Jump to content
andrewplus

15 ani si un vis...

Recommended Posts

Salutare sunt elev in clasa a 9 a pe mate info.Am inceput anul asta deci ciclul liceal si as dori sa va adresez o intrebare.Imi cer scz daca s a mai repetat pe acest forum intrebarea dar sunt nou si nu ma prea pricep.Ideea sta in felul urmator inca de la prima lectie m a pasionat informatica!Ma descurc cat de cat ok cu : variabile si algoritmii elementari.Problema este ca am terminat pseudocodul si intentioneaza chiar de acum,profa de informatica,sa ne predea c++.Eee aici e problema pur si simplu am incercat sa transpun algoritmii in limbaj(vorba aceea indiferent de tehnologie,algoritmica se aplica mereu) dar mi a dat din prima cu erori ,fara numar cum zic manelistii.Am incercat sa invat cat mai bine sintaxa dar este foarte permisibila si ma doare capul de la erori,de la reguliile sintaxei,uneori rezultatul nu mi da cat ar trebui etc.Recent m am apucat de programare web(html si css stiam din clasa 7) si mi a placut javascript si php..foarte cumsecade fara erori de sintaxa,multe facilitati ..bine la urma urmei e normal sa fie user-friendly mai ales ca sunt limbaje interpretate si nu compilate.Ma rog sa trecem la subiect,as dori sa renunt la c++,sa nu ma mai ocup decat 1% de el (mna ca  mi trebuie la scoala) si sa incep sa invat programare cu javascript ce ziceti e o idee buna?merita sa incepi sainveti programare cu javascript si nu cu c++?

astept raspunsuriile,multumindu-va anticipat!!!

 

p.s.:mentionez ca am studiat destul de mult piata IT si stiu domeniile de activitate  cautate ,mai putin cautate ,foarte cautate si as vrea sa adaug ca pe viitor as dorii sa ma limitez doar la programare web,doar sfera asta,intr o posibila viitoare cariera.

 

inca odata va multumesc anticipat!

Edited by andrewplus
Link to comment
Share on other sites

din punctul meu de vedere, e ok sa te axezi mai mult pe web development, e mai user friendly si o sa incepi sa-ti dezvolti mintea intr-un fel in care te va ajuta sa intelegi programarea.

insa nu te astepta sa stai numai pe asta, o sa trebuiasca sa migrezi spre C/C++, sa inveti pointeri, alocarile dinamice de memorie, lucrul pe biti s.a.m.d

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...