Jump to content
Flo

Cum decriptezi fisierele criptate in XP ?

Recommended Posts

Daca stie careva l-ash ruga sa ma ajute...Problema mea e ca am niste fisiere foarte importante care le-am criptat cu optiunea "Encrypt contents to secure data" (Properties-advanced) . Daca le criptezi cu aceasta optiune nu le poti deschide numai daca esti pe accountul de windows cu care le-ai criptat.Problema e ca eu am reinstalat windowsul.(pe C am windows-ul si programele iar pe D jocuri,muzica filme etc.) Cand reinstalez windows-ul formatez si C-ul.Iar acuma dupa ce am reinstalat windowsul nu pot accesa fisierele iar optiunea nu o pot debifa.Daca stiti careva cum se decripteaza il rog frumos sa ma ajute...Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca nu mai poti deoarece ai pierdut public&private keys ale userului cu care ai encriptat fisierul precum si a recovery agentului daca ai avut unul.Cu acele public/private keys se encripteaza/decripteaza key-ul(algoritm asimetric) cu care se encripteaza fisierul(algoritm simetric).E aiurea de explicat,asa au facut designul ratatii de la microsoft.Daca cineva stie mai bine poate te poate ajuta insa din cate stiu eu nu prea mai poti faci mare lucru.

Poti sa citesti astea poate te lamuresti putin:

http://www.microsoft.com/technet/security/guidance/cryptographyetc/efs.mspx

http://www.brienposey.com/kb/recovering_encrypted_data.asp

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca nu mai poti deoarece ai pierdut public&private keys ale userului cu care ai encriptat fisierul precum si a recovery agentului daca ai avut unul.Cu acele public/private keys se encripteaza/decripteaza key-ul(algoritm asimetric) cu care se encripteaza fisierul(algoritm simetric).E aiurea de explicat,asa au facut designul ratatii de la microsoft.Daca cineva stie mai bine poate te poate ajuta insa din cate stiu eu nu prea mai poti faci mare lucru.

Poti sa citesti astea poate te lamuresti putin:

http://www.microsoft.com/technet/security/guidance/cryptographyetc/efs.mspx

http://www.brienposey.com/kb/recovering_encrypted_data.asp

Ciudat sa ii denumim ratati pe cei care gasesc solutii care pot fi foarte greu sparte. Algoritmii asimetrici (RSA, Eliptic Curve) sunt printre cei mai greu de spart algoritmi de criptare.

Am downloadat GetDataBack Data Recovery for NTFS.

Degeaba. Data Recovery se refera la a recupera datele sterse din sistem. Pe tine te intereseaza decriptarea datelor, lucru aproape imposibil de facut (vezi mai sus).

Link to comment
Share on other sites

Problema mea e ca... a umblat fratemi-o prin calc cand a fost la mine si mi-a setat ca toate fisierele ce le bag in calculator...le downloadez sa se cripteze...eu atunci n-am stiut de ce apar cu verde...mi-am dat seama dupa ce am reinstalat windowsu cand am vazut ca nu le pot accesa.Fiind un jucator inrait de cs. am avut si multe demo-uri cu clanu , fiind si cl ... toate s-au dus...daca voi ziceti ca nu se mai pot recupera...n-are rost sa le mai tin in pc.

Multumesc pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Problema mea e ca... a umblat fratemi-o prin calc cand a fost la mine si mi-a setat ca toate fisierele ce le bag in calculator...le downloadez sa se cripteze...eu atunci n-am stiut de ce apar cu verde...mi-am dat seama dupa ce am reinstalat windowsu cand am vazut ca nu le pot accesa.Fiind un jucator inrait de cs. am avut si multe demo-uri cu clanu , fiind si cl ... toate s-au dus...daca voi ziceti ca nu se mai pot recupera...n-are rost sa le mai tin in pc.

Multumesc pentru ajutor.

cam la fel mi so intamplat si mie .. am cautat prgrame da ... sa nu zic ce ...

deci ce am facut : am luat un windows live cd, am bootat de pe el, apoi am copiat toate fisierele din folderele care erau blocate in alte foldere din comp, apoi am sters folderele blockate. vezi k doar folderele sunt blocate si "cryptate" nu si fiserele :)

cheers si bafta la recuperat date

Link to comment
Share on other sites

begood tu ma faci sa sper cand te aud :) , dar sunt cam afon in ceea ce imi zici tu...windows live cd ? = cd cu windows ? cum bootez ? ( bag cd-ul si dau restart iar apoi cand imi zice press any key to boot from cd apas ? ) cand copiez folderele blocate in alte foldere ? si daca am mai multe fisiere in mai multe foldere aleg doar folderu principal ?

Link to comment
Share on other sites

stai asa :) am io un livecd facut de moi :D

deci un livecd ii un cd care are windowsul preinstalat pe el deci doar bagi cd-ul, setezi compu din bios sa booteze de pe cdrom (first boot device) sau cv de genu, apoi astepti pana incarca :D

o sec sa iti caut imaginea iso, o uploadez pe rapidshare, downloadezi, o arzi pe un cd gol cu nero sau ce ai tu si apoi bootezi

revin in vreo 30 min cu link de download :)

downloadezi de pe rapidshare ce am pus io, apoi extragi arhiva rar pe desktop, downloadezi http://torrents.thepiratebay.org/3917782/Magic_ISO_Maker_5.4_with_serial.3917782.TPB.torrent, sau daca ai deja nero, arzi cu aia (burn iso image daca nu ma insel) si ... faci cum am specificat mai sus

" cand copiez folderele blocate in alte foldere " nu am spus asa. toate fisierele au extensie ".exe, .dll, .doc, ..... etc..." iar folerele sunt directoarele in care se afla aceste fisiere intelegi?

deci deschizi un folder blocat, iei toate fisierele din el si dai move in alt fisier care l-ai facut tu sa zicem pe desktop sau in C:\New Folder\

download link : http://rapidshare.com/files/127410187/Windows_Live_CD_with_KAV6.rar ( are si kaspersky antivirus 6 instalat deci daca ai cv virusi poti cauta frumos)

spui ce si cum mere/nu mere ok?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...