Jump to content
Zatarra

Investitii in Cryptocurrencies

Recommended Posts

On 12/12/2017 at 7:59 PM, audvoci said:

Eu o spun din experienta mea din crypto.. Si orice om inainte sa investeasca in ceva ar trebui sa stie exact in ce se baga.  Eu am incercat sa fiu scurt pe subiect, wabi azi a avut lansarea si a plecat cu 4x fata de pretul initial, un total supply de 100,000,000,  whitepaper-ul e unul dintre cele mai bune vazute de mine iar echipa din spatele lor spune multe.. QuoVadis, eu iti garantez un 4-5$ pe wabi in urmatoarile 4-5 saptamani, chiar ma tine sa merg si la un pariu de 4 eth-uri printr-un admin!

 

Dupa 5-6 saptamani e $2.76. Onorezi 20% din “pariu”? :P

 

Am luat ceva la plezneala, daca ajunge la $10-15 mai incolo sunt multumit.

Edited by QuoVadis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, QuoVadis said:

 

Dupa 5-6 saptamani e $2.76. Onorezi 20% din “pariu”? :P

 

Am luat ceva la plezneala, daca ajunge la $10-15 mai incolo sunt multumit.

 

Am luat si eu 1000 cand a scris ( 1.25$ ), a fost la $5.47 all time high, a stat 6 zile intre 4$-5$ in ianuarie cand a inceput corectia, deci baiatu a avut dreptate.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Robert1995 said:

 

Am luat si eu 1000 cand a scris ( 1.25$ ), a fost la $5.47 all time high, a stat 6 zile intre 4$-5$ in ianuarie cand a inceput corectia, deci baiatu a avut dreptate.

 

La volumul relativ mic de tranzactii probabil tu ai crescut pretul dupa orderul tau :))

 

Sa vedem ce o fi...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ora - putere mica de cumparare - trend pe short
2 ore - trend pe short direct full
4 ore - putere mica de cumparare - trend pe short
1 zi - 2 lumanri pe short - putere infima de rezist (buy) - trend pe short
1 saptamana - nici nu e de comentat 3 lumanari imense de short din 07.01 pana acum - TREND PE SHORT

btc/usd inca e bullish, faceti scalp doar pe 30 minute daca aveti timp si chef, mai dureaza nitel pana isi revin lucrurile pe la orezari, e bun si buy acum daca va tine marginea...eu unul mai astept pana la sub 9,8k si fac buy, dar ma si reorientez pe drum daca e cazul, ca la cat de volatila e piata poate apar "greii" pe buy.

spor

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/23/2018 at 2:23 AM, Technetium said:

Daca ai fi citit cealalta pagina...asta e, ai invatat pe pielea ta, acum ai experienta :) .

 

edit:

Ce plm se intampla cu piata crypto? Stie cineva ceva concret? @mov_0ah_01 @Zatarra @gogusan

BTC e in downtrend, a facut double bottom, e posibil sa scada mai mult. Mie unu imi convine daca scade, pot cumpara mai mult la un pret mai bun. De revenit o sa-si  revina, daca ati citi detali tehnice deja are peste 100 de noduri de lightning si numarul lor creste mereu. Cu toate astea nu e indicat sa faceti tranzactii mai mari ide 0.3/0.4 pe lightning.

 

Tehnologia evolueaza, e posibil ca piata sa nu mai fie la fel de bully ca in Decembrie cand a fost un bull run non-stop si sa se corecteze. Sanse sunt zilnic, puteti merge pe specula sau pe long term. Your money, your choice.

 

Idea e urmatoarea, buy the DIP, cand scade grav, porfitati de ocazie, va va fi dor de momente de genul asta.

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zatarra said:

BTC e in downtrend, a facut double bottom, e posibil sa scada mai mult. Mie unu imi convine daca scade, pot cumpara mai mult la un pret mai bun. De revenit o sa-si  revina, daca ati citi detali tehnice deja are peste 100 de noduri de lightning si numarul lor creste mereu. Cu toate astea nu e indicat sa faceti tranzactii mai mari ide 0.3/0.4 pe lightning.

 

Tehnologia evolueaza, e posibil ca piata sa nu mai fie la fel de bully ca in Decembrie cand a fost un bull run non-stop si sa se corecteze. Sanse sunt zilnic, puteti merge pe specula sau pe long term. Your money, your choice.

 

Idea e urmatoarea, buy the DIP, cand scade grav, porfitati de ocazie, va va fi dor de momente de genul asta.

9321bcddd7682856fed0f0045262f9a4e472cbbe

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gogusan said:

careva care foloseste https://hashflare.io/ ?

 

 

Mai tot ce e cloud mining e Ponzi actual sau in devenire. Nu e sustenabil/profitabil din nici un punct de vedere, cel mai simplu poate fi luat matematic. De vazut discutii interminabile pe bitcointalk pe tema asta. Unii merg pe long-game (onoreaza plati o perioada mai indelungata) ca sa adune mai multi creduli si apoi dau tun direct proportional. Daca ar fi profitabil nu ar da altora ci ar tine pentru ei caci daca e vorba de capital pentru ceva profitabil se poate face rost usor.

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

In legatura cu cloud mining ganditi-va asa:

 

Am servere si vreau sa fac profit.

Pot sa minez eu si sa fac profit sau pot altii sa mineze si sa le ofer serverele in chirie astfel incat sa fac profit din vanzarea de servere.

Daca le ofer in chirie, pretul lor lunar trebuie sa fie mai mic decat cat ar castiga clientii din mining ca altfel nu le-ar folosi nimeni si tot ce fac clientii e sa piarda bani.

Asta inseamna ca e mai profitabil sa fac direct mining decat sa inchiriez serverele.

De ce as vrea sa inchiriez serverele pentru o marja mai mica de profit?

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, M2G said:

In legatura cu cloud mining ganditi-va asa:

 

Am servere si vreau sa fac profit.

Pot sa minez eu si sa fac profit sau pot altii sa mineze si sa le ofer serverele in chirie astfel incat sa fac profit din vanzarea de servere.

Daca le ofer in chirie, pretul lor lunar trebuie sa fie mai mic decat cat ar castiga clientii din mining ca altfel nu le-ar folosi nimeni si tot ce fac clientii e sa piarda bani.

Asta inseamna ca e mai profitabil sa fac direct mining decat sa inchiriez serverele.

De ce as vrea sa inchiriez serverele pentru o marja mai mica de profit?

 

 

bine punctat dar am cateva avantaje la care ma gandesc eu:

inchiriezi(avantaje):

- logistica asigurata (nu-ti bati capul cu hardware, clima, curent etc)

- in caz ca se beleste ceva si nu am cunostinte HW, vanzatorul asigura

- creste DAG-ul sa zicem, eu am platit 200mh deci dupa ce creste dagul voi avea asigurat tot 200mh (daca minez singur tre sa fac eu upgrade la HW)

 

selfmining(avantaje):

- vinzi produsele cand faci upgrade

- poti mina oricand si altcoinuri care vrea pl ta (poate vreau sa minez ETN ca e profitabil , are crestere de 300% - ca exemplu fictiv)

- mai inveti una alta

- tu iti administrezi banii investiti nu altul pe baza de o hartie

 

*riscuri sunt destule pe ambele parti

** toate sunt scheme ponzi

*** e bine sa inchiriezi mining la tine in tara ca sa ai o baza juridica in caz de... (situ ca erau niste mine prin covasna si bacau)

 

Deocamdata studiez, inca nu m-am decis si nici nu exista solutia optima. Nu risti nu castigi!

 

Cineva mai sus zicea ca btc-ul se va duce pe pl.... pai cum drq sa se duca pe pl cand astia vor sa-l listeze pe nasdaq in martie, cand alibaba isi face ferma de minat etc.

Dar, who the fuck knows, poate maine incepe WW3 si ne ducem toti pe pl.

 

le: legat de hashflare, am cunoscut un tip ce mineaza la ei de 1 an si ceva si face acum cam 300$ profit lunar (daca nu vedeam poate nu credeam)

 

pont: cumparati ripple cat mai e low acum, medium/long term

Edited by gogusan
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de fork-ul la Ethereum? Mie imi miroase a scam. Faza cu import private key...

 

Grija la yobit.net, niste prieteni au ramas cu fondurile blocate (dupa trade au retras). Suportul nu raspunde sau raspunde foarte greu. Si am vazut un email de la support (checked headers) in care ii spuneau ca ETH au ramas blocati undeva in retea si ca sa trimita altii pe o alta adresa ca sa poata da ei refund si pe urma, adresa veche devine inactiva.

Adica ai pierdut tu niste bani, nu-i nimic, trimite altii :))

 

Se face pump and dump la greu acolo din cate vad si e plin de shit coins, multe cred ca sunt fake.

Edited by Technetium
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gogusan said:

tepari yobit, am mai auzit la cineva...

eu stiu ca au amanat forkul la eth momentan

 

In fine sa aveti grija cu ei. Ca pe sait la etherzero recomanda yobit.

 

Si pe sait la ripple recomandau Gatehub. Si apoi cand am scris la Ripple au spus ca Gatehub e 3rd party. Asa ca a trimis un avocat scrisoare catre Ripple. Si ce sa vezi? La cateva zile mi-au aparut fondurile pe Gatehub, bineinteles cu comision la depozit, chestii care nu erau inainte si le tot adauga si modifica pe blogu zdipii. Mi-am scos tot de acolo, mai putin 20 de XRP care sunt blocati la activarea wallet-ului si cate 5 XRP pentru fiecare trust line.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ManutaDeAur said:

hint: toate site-urile unde iti ti bani la ei pe site sunt teapa, cand ai wallet-ul tau si ai cheia tot la tine atunci nu iti iei teapa.

E cu du-te-vino, depinde de suma.

Pentru sume mari, hardware wallet.

 

Daca toti muti si futi banii de colo-colo nu prea-ti convine, comisioane, miner fees, etc. Tre sa tii ceva intr-un exchange daca vrei sa faci treaba. Daca nu ii tot muti cum ii muta batranii prin casa de frica sa nu te calce hotii.

Edited by Technetium
Link to comment
Share on other sites

"As stated in all our releases, the primary goal of the Weiss Cryptocurrency Ratings is to help protect investors from risk, while leading them to the most sustainable, robust cryptocurrencies. That goal requires playing close to the pattern of recent price declines as well as tech issues that could hinder a price recovery. "DUXD8T-XcAIBTMS.jpg:large

Edited by asswipe
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Shocker said:

Desi nu e veste noua, trebuie reminder: au inceput bancile romanesti sa inchida conturi cu crypto-related transactions (depuneri in exchange-uri, withdraw-uri, etc)... Pana acum stiu ca Raiffeisen, ING si BT au inchis conturi in modul cel mai agresiv, fara discutii prealabile cu clientii ci direct "gtfo nu te mai vrem ca si client"

 

Si in alte tari in EU le inchid. Dar atat timp cat se evita mentiunea de bitcoin in tranzactii (fie la reference, fie la nume, etc) pare sa fie ok, mai ales daca se fac plati cu bun simt, sa nu ridice suspiciuni. Ca sa nu fie probleme de volum, multi isi incropesc o firma rapida si apoi folosesc contul bancar “castraveti limited” si ii doare la basca, au volum de cateva milioane eur anual in transferuri bancare fara probleme.

 

Asta-i deocamdata, cred ca vor strange surubul mai mult peste tot.

Edited by QuoVadis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...