Jump to content
Usr6

Prima criptomonedă românească

Recommended Posts

România intră în lumea monedelor virtuale şi va lansa curând prima criptomonedă. În spatele proiectului sunt IT-işti încurajaţi de succesul Bitcoin, care în ultimii ani a avut o creştere accelerată.

Criptomonedele nu sunt emise de vreo bancă, ci de o platformă virtuală, printr-un procedeu extrem de complex. În funcţie de cererea pe piaţă, acesteia îi scade sau îi creşte valoarea.

Adrian Stratulat, lead evangelist: Ideea din spatele criptomonezilor a fost să descentalizăm sistemul monetar, să nu mai avem o singură instituţie care să stabilească politica monetară la nivelul unei societăţi.

Banii virtuali se obţin printr-un proces numit minare, prin care nişte calculatoarea ultraperformante legate la platforma virtuală rezolvă formule matematice complexe. Cu cât mai dificile, cu atât creşte şi valoarea monedei obţinute.

Adrian Stratulat lead evangelist: Sunt anumite tipuri de minare care utilizează mai mult memoria internă sau procesorul, altele care folosesc procesorul grafic şI altele care favorizează chiar dispozitive hardware specializate pentru minare.

Adrian Stratulat, lead evangelist: Există exchange-uri, puncte în care poţi să iei o criptomonedă şi să o transformi într-o valută reală, în euro în lei sau în dolari.

Portofelele digitale în care se ţin criptomonedele sunt foarte sigure şi nu pot fi sparte de infractori cibernetici, susţin cei care lucrează cu astfel de platforme.

Alexandru Ionuţ Budişteanu, lead developer: Sunt nişte algoritmi matematici în spate care creează o securitate enormă în criptomonede.

Şi IT-işti de la noi se pregătesc să lansesze prima criptomonedă românească. Vor ca moneda lor să poată fi accesată de orice persoană, indiferent dacă are sau nu cunoştinţe în domeniu.

Ionuţ Alexandru Panait, leader platform developer: Dacă în momentul de faţă aveai nevoie să descarci 200 de gb şi să ai cunoştinţe de programare ca să minezi în terminal, acum conceptul pe care îl aducem noi e piaţă, poţi să faci acelaşi lucru doar deschizănd browserul şi căutând platforma noastră.

Prima criptomonedă, Bitcoin, a fost creată în 2009, iar fenomenul continuă să ia amploare.

 

Sursa: https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/lumea-digitala/prima-moneda-virtuala-romaneasca-860158

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, jetus said:

onecoin nu a fost tot romaneasca? care a disparut peste noapte?

Si asta tot ca Elodia ajunge.
Din WhitePaper official:

Quote

● HASH Miners 

[...]

○ Accept Puzzles from POOL Nodes

Si asta e tot. 
Cum sa minezi in 5 sec fara sa descarci blockchainul?

 

Nu am gasit raspunul la urmatoarele intrebari:

 

Cine genereaza puzzle pt minare? (E centralizat? ca daca e centralizat nu mai e moneda descentralizata)

Daca e descentralizat cum poate un miner valida puzzelul? (altfel mucese sa il rezolve si afla ca nu e valid)

 

Daca stie careva, sunt destul de interesat.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Silviu said:

Scopul ei e să fie adoptată în masă la nivel internațional.

Atunci spune-i ca e internationala. De ce este romaneasca, doar pentru ca au facut-o niste romani?

 

Mi se pare doar uz de "romanesc" pentru branding aiurea... Esti ca ungurii aia care nu stiu romana, dar cica sunt romani... ;)

Si putea fi gasit un nume romanesc sa sune bine si international. Dar asa stiau romanii ca exista o moneda romaneasca prin care se poate face evaziune properly...

In rest, atata timp cat nu este un gigant potent financiar in spate, astea sunt proiecte ce apar si dispar in functie de ploaie.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, yoyois said:

Nu am gasit raspunul la urmatoarele intrebari:

 

Cine genereaza puzzle pt minare? (E centralizat? ca daca e centralizat nu mai e moneda descentralizata)

Daca e descentralizat cum poate un miner valida puzzelul? (altfel mucese sa il rezolve si afla ca nu e valid)

 

Daca stie careva, sunt destul de interesat.

Te invit pe grupul de Telegram să dezbatem: https://t.me/WebDollar

5 minutes ago, Gushterul said:

Atunci spune-i ca e internationala. De ce este romaneasca, doar pentru ca au facut-o niste romani?

 

Mi se pare doar uz de "romanesc" pentru branding aiurea... Esti ca ungurii aia care nu stiu romana, dar cica sunt romani... ;)

Si putea fi gasit un nume romanesc sa sune bine si international. Dar asa stiau romanii ca exista o moneda romaneasca prin care se poate face evaziune properly...

In rest, atata timp cat nu este un gigant potent financiar in spate, astea sunt proiecte ce apar si dispar in functie de ploaie.

Dude, te-ai prăjit? Tu nu înțelegi că jurnaliștii au scris ce au decis ei să scrie? Nu știi că ei caută să facă senzațional ca lumea să se simtă asociată cu știrea aia? Plm, parcă am fii copii mici.

Edited by Silviu
Link to comment
Share on other sites

@Silviu, ca tot esti implicat, cateva observatii rapide:

- ganditi-va rapid la alt nume, acum cat e mai usor de schimbat, inainte sa va treziti cu un proces in brate de la webdollar.com - activi din 1997, mai ales pentru ca se ocupa cu tranzactii financiare (domeniu activitate similar). Chiar daca par dormanti /inactivi, nu sunt. (in plus, wbd/wdb [usor de confundat] in engleza sunt acronime pentru "water-bottle dick" / "well-deserved boner" :D )

- opriti treaba cu "mining-ul" automat, altfel riscati un puhoi de procese de la folosirea neautorizata (vezi cum este "consent" definit in GDPR din Mai 2018) a unui pc, pana la furt de curent, uzura/arsura procesor, brower crash = loss of data, s.a.m.d. Rezultatul lor poate varia de la ineficienta si timp pierdut pana la sume destul de costisitoare, mai ales daca se formeaza un class action rapid.

- daca tot mergeti la media cu treaba asta macar asigurati-va de o anumita calitate a ceea ce expuneti, eventual platiti pentru expunere de calitate. Dupa cum vezi mai sus, articole de rahat scrise de tot felul de aiuriti nu aduc prea multa imagine pozitiva. Iar avand treburi gen "libertatea" si "evz" in subsol iarasi nu ajuta imaginii. Te asociezi cu ratati.. vrei-nu vrei, arati ca si ei.

 

Revin cu edit dupa ce citesc whitepaper-ul. 

Edited by QuoVadis
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, QuoVadis said:

@Silviu, ca tot esti implicat, cateva observatii rapide:

- ganditi-va rapid la alt nume, acum cat e mai usor de schimbat, inainte sa va treziti cu un proces in brate de la webdollar.com - activi din 1997, mai ales pentru ca se ocupa cu tranzactii financiare (domeniu activitate similar). Chiar daca par dormanti /inactivi, nu sunt. (in plus, wbd/wdb [usor de confundat] in engleza sunt acronime pentru "water-bottle dick" / "well-deserved boner" :D )

Legat de proces, nu va exista nicio entitate juridică în spate (o să încerc să mă documentez mai mult). Acronimul va fi WEBD, dar posibil să mai găsești pe site WBD pentru că e încă un pre-alpha.

 

8 hours ago, QuoVadis said:

- opriti treaba cu "mining-ul" automat, altfel riscati un puhoi de procese de la folosirea neautorizata (vezi cum este "consent" definit in GDPR din Mai 2018) a unui pc, pana la furt de curent, uzura/arsura procesor, brower crash = loss of data, s.a.m.d. Rezultatul lor poate varia de la ineficienta si timp pierdut pana la sume destul de costisitoare, mai ales daca se formeaza un class action rapid.

Aici sunt total de acord cu tine, dar încă nu am reușit să cădem de acord toți pe chestia asta.

 

8 hours ago, QuoVadis said:

- daca tot mergeti la media cu treaba asta macar asigurati-va de o anumita calitate a ceea ce expuneti, eventual platiti pentru expunere de calitate. Dupa cum vezi mai sus, articole de rahat scrise de tot felul de aiuriti nu aduc prea multa imagine pozitiva. Iar avand treburi gen "libertatea" si "evz" in subsol iarasi nu ajuta imaginii. Te asociezi cu ratati.. vrei-nu vrei, arati ca si ei.

Total de acord. Analog punctului anterior, probleme de organizare. Pe mine mă supără cel mai mult faptul că încă nu avem un MVP înainte de a ieși în presă.

 

8 hours ago, QuoVadis said:

Revin cu edit dupa ce citesc whitepaper-ul. 

Ok. Încă e un draft, să știi. Mai sunt chestii de revizuit și adăugat.

Apreciez sfaturile oricum pentru că coincid fix cu ce gândesc și eu și îți mulțumesc. O să vedem în ce direcție merg treburile. 

 

LE: Din cauza unor considerente personale, am părăsit proiectul WebDollar.

Edited by Silviu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...