Jump to content
halermj

Need help. Cred ca imi sunt ascultate toate convorbirile.

Recommended Posts

Salutari,

Sper ca titlul si-a facut treaba, intrucat nu stiu sa fiu mai precis ca si titlu. Am sa descriu situatia cu care ma confrunt, cat de bine voi putea, in spranta ca ma veti putea ajuta.

In primul rand, nu este vorba despre mine personal ci despre familia unei persoane apropiate mie. Parintii acesteia sunt divortati si locuiesc separat, iar copii stau cu mama. Ocazional, acestia isi viziteaza si tatal. Intr-una din astfel de vizite, unul dintre copii a auzit de pe telefonul tatalui vocea mamei si a bunicii sale, dupa care tatal repede si-a bagat castile. Copilul in cazua are un telefon din partea tatalui.
Cu mai multe ocazii, cand se discuta despre persoana lui (tatalui), la scurt timp mama primea un mesaj/apel de la acesta referitor la discutia respectiva.
Eu unul nu exclud nici existenta  unor alte dispozitive de ascultare, dar tind sa cred ca este vorba mai mult despre ceva instalat fizic/software in telefon.
Puteti va rog sa ma indrumati inspre a alfa intr-adevar daca acesta ii spioneaza activ? Daca se va descoperi ca asta face cu adevarat, mama este dispusa sa-l dea chiar in judecata. Dar are nevoie de dovezi pentru asta. Situatia este chiar serioasa.
Cum as putea depista asa ceva? Daca aveti nevoie de mai multe informatii, just ask for them. Multumesc.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte simplu.

- Daca este ceva instalat in telefon, faci asa:

Dezactivezi la telefon datele mobile, il conectezi la un wireless si monitorizezi/interceptezi traficul de date de pe telefon. Vezi ce si unde transmite, etc.

Oricum, cred ca te depaseste asta. Pe de alta parte "mama" nu il poate da in judecata asa, pur si simplu, trebuie sa faca plangere la politie, aia sa ancheteze, sa faca un dosar penal, iar procurorul la finalizarea cercetarilor sa trimita infractoru` in judecata, cu "mama" ca parte vatamata.

- daca sunt plantate microfoane in casa, este mai greu. apelezi la o firma privata sau la SRI, da te taxeaza aia la greu.

L.E. cap de pluta, daca monitorizezi traficul, vezi unde uploadeaza datele, si prin extrapolare vezi ce aplicatie are instalata. apoi, dupa ce stii deja ce cauti, te apuci de cautat in telefon, insa nu vei reusi nimic, ca esti cap de pluta, habar nu ai despre computere, programe, aplicatii android, etc, nu ai cunostiintele tehnice necesare, nu ai software-ul necesar, nu ai nimic. Du-te si ia-ti o sticla de cola si o punga de snaks-uri si mai baga o partida de dota.

Edited by Sithalkes
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, halermj said:

Nu ar fi posibil sa caut si aplicatia/iile respective pe telefon?

de ce sa nu mergi la politie sa faci o plangere si ei sunt obligati sa faca ancheta etc. (sau daca nu te indurma ce sa faci si cum).

daca te bagi tu sa desfaci telefonul sau sa verifici software-ul risti sa distrugi din dovezi.

 

PS: Situatia descrisa de tine cade sub un proces PENAL si nu CIVIL. Adica e treaba politiei si nu teaba ta cu avocati.

 

Off: Mama cat s-au inmultit telenovelele pe forumul asta. Nu trece o saptamana fara un topic cu inselari, divortari, tradari, ascultari, spionari. Mai ceva ca Ochii din Umbra.

Edited by yoyois
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

next on rstcenter:

 

"Un strigat disperat de ajutor, TPU, cred ca prietena mea ma inseala cryingDa, asta simt si nu stiu ce sa mai fac, se spun ca fetele fac pe detectivii, dar cand fac eu e si mai si. De la un timp imi pare ciudata, cred ca vorbeste cu altcineva. I-am spus de atatea ori, du-te, iesi afara, nu am nimic impotriva, mergi si cu fostii la cafea daca vrei, nu ma deranjeaza. Dar e un baiat care il suspectez, i-am spus sa stea departe de el, dar de fiecare data cand ii spun face crize, ma ia ca e unul dintre cei mai buni prieteni, ca nu am incredere in ea, ca ea nu poate sa il urasca. Cand mi-a spus asta mi-a rupt parca toata fiinta in doua, am incredere in ea, am toata increderea din lume in ea, dar nu mi se pare normal ca din moment ce e cu mine ea sa il consoleze pe el cand e suparat si chestii de genul, mi-a spus ca i-a plans la telefon recent, pai cum sa nu ma enervez, cum, nu ati reactiona la fel cand ati auzi asta? De fiecare daca cand vorbim pe facebook, in ultimul timp pandesc daca intra ala in timpul conversatiei noastre, ea e activa la conversatie, cand intra ala am observat ca brusc nu imi mai trimite mesaje asa repede si nu mai e asa activa, e distrasa. Cand sunt la munca la fel mai verific, si chiar azi in urma cu cateva minute vorbeam cu ea, era si ala on, a iesit ea ca a spus ca nu se simte bine, in acelasi timp si ala a iesit. Si nu e coincidenta, pentru ca e a 4 a oara cand observ ca ei 2 ies deodata, nu stiu daca vorbesc la telefon sau ceva.
Imi tot repeta ca nu am incredere in ea, ceea ce nu e adevarat, dar normal ca mi-e frica sa o pierd si nu vreau sa se intample asta, dar simt, simt ca ma inseala cu el, simt ca vorbeste cu el. Ultimele zile au fost groaznice, si nu stiu ce sa mai fac, pentru ca ea de vorba nu vrea sa stea cu mine despre asta.
Nu stiu e sa mai fac, imi provoaca atat de multa durere, ma rupe in bucati mici crying
Singura solutie la care m-am gandit, e sa gasesc pe cineva sa ii sparg fb-u aluia sa ma uit prin mesaje, dar nu am pe cine. TPU, o iubesc atat de mult, dar gandul ca ma inseala ma chinuie atat de tare."

 

nu mai puneti ba rahaturi de astea, ca nevasta-mea e curva sau ca in familia x se spioneaza, gata coaie, suntem noi rstcenter, o ardem aiurea, da da-va-n plm ca avem si noi viata noastra, baietii ti-au zis in esenta ce sa faci, sa monitorizezi traficul de net.

nu stii sa faci? platesti sau inveti singur.

 

 

 

Edited by DoubleG
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 03.12.2017 at 3:13 PM, halermj said:

Salutari,

Sper ca titlul si-a facut treaba, intrucat nu stiu sa fiu mai precis ca si titlu. Am sa descriu situatia cu care ma confrunt, cat de bine voi putea, in spranta ca ma veti putea ajuta.

In primul rand, nu este vorba despre mine personal ci despre familia unei persoane apropiate mie. Parintii acesteia sunt divortati si locuiesc separat, iar copii stau cu mama. Ocazional, acestia isi viziteaza si tatal. Intr-una din astfel de vizite, unul dintre copii a auzit de pe telefonul tatalui vocea mamei si a bunicii sale, dupa care tatal repede si-a bagat castile. Copilul in cazua are un telefon din partea tatalui.
Cu mai multe ocazii, cand se discuta despre persoana lui (tatalui), la scurt timp mama primea un mesaj/apel de la acesta referitor la discutia respectiva.
Eu unul nu exclud nici existenta  unor alte dispozitive de ascultare, dar tind sa cred ca este vorba mai mult despre ceva instalat fizic/software in telefon.
Puteti va rog sa ma indrumati inspre a alfa intr-adevar daca acesta ii spioneaza activ? Daca se va descoperi ca asta face cu adevarat, mama este dispusa sa-l dea chiar in judecata. Dar are nevoie de dovezi pentru asta. Situatia este chiar serioasa.
Cum as putea depista asa ceva? Daca aveti nevoie de mai multe informatii, just ask for them. Multumesc.

vezi ca se poate verifica redirectionarea convorbirilor eu periodic fac asta ca sa nu mi sa asculte mobilul de cineva curios vezi funciile ascunse ale android 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...