Jump to content
DuTy^

[TRAINING] Vulnerable Machine List

Recommended Posts

Salutare, m-am gandit ca la cei mai incepatori cat si la cei mai avansati le-ar prinde bine o lista cu masini virtuale vulnerabile pentru a exersa/aprofundiza cunostintele de pentesting/hacking. Mai jos aveti o lista masinute cu, care sa va jucati in timpul liber :)

 

1. Kioptrix Level 1
2. Kioptrix Level 2
3. Kioptrix Level 3
4. Kioptrix Level 4
5. Kioptrix Level 5
6. Fristileaks 1.3
7. Stapler 1
8. VulnOS 1.2
9. SickOS 1.2
10. BrainPan 1
11. HackLab:Vulnix
12. /dev/random: Scream
13. PwnOS 2.0
14. SkyTower
15. Mr. Robot
16. Pwnlab init
17. IMF
18. Hacking Albania
19. Tr0ll 1
20. Tr0ll 2
21 Lord Of The Root
22. Pegasus
23. PwnOs 1.0
24. DC 416
25. Hackfest 2016: Quaoar
26. Hackfest 2016: Orcus
27. Hackfest 2016: Sedna
28. Hollynix 1
29. Hollynix 2
30. Necromancer
31. SpiderSec
32. Wallabys Nightmare
33. Booby 1
34. /dev/random: Sleepy
35. Droopy V0.2
36. Webgoat
37. Multilidae

 

Aici aveti linkurile la cateva din ele:

 

 

Daca mai stiti vreuna care nu este pe lista, spuneti si o adaugam.

 

Have fun xD

Edited by DuTy^
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ce-ar fi sa luam ca forum masinile alea virtuale, si sa le explicam in limba romana? Desi nu credeam ca e o asa de mare problema sa invete cineva limba engleza.

Poate traducerile in limba romana, o sa ajute tineretul care pierde vremea pe net, sa se bage la Info Sec. In SUA deja se recruteaza din clasele elementare.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, WarLord said:

Ce-ar fi sa luam ca forum masinile alea virtuale, si sa le explicam in limba romana? Desi nu credeam ca e o asa de mare problema sa invete cineva limba engleza.

Poate traducerile in limba romana, o sa ajute tineretul care pierde vremea pe net, sa se bage la Info Sec. In SUA deja se recruteaza din clasele elementare.

Parerea mea, in ziua de azi, toate tarile sunt conectate intre ele prin internet, si trebuie o limba internationala pentru a putea comunica intre ele mai usor, indiferent de domeniu. De asemenea, in domeniul informatic, majoritatea informatiilor le gasim in engleza, deci cred ca este obligatoriu sa stii aceasta limba. Daca este tineret care pierde vremea pe net si nu stie inca engleza, atunci au o problema si trebuie sa lucreze la asta. In caz contrar, o sa le fie mult mai greu procesul de invatare. Nu mai vorbesc daca ar avea un loc de munca unde se lucreaza cu persoane straine.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rsn said:

Parerea mea, in ziua de azi, toate tarile sunt conectate intre ele prin internet, si trebuie o limba internationala pentru a putea comunica intre ele mai usor, indiferent de domeniu. De asemenea, in domeniul informatic, majoritatea informatiilor le gasim in engleza, deci cred ca este obligatoriu sa stii aceasta limba. Daca este tineret care pierde vremea pe net si nu stie inca engleza, atunci au o problema si trebuie sa lucreze la asta. In caz contrar, o sa le fie mult mai greu procesul de invatare. Nu mai vorbesc daca ar avea un loc de munca unde se lucreaza cu persoane straine.

Adevarat, dar la nivel de teorie, orice informatie se asimileaza si se intelege mult mai usor si profund in limba materna, cu toate  ca stim cu totii limba engleza. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/28/2018 at 4:09 AM, Enervant said:

De niste walktrough/tutoriale, sau cum io zice in romana, ar fi tare nevoie :D. Deobicei cele de pe vulnhub sunt asa orientative ca informatie

In principal, "orientativele" astea sunt cam toata ideea. Daca vad fara sa vreau 2-3 poze sau idei din walktrough, deja imi stric cheful ca stiu ce am de facut...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...