vizibil unde s-a dus ?  Atunci cum e cu transparenta asta de 100% daca pe tine te poate despista pentru 10 dolari iar pe aia ca au dat un tun de un miliard (sau hai sa zicem si un milion) de dolari, alora nu le poate da nimeni de urma ? Brusc nu mai e transparenta ca nu inteleg cum au putut sa "evapore" ditamai banetu' ?

P.S. Articolele sunt postate pe RST, nu le mai gasesc, dar la un search cred ca iti apar.

 

Bugurile respective au fost gasite in ethereum in Smart Contracts.

Dupa cum am spus mai devreme: in BTC si ETH tu poti vedea tot ce se executa dar NU poti controla, bloca, modifica nimic!

Este transparent dar imutabil.

 

Bugurile alea permiteau (din neatentia programatorilor) sa faca lucruri care nu ar trebui sa fi fost executate. (de exemplu sa transfere in walletul lor bani din walletul altor persoane fara acordul lor).

 

Dupa ce un hacker a abuzat bug-ul toate lumea vede greseala facuta si "cine" a furat banii. Dar din pricina imutabilitatii NIMENI nu poate reintoarce banii la proprietarul de drept. Tot ce se poate face e sa se rezolve bugul ca sa nu mai poata fi abuzat pe viitor.

Deaia ai sa vezi stiri de genul "hacker stole 12456,58 $ and nobody can stop him anymore". (se stie exact cand, cat si cum)

 

ON: http://www.techradar.com/how-to/how-to-use-a-bitcoin-tumbler tutorialul respectiv e foarte superficial.

In anumite cazuri se pot monitoriza sumele si pana la un moment se pot face legaturi intre walletul original si cel temporar.

In plus trebuie sa ai grija si de fiecare data cand cheltuiesti bani sa il re-speli.

Exista scheme mai simple dovedite sa fie anonime.

Edited by yoyois
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, yoyois said:

Dupa ce un hacker a abuzat bug-ul toate lumea vede greseala facuta si "cine" a furat banii. Dar din pricina imutabilitatii NIMENI nu poate reintoarce banii la proprietarul de drept. Tot ce se poate face e sa se rezolve bugul ca sa nu mai poata fi abuzat pe viitor.

Deaia ai sa vezi stiri de genul "hacker stole 12456,58 $ and nobody can stop him anymore". (se stie exact cand, cat si cum)

Daca se vede clar cine ce a facut, si adresele de btc sunt numinale (ca iti trebuie buletin sa iti faci), atunci de ce are lumea atata curaj sa faca ceea ce face ?

Ransomware prin care unii cereau bani in adrese de btc ca sa le dea accesul inapoi la date.

Furtul de bani prin bugurile astea.

Pai daca vede toata lumea clar cine ce a facut nu se poate pur si simplu deplasa politia/interpolul/fbi etc. direct la usa la individ si sa-l inhate ?

Facand toate astea nu e ca si cum un hot obisnuit ar intra in casa cuiva si ar fura ceva si la plecare si-ar lasa si buletinul ca sa poata fi gasit ?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Che said:

Daca se vede clar cine ce a facut, si adresele de btc sunt numinale (ca iti trebuie buletin sa iti faci), atunci de ce are lumea atata curaj sa faca ceea ce face ?

Ransomware prin care unii cereau bani in adrese de btc ca sa le dea accesul inapoi la date.

Furtul de bani prin bugurile astea.

Pai daca vede toata lumea clar cine ce a facut nu se poate pur si simplu deplasa politia/interpolul/fbi etc. direct la usa la individ si sa-l inhate ?

Facand toate astea nu e ca si cum un hot obisnuit ar intra in casa cuiva si ar fura ceva si la plecare si-ar lasa si buletinul ca sa poata fi gasit ?

 

Daca ar durea prostia... te-ai zvarcoli pe jos..

 

@yoyois, ti-ai gasit si tu cu cine sa faci conversatie :-j

Edited by QuoVadis
  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...