Jump to content
andrewplus

web development

Recommended Posts

salutare as dori sa va adresez o intrebare.Daca va uitati in postariile mele puteti deduce ca doresc o viitoare cariera in programarea web,insa am o problema,recent am auzit de CMS uri si aplicatii de facut websitu ri si web apps.Asadar  intrebarea mea este :vor inlocui pe viitor aplicatii de facut websiteuri si web apps uri  munca unui web development,va disparea aceasta meserie pe viitor?

Indiferent de raspuns m as bucura daca mi ati daca si niste argumente pro contra!!multumesc anticipat!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cineva trebuie sa dezvolte acele CMS-uri, cine le foloseste trebuie sa le configureze, sa integreze mai multe tehnologii, sa rezolve probleme care apar ulterior. Nu e un lucru rau sa apara tehnologii care iti usureaza munca. Asta inseamna evolutia.

 

E greu sa speculezi cand vine vorba de tehnologie, pentru ca evolueaza asa rapid, dar daca ne uitam in urma, se migreaza spre web. E mai usor sa accesezi un URL decat sa tot instalezi aplicatii si programe, si sa le si updatezi constant.

 

Uita-te la site-urile gigant din ziua de azi cat sunt de complexe si cate tehnologii folosesc in spate. Nu se poate face asa ceva folosind doar niste CMS-uri out of the box. Invata tehnologiile folosite la ora actuala.

 

Tehnologia se schimba si evolueaza, ceea ce e normal. Ceea ce faci acum in cateva zile, in viitor o sa poti face in cateva minute. Tot timpul apar alte layere peste cele deja existente, cu care o sa trebuiasca sa lucrezi.

 

Cel mai important e sa stapanesti ceea ce exista acum, ca sa te poti adapta la ceea ce urmeaza. Totul este intr-o continua schimbare, si nimic nu ramane permanent.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Dupa cum ziceau rsn mai sus, programarea in sine nu o sa dispara, pentru ca cineva trebuie sa dezvolte CMS-urile.

 

Iti recomand sa inveti sa folosesti CMS-urile populare, gen Wordpress sau Joomla, sa intelegi cum functioneaza, ce teme sa folosesti si cand, cand trebuie sa folosesti plugin-uri si cand trebuie sa le dezvolti tu. Fiecare client are necesitatile sale si de multe ori am ajuns sa dezvolt un plugin de la zero decat sa instalez 5 si sa-i fac instructaj cand sa foloseasca unul si cand sa foloseasca altul.

 

In unele cazuri, precum site-uri simple de prezentare, am preferat sa folosesc un CMS deja existent pe care am adaugat o tema si cateva plugin-uri. Atata timp cat arata bine, pe vizitator nu-l intereseaza daca e Wordpress sau de la zero. Cand vorbim de o infrastructura mai mare, gen ERP, am preferat sa-l dezvolt de la zero pentru a acoperi cat mai bine necesitatile clientului.

 

Asadar, aplicatiile de creat site-uri, ca vorbim de Dreamweaver sau de un CMS, usureaza munca unui web developer sau web designer, nicidecum nu o inlocuieste. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...