Jump to content
Andreiasul

ANAF CONTROL

Recommended Posts

  • Active Members

Andrei..calm :))

 

Nu vine nici dracu, prea mica suma. Ii costa mai mult demersurile sa inceapa o ancheta decat ce ai facut tu acolo. Fa-ti o grija cand treci de sume gen 6000-7000 E lunar.

 

EDIT: Si daca e sa vina (prin absurd) le futi o flegma-n gura si le zici ca ei sunt tarfa ta, si o sa te insori din inertie cu ei la un momentdat.

Edited by vatman32
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Andreiasul said:

Salut, am inceput sa scot destul de multi bani pe card, nu stiu, am scos recent 1300$ si chestia e ca scot acesti bani din csgo, iteme virtuale pe care le vand pe bani paypal, si gen, exista sanse sa vina anaf ul peste mine? 

Din cate stiu ANAF-ul primeste de la banci liste cu oamenii care isi deschid sau inchid conturi.Totodata, la solicitarea ANAF, bancile sunt obligate sa comunice toate rulajele, soldurile, operatiunile conturilor. Prin 2015 notificau automat ANAF daca o tranzactie depasea 5000 de euro.

 

Dracu stie ce si cum s-a mai schimbat in 2018, sincer nici nu ma intereseaza. Oricum astia nu cred ca mai au bani pentru pensii. Mai dau ei o lege sa ne mai mulga cumva. Pulimea voteaza, iar noi ne dam de ceasu' mortii.

 

Sistemul te obliga sa fii evazionist, nu cred ca e cazul sa te agiti atat pentru 1000 de coco.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Andreiasul said:

daca as incepe sa retrag prin skrill, de pe un card skrill, in usd, nu o sa mai pot avea probleme?

Nu mai ai probleme daca folosesti servicii din afara tarii, atat timp cat nu atribui conturilor tale un card bancar RO.

 

Daca faci nasoale, vezi ca toate bancomatele au activity logs si camere video.

Locatiile de unde ai retras + mutra ta pe video + datele cardului skrill => colindatori.

 

Daca intr-adevar e csgo nu-ti face probleme. Daca folosesti Paypal pentru bunuri digitale/virtuale nu sta cu banii in cont pentru a nu avea suprize (cont suspendat, chargeback).

Edited by Technetium
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Technetium said:

Nu mai ai probleme daca folosesti servicii din afara tarii, atat timp cat nu atribui conturilor tale un card bancar RO.

 

Daca faci nasoale, vezi ca toate bancomatele au activity logs si camere video.

Locatiile de unde ai retras + mutra ta pe video + datele cardului skrill => colindatori.

 

Daca intr-adevar e csgo nu-ti face probleme. Daca folosesti Paypal pentru bunuri digitale/virtuale nu sta cu banii in cont pentru a nu avea suprize (cont suspendat, chargeback).

Nu fac nicio nasoala :D banii sunt din iteme de csgo, chestia e ca na, m-am gandit ca nu conteaza din ce sursa sunt banii, ideea e ca imi intra pe card, si nedeclarand acesti bani, as putea sa am probleme, deci zici ca daca imi fac un card skrill, si retrag prin acel card, fara a atasa o banca la contul de skrill, n-o sa mai am treaba?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Andreiasul said:

Nu fac nicio nasoala :D banii sunt din iteme de csgo, chestia e ca na, m-am gandit ca nu conteaza din ce sursa sunt banii, ideea e ca imi intra pe card, si nedeclarand acesti bani, as putea sa am probleme, deci zici ca daca imi fac un card skrill, si retrag prin acel card, fara a atasa o banca la contul de skrill, n-o sa mai am treaba?

Eu sunt doar un umil platitor de taxe, imi dau si eu cu parerea cum face tot romanul.

Link to comment
Share on other sites

Nu iti vine in control. In cel mai rau caz poti primi o scrisoare cum ca stiu de venituri si trebuie sa platesti impozitele. Am mai auzit cazuri la oameni care fac bani constant (5000 USD+ pe luna). E posibil ca in timp, pe masura ce au sisteme informatice mai bune, sa urmareasca si sume mai mici. Sfatul meu este sa ai de-oparte banii de impozite in caz ca ti se cer vreodata. Daca platesti cand te someaza, nu se poate discuta de caz penal/cazier.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...