Jump to content
KrAiT

Salutare

Recommended Posts

Salut comunitate,

 

Am 24 de ani si lucrez ca software engineer pe partea de suport.

La munca lucrez cu linux, solaris, baze de date(sqlplus mostly)  si recent am facut niste scriptulete in bash pentru a verifica niste liste, in functie de anumite conditii sa faca x sau y.(+ aplicatia firmei, dar asta e alta mancare de peste )

M-am inscris pentru ca la munca deja a devenit plictisitor ( nu ca stiu totul, doamne fereste, nici pe departe), ajung sa lucrez foarte mult pe chestii care nu ma ajuta sa ma dezvolt eu personal, cum ar fi aplicatia firmei, si nu prea am timp de micile mele proiecte cum ar fi scripturi in bash, sa invat SQL mai bine ( join-urile mi se par destul de dificile ca sa va dati seama ca nu-s la un nivel foarte avansat ), eventual PL/SQL ar fi superb,  sa mai invat diferite chestii de linux / solaris ( nu ma ocup de configurare, deci nu ma intereseaza partea asta, mai mult de mententanta, sa verific procese, servicii, log-uri, trace-uri, etc ). Asemenea pentru SQL, nu ma ocup de administrarea bazelor de date, ci doar de select/update/insert/delete ( mai rar delete haha ).

Forumul e mare, deci daca sunt pe aici ceva topicuri unde se discuta chestiile de mai sus, unde sunt tutoriale, link them below !  

Daca aveti si alte sugestii, de exemplu am auzit pe cineva care are nevoie de oameni ce stiu cakephp, discutie libera ^^

 

All the best ! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cu CHAR definesti un sir de caracter de maximum 255 de octeti.

Cu VARCHAR, unul de maximum 65K octeti.

 

Mai important, care e treaba cu acest <kek> ? haha 

 

ps: la CHAR, sirurile de octeti au lungime fixa, completata cu spatii.

La VARCHAR, lungimea e variabila, plus octetii pentru lungime 

Edited by KrAiT
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...