Jump to content
gogusan

RIG-uri minat

Recommended Posts

8 hours ago, gogusan said:

Ce rig-uri aveti si ce minati?

Eu o ard pe nicehash cu 3 x1050ti asus strix luate de blackfriday (curent moca) - produce incet si sigur ;;)

Urmeaza sa iau ceva decent, cred ca o sa ma orientez pe rx570 sau 1070, inca sunt la faza de research.

nicehash ? dupa ce au fost hackeriti ?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, BiosHell said:

GPU mining nu mai este prea profitabil...pretul placilor au urcat enorm de mult si oricum nu le mai gasesti pe nicaieri...plus ca... ultimul antminer iti produce 14.000 pe luna la un pret de 2500, mai bine treci pe tabara asta(in cazul in care ai noroc sa pui mana pe ele)...daca ai reusi sa iti gasesti aparatura necesara pentru GPU mining in aceeasi bani(2500)...ai scoate undeva la 700-800 pe luna...best case scenario ...daca ai niste banuti de investit...incearca trading cu altcoins

14 mii pe luna? cred ca te-ai incurcat in cifre....si 2500 pret? in ce moneda te-ai exprimat?

 

3 hours ago, ZeroDoi said:

Pai tocmai ce am cumparat azi de 0.5667 btc si o sa incerc sa fac trading cu ei,  daca nu merge o sa incerc sa ma orientez care minare monede mai ieftine pe care sa le vand,  

Ce pot sa iau si eu de 4000-5000$ pentru minare si cat o sa scot lunar ?

uita de ei 6 luni minim

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ZeroDoi said:

Pai tocmai ce am cumparat azi de 0.5667 btc si o sa incerc sa fac trading cu ei,  daca nu merge o sa incerc sa ma orientez care minare monede mai ieftine pe care sa le vand,  

Ce pot sa iau si eu de 4000-5000$ pentru minare si cat o sa scot lunar ?

Ai inceput in sens invers. Documenteaza-te serios si apoi apuca-te de treaba, pentru ca e clar ca n-ai studiat suficient daca pui intrebari d-astea.

Yobit si Cryptopia, LTC, pump and dump

pe HitBTC, DCN coin o sa fluctueze grosolan

 

Sa ai in vedere Verge si Status.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/23/2018 at 2:36 AM, Technetium said:

Ai inceput in sens invers. Documenteaza-te serios si apoi apuca-te de treaba, pentru ca e clar ca n-ai studiat suficient daca pui intrebari d-astea.

Yobit si Cryptopia, LTC, pump and dump

pe HitBTC, DCN coin o sa fluctueze grosolan

 

Sa ai in vedere Verge si Status.

 

Am renuntat la trade, am vandut tot ce cumparasem, am reusit sa castig 100$ si acum ii pastrez in btc. 

Am sa ma orientez catre minat, si o sa ma apuc sa imi fac un rig unde o sa il updatez lunar cu placi video :) si pentru inceput ma gandeam sa pun GeForce GTX 1080 Ti imi puteti recomanda o configuratie pentru ea,( procesor,sursa,placa de baza si ce mai e nevoie ) 

 

Am gasit astea, ce parere aveti ! 

 

 

RECOMMENDED HARDWARE FOR 6X GTX 1050 TI MINING RIG
Motherboard: ASRock H81 PRO BTC, GIGABYTE GA-H110-D3A, Biostar TB250-BTC PRO
CPU: Intel Celeron G1840 for ASRock H81 PRO BTC, Intel Celeron G3900 for Gigabyte H110-D3A & Biostar TB250-BTC PRO
RAM: Kingston HyperX FURY 4GB 1333MHz DDR3 for ASRock H81 PRO BTC, Kingston Technology HyperX FURY 2400MHz DDR4 for Gigabyte H110-D3A & Biostar TB250-BTC PRO
SSD: ADATA SU700 120GB
PSU: EVGA SuperNOVA 850 G2, 80+ GOLD 850W
Dual PSU Adapter: Add2PSU Multiple Power Supply Adapter
USB Risers: USB Riser VER 008 PCI-E 16x to 1x 60cm USB 3.0 Extension Cable
Power Button: 2 Pin SW PC Power Cable on/off Push Button ATX Computer Switch Wire 45cm
Energy Meter: TP-Link HS110 Smart Plug w/ Energy Monitoring
Fan Splitter: 3-Pin x 3 Fan Cable Splitter
Frame: http://1stminingrig.com/product/aluminum-mining-rig-open-air-frame/.

Edited by ZeroDoi
Link to comment
Share on other sites

rx 580 8gb sau vega64, restul sunt prea scumpe si consuma si mai mult curent (nvidia in general)

 

din 23k lei faci 1 rig de 220mh pe 1070ti (1080ti e prea scumpa sa merita roi-ul)---ai in vedere ca ai belit pl daca se intampla nasol cu pretul eth....o sa ti mareasca roi-ul de nnnn ori.

 

sfatul meu este sa cauti sa minezi niste altcoinuri precum zcash, etn, sumo si sa faci exchange in alea mari (nu sa minezi direct alea mari)

 

eu am un "rig" de 2kh/s (o praștie) care mineaza etn cam 200$ pe luna si si peste 10 zile am acoperit investiatia (cel mai bun din asa zisul rig este un combo i7-3770 cu un 1050ti mem 4004=670hs)

Link to comment
Share on other sites

Merge sa minezi + trading + trading bots (diversify bici)

 

Minat:

Nu merita sa iei altceva in afara de gtx1080TI (nu doar pentru ca au cel mai bun ROI momentan, ci pentru ca le poti revinde cu minim 70% din pretul lor peste 1 an, daca nu le futi cu overclock si le faci undervolt) --- si da, poti face DUAL mining pe gtx la fel de bine ca si pe rx-uri, chiar mai bine :).

Recomand PIMPOS pentru minat, din mai multe motive, miner.farm, suport mai bun, developare activa, etc.

Minim 6-7placi (dai total pe un rig, cam 5500euro), minezi cam 1000+- usd/luna, roi +-7luni) -------dar mult noroc in a gasi ceva placi pe seceta asta, daca gasesti totusi mai mult de 10 pe undeva, da-mi te rog un PM, ca le cumpar.

Trading:

Faci niste cursuri de trading intai (merge si forex/bursa pentru ca au bagat acolo crypto de ceva timp si ai sa vezi ca la bursa este CAM la fel ca in crypto, chiar mai frumos)

Apoi dupa ce faci cursurile alea o sa intelegi mai bine piata, graficele, stirile, etc. (daca vreti cursuri va pot recomanda niste firme -nu doar una ca ma pis pe ele nu vreau sa le fac reclama-)

Trading bots:

:)plm, te prinzi tu dupa ce faci cursurile... te vor ajuta sa vinzi/cumperi mai rapid, scalping volume trading, etc. lucrez acum la un astfel de bot pentru uz personal... nu e greu (nu va fi gratis dar nici nu ma intereseaza sa-l vand) ----sunt ceva boti pe net si free si cu bani, am testat 2 :)

 

 

Edited by mov_0ah_01
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, BiosHell said:

Merita sa dai 7000 ron pe o placa care nu scoate mai mult de 35 mh...de ce sa dai 1500...pe una care scoate 31.5...ai si tu dreptate....super profitabil...mai repede vinzi rx-urile....nu "oricine" o sa isi permita sa dea minim 4500-5000 de ron pe una...just my 2 cents

un 1080ti scoate 40mhs, rx580 doar 33 - diferenta de pret nu este foarte mare intre ele.

bulllll.jpg

cam asa sta treaba :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2018 at 5:26 AM, BiosHell said:

Merita sa dai 7000 ron pe o placa care nu scoate mai mult de 35 mh...de ce sa dai 1500...pe una care scoate 31.5...ai si tu dreptate....super profitabil...mai repede vinzi rx-urile....nu "oricine" o sa isi permita sa dea minim 4500-5000 de ron pe una...just my 2 cents

de unde apareti ma?

cine pula mea mineaza eth cu gtx-uri?!!!?

unde am vorbit eu de MH?!?!

 

cu gtx-uri se mineaza equilhash (zcash,zclasic, etc.) nu ethash....

 

luati p104-100 daca vreti compromis, cu aia minati si si

Link to comment
Share on other sites

pai ce mineaza cu gtx? ETH?!?!?!? pai este foarte simplu de ce fac asta, din 2 motive:

1)habar nu au de capul lor si au auzit si ei de mining

2)nu stiu ca e mai ok sa mineze algoritmul cel mai profitabil pentru placa lor si apoi pot sa cumpere eth...

Personal nu inteleg fixatia asta a romanului pe eth, peste tot pe unde citesc si aud... toti zic "cati mh scoate?" "cati eth faci pe luna?", niste cretini toti!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...