Jump to content
kp112

Idee sau o indrumare pentru un sistem de cumparare Tickets sau Tombola!

Recommended Posts

Salutare
In primu rand SARBATORI FERICITE alaturi de cei dragi RST <:-P

 Detin cateva Conturi PERSONALE la anumite jocuri si m-am gandit sa le vand ca le tin degeaba de apoape 2 ani poate se bucura cineva de ele !
 
 Ideea este in felu urmator ce as dori sa fac :
 Un site unde sa iti faci cont ca sa poti cumpara tichete
 (exemplu)1 Ticket costa 15 Lei prin care sa ii genereze un cod gen F28C2RKJ7 sau numere de la 1 - 1000000 (pot fii cumparate in numar nelimitat/limitat pentru mai multe sanse)
 Toate codurile sa se stranga intr`o baza de date iar dupa o anumita perioada sa extrag LIVE cu random.org numerele castigatoare sau cu altceva
 
 
 Are cineva o ideea despre un plugin pentru site ?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, kp112 said:

Salutare
In primu rand SARBATORI FERICITE alaturi de cei dragi RST <:-P

 Detin cateva Conturi PERSONALE la anumite jocuri si m-am gandit sa le vand ca le tin degeaba de apoape 2 ani poate se bucura cineva de ele !
 
 Ideea este in felu urmator ce as dori sa fac :
 Un site unde sa iti faci cont ca sa poti cumpara tichete
 (exemplu)1 Ticket costa 15 Lei prin care sa ii genereze un cod gen F28C2RKJ7 sau numere de la 1 - 1000000 (pot fii cumparate in numar nelimitat/limitat pentru mai multe sanse)
 Toate codurile sa se stranga intr`o baza de date iar dupa o anumita perioada sa extrag LIVE cu random.org numerele castigatoare sau cu altceva
 
 
 Are cineva o ideea despre un plugin pentru site ?

 

Ce descrii tu miroase a scam. Chiar daca nu e scam, oricine cu jumatate de creier nu se baga in tombola ta.

 

Tu vrei ca eu sa platest 15 lei ca sa am sansa sa castig poate un cont.

Pai eu iti dau tie 15lei, tu tragi la tombola numarul 1234(care se intampla sa fie fix numarul tau) si eu am platit ca sa raman cu buza umflata.

Sansele de scam sunt prea mari, in special ca tu tragi si faci si calculezi dupa capul tau.

 

NOTA: un alt vector de atac ar fi ca tu sa-ti cumperi biletele tale la tombola. Tu nu pierzi nimic ca oricum banii tot la tine ajung dar castigi sanse sa-ti recuperezi conturile.

In concluzie sistemul pe care il descrii tu e foarte usor de fraierit.

 

Mai bine da-le gratis sau vinde la un pret fix!

Edited by yoyois
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Omul doar a intrebat cum se face.

In Craiova se mai organizeaza tombole cu masini de maxim 2000-3000 de euro de la o anumita firma de colantare ( pisicute, ursuleti ) foarte frumos modificate si colantate, unde pretul e doar 50 lei. Si de fiecare data a fost organizat pe bune cu sponsori multi.

 

Edited by Highman
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@theandruala

au fost investiti niste bani in ele de aceea vrea sau recuperez minim invetitia facuta !

 

@yoyois

cum sa fie scam din moment ce extragerea va fii LIVE si baza de date cu toti inregistrati in tombola/ticket va fii publica ?

sansele de a recupera conturile sunt minim din 2 motive :

1. Se schimba numerele de telefoane de pe conturi

2. Se pot schimba adresele de mail !

 

 

Daca aveti voi o alta idee de a elimia posibilitatea de SCAM astept o idee prin care sa le dau si sa imi recuperez minim investitia facuta in conturi !

 

 

Edited by kp112
Link to comment
Share on other sites

Just now, kp112 said:

@theandruala

au fost investiti niste bani in ele de aceea vrea sau recuperez minim invetitia facuta !

 

@yoyois

cum sa fie scam din moment ce extragerea va fii LIVE si baza de date cu toti inregistrati in tombola/ticket va fii publica ?

sansele de a recupera conturile sunt minim din 2 motive :

1. Se schimba numerele de telefoane de pe conturi

2. Se pot schimba adresele de mail !

 

 

 

Tot nu intelegi.

 

1. Si ce daca extragerea e live, nu se poate fraieri? (Sigur ca se poate si e si simplu, esti naiv sa crezi ca nu.)

(Ce sursa de entropie folosesti tu de poate avea lumea incredere ca nu e tampered?)

 

2. Eu cumpar un ticket la tombola ta.

Tu cumperi cu nume false, din banii tai 100 de tickete.

Sansele ca eu sa castig sunt 1:100.

Mai mult ca sigur nu am sa castig. Deci banii mei s-au dus pe pula.

Din perspectiva ta tu primesti toti banii (100*15 + 15 lei ai mei) si tu primesti si contul pt ca detii ticketul castigator.

 

 

Ce vrei tu sa faci e o mare vrajeala. Daca vrei profit vinde-le la un pret fix.

PS: oricat de LIVE si 'safe' vrei tu sa faci tombola tocmai ti-am demonstrat ca poate fi scamata. (Un sistem de tranzactii ca cel descris de tine demonstrabil nu e sigur/demn de incredere).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yoyois said:

Tot nu intelegi.

 

1. Si ce daca extragerea e live, nu se poate fraieri? (Sigur ca se poate si e si simplu, esti naiv sa crezi ca nu.)

(Ce sursa de entropie folosesti tu de poate avea lumea incredere ca nu e tampered?)

 

2. Eu cumpar un ticket la tombola ta.

Tu cumperi cu nume false, din banii tai 100 de tickete.

Sansele ca eu sa castig sunt 1:100.

Mai mult ca sigur nu am sa castig. Deci banii mei s-au dus pe pula.

Din perspectiva ta tu primesti toti banii (100*15 + 15 lei ai mei) si tu primesti si contul pt ca detii ticketul castigator.

 

 

Ce vrei tu sa faci e o mare vrajeala. Daca vrei profit vinde-le la un pret fix.

PS: oricat de LIVE si 'safe' vrei tu sa faci tombola tocmai ti-am demonstrat ca poate fi scamata. (Un sistem de tranzactii ca cel descris de tine demonstrabil nu e sigur/demn de incredere).

 

Il banuiesti de prea multa inteligenta... :-j 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...