Jump to content
padrino12

Condamnare

Recommended Posts

Am și eu o întrebare am foat condamnat la 5 luni de închisoare cu executare pentru o frauda însă nu mai contează vreau sa stiu cum merg treburile in pușcărie mai pe limba noastră :)) nu mie teama de ia numai ca e pentru prima data si pe altcineva din familie prieteni rude n-am ce se ii întreb na făcut nimeni aștept răspunsurile celor care stiu 

Edited by padrino12
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Cati ani ai? Daca ai peste 21 sau 22 ceva gen intri unde trebuie, daca ai sub te incadrezi la "bighidii" unde cauta multi flamanzi sa se afirme. In orice caz, stai pe coltul tau, si nu lasa tonul jos dar ai grija nici sa faci din 5 luni, 2 ani ca ai dat 2 palme. Intri, te uiti la fata alora, te prezinti, si ar trebui sa iti dai seama in primele 30 de minute cu cine imparti camera. In rest, lumea joaca table, carti, pachetele de obicei sunt la comun. O sa iti zica aia ce pat sa iei, nu comentezi din prima zi, nu sta retras, nu raspunde la intrebari cu retinere. Stai relaxat.

 

De obicei conteaza fapta... daca intri pentru viol, pedofilie si altele de genul asta nu e exclus sa dai de vreo unu ce vrea sa iti faca felul in toate felurile. Exista o etica si pe acolo din ce am mai discutat si eu cu "veterani". E bine ca nu fumezi, e briliant chiar.

 

Discuta detasat, nu pupa-n cur si incearca sa nu pari prea expresiv in conversatii. Ce ti-am insirat aici, e pe baza experientei unui cutitar cu 10 ani executati, altul pentru 17 infractiuni diferite, vreo 12 ani executati iar altul vreo 7 care a trecut si pe la foarte rau.

 

Cel mai sigur o sa dai de unii care-s mult mai destepti decat altii 89% care ii vezi pe strada.

Edited by vatman32
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, padrino12 said:

Am zis nu mie teama plata ce înseamnă sa plătesc șmecheria în niciun caz bani strictul necesar din fericire nu fumez 

In sensul ca orice, dar absolut orice iti doresti acolo si ti-ar face sederea mai usoara, poti obtine cu tigari. Cat despre plata smecheriei, o sa vezi cum sta treaba cand ajungi acolo si daca ai nevoie sau nu. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vatman32 said:

Cati ani ai? Daca ai peste 21 sau 22 ceva gen intri unde trebuie, daca ai sub te incadrezi la "bighidii" unde cauta multi flamanzi sa se afirme. In orice caz, stai pe coltul tau, si nu lasa tonul jos dar ai grija nici sa faci din 5 luni, 2 ani ca ai dat 2 palme. Intri, te uiti la fata alora, te prezinti, si ar trebui sa iti dai seama in primele 30 de minute cu cine imparti camera. In rest, lumea joaca table, carti, pachetele de obicei sunt la comun. O sa iti zica aia ce pat sa iei, nu comentezi din prima zi, nu sta retras, nu raspunde la intrebari cu retinere. Stai relaxat.

 

De obicei conteaza fapta... daca intri pentru viol, pedofilie si altele de genul asta nu e exclus sa dai de vreo unu ce vrea sa iti faca felul in toate felurile. Exista o etica si pe acolo din ce am mai discutat si eu cu "veterani". E bine ca nu fumezi, e briliant chiar.

 

Discuta detasat, nu pupa-n cur si incearca sa nu pari prea expresiv in conversatii. Ce ti-am insirat aici, e pe baza experientei unui cutitar cu 10 ani executati, altul pentru 17 infractiuni diferite, vreo 12 ani executati iar altul vreo 7 care a trecut si pe la foarte rau.

 

Cel mai sigur o sa dai de unii care-s mult mai destepti decat altii 89% care ii vezi pe strada.

pe cutitari si dinaia cu chestii grave, nu ii baga in aceeasi oala cu altu care o facut ceva nu atata de grav... dar oricum depinde si tu pe ce motiv intri si in functie de asta te baga la dinaia care te intreaba ai scapat sapunul? sau din contra la cei care iti afirma AI SCAPAT SAPUNU!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, albastrel said:

O sa avem un nepotel :))))

sa nu te simti atacat, te rog,  in perceptia mea, un idiot teribilist. a comis ceva amendabil legal, probabil a produs si un prejudiciu, prejudiciu reparat, motiv pentru care s-a captusit cu citeva luni de bulau...

e inspaimintat, vrea sa para tare...

va fi infrint nu de colegii de celula, cadrele o vor face. procedural, au sanse maxime.

sistemul o va face.

va iesi "afara", o parte din fiinta intrata in sistemul de "reeducare", partea rea, partea permanent in garda, partea cu sindrom post traumatic, irecuperabila social.

va fi cosmarul celor ce n-au fost "inauntru".

daca e dobitoc, va recidiva, va sfirsi alcoolic, marginal...

daca are un EQ balansat cu IQ-ul , cind va iesi, va fi cosmarul tau, al meu, al multora de aici, daca are si o componenta histrionica, inclin sa cred ca o are de vreme ce scriem pe acest topic.

studiu de caz, SOV.

 

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

@padrino12

 

Stai linistit in orice caz. O fi fost si vremea cand intrai ca in iad acolo dar numai e cazul, m-am interesat si eu in amanunt in ultimii ani. Dezavantaje reale sunt (in unele cazuri depinde pe ce camera cazi si cu cine) curatenia .. nu toata lumea e educata. Nu e mare lucru sa ai parte de un televizor acolo (ca idee), totodata sunt diferite activitati ce le poti face sa nu simti astea 5 luni. Fa-le, iesi cu capul sus si lasa stereotipurile cu fututu' in cur ca unii la cat predica despre asta ii banuiesc de pofte ascunse. S-au schimbat multe de cand cu intrarea in UE si nu numai. O sa dai peste oameni candva importanti, simpli, medici chiar. Cu oricine ce a trecut pe acolo am vorbit, toti mi-au spus acelasi lucru si anume ca e mai mult spaima aia psihica "vai domle ma duc la puscarie" dar cand intri.. cu tot ce trebuie sa te obisnuiesti e lipsa familiei (poti primi vizite insa), si restrictia la anumite hobby-uri care poate le practicai zilnic.

 

 

Chiar si cei care erau candva "interlopi" si au albit, vor acasa langa familie si copii, nu se incurca cu tine. Pe acolo fiecare e in cercul lui, ba chiar trendul e ca chiar aia de care probabil tie frica sa intervina in caz ca fura vreo unu curent cu tine de aiurea. Nici macar B.U.G Mafia numai face videoclipuri cu pistoale si cutite, fa-ti o idee... :) 

Edited by vatman32
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ok am citit toate părerile voastre și sunt împărțite doar in “in a scapă săpunul” fraților dacă voi concepeți ca pușcăria sa bazează doar pe a scapă săpunul va doresc din toată inima sa nu ajungeți ca poate chiar așa va fi in cazul vostru repet n-o spun cu răutate infracțiuni pana la momentul actual n-am făcut este un mic dosar cu o frauda de conturi bancare nimic wow in arest am stat o luna m-am obișnuit din prima zi cu “luxul” de acolo intrebare mea era dacă cineva după acest forum a facut închisoare si știe cât de cât viața înăuntru atâta tot vad deja ca pentru uni deja “a scapă săpunul” in termeni cenzurați este un coșmar însă la mine nu este cazul... 5 luni nu este 5 ani din 5 luni voi face 3 dacă ies la munca am totul pregătit pentru in seara asta la 00.00 când voi fi preluat Și predat penitenciarului si nu, nu sunt speriat sunt stresat am emoții 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, padrino12 said:

Ok am citit toate părerile voastre și sunt împărțite doar in “in a scapă săpunul” fraților dacă voi concepeți ca pușcăria sa bazează doar pe a scapă săpunul va doresc din toată inima sa nu ajungeți ca poate chiar așa va fi in cazul vostru repet n-o spun cu răutate infracțiuni pana la momentul actual n-am făcut este un mic dosar cu o frauda de conturi bancare nimic wow in arest am stat o luna m-am obișnuit din prima zi cu “luxul” de acolo intrebare mea era dacă cineva după acest forum a facut închisoare si știe cât de cât viața înăuntru atâta tot vad deja ca pentru uni deja “a scapă săpunul” in termeni cenzurați este un coșmar însă la mine nu este cazul... 5 luni nu este 5 ani din 5 luni voi face 3 dacă ies la munca am totul pregătit pentru in seara asta la 00.00 când voi fi preluat Și predat penitenciarului si nu, nu sunt speriat sunt stresat am emoții 

De ce ai mai facut topicul atunci?

Link to comment
Share on other sites

ei hai ca 5 luni e ok, pe net tot timpu se zic exagerari si exista batjocura. In alta ordine de idei, cum a zis si vatman32, nu e ca mai demult. Poate ca o sa ai masa de biliard, tenis de masa si dinastea, sala de forta etc. Daca e un raft cu carti, profita de ocazie si citeste intr-una ;). E si asta o experienta, eu unu sper sa treci cu bine peste ea!

 

 

P.S: iti recomand Radu Gyr.

Edited by Ossian
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ManutaDeAur said:

De ce ai mai facut topicul atunci?

Omule citește te rog întrebare mea am vrut o părere un sfat cum e viața acolo de la cei care stiu dar unii din useri de mai sus au sindromul “săpunul” fiecare de cei e frica însă pentru mine sunt egal cu zero singurul  om de pe topicul asta pe care i-am văzut concepția este vatman32 respect, eu țin sa va mulțumesc tuturor si multă bafta in viața de afara si multă grija Salut

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Matei”, numele cu care am botezat victima, pentru a o proteja, ne-a trimis o scrisoare prin care dezvăluie două săptămâni în care a avut parte de iadul din Penitenciarul Iași. Conducerea închisorii a confirmat că cele relatate de victimă, abuzurile înfiorătoare la care a fost supus, sunt adevărate.

Gardienii au tăinuit totul

„Am fost abuzat sexual timp de două săptămâni, zi de zi, seară de seară, în camera 25, Secția 9 din Penitenciarul Iași. M-au violat anal și oral, următorii colegi de cameră: Păvăleanu, Daniel Oprea, Florin Parfene, Napoleon și un ungur pe care nu-mi mai amintesc cum îl cheamă”, sunt primele rânduri scrise de mâna deținutului de doar 19 ani.

http://evz.ro/ororile-din-penitenciarul-iasi-un-baiat-de-19-ani-violat-de-cinci-colegi-sub-ochii-gardienilor-care-l-indemnau-sa-fie-barbat-si-sa-suporte-exclusiv-premium.html

 

 

 

LOL :))

 

"Intru in laboratorul de informatica. 8 tineri stau la calculatoare si le butoneaza. Pe un monitor de calculator era sprijinita o carte despre metale. Nimeni nu facea mare lucru la calculatoarele alea. Jocuri nu au, internet nu au, doar dadeau copy/paste la niste iepurasi desenati si umpleau  paginile cu iepurasi. Ceilalti dadeau click pe diferite foldere. Nu prea mi-am dat seama cam ce fac ei la laboratorul ala de informatica. "

https://forum.softpedia.com/topic/758658-penitenciarul-bacau/#entry9588086

Link to comment
Share on other sites

am o cunostinta din copilarie care a stat 2 ani...tot pentru frauda bancara.

cunostinta mea a invatat java apoi a dat toate restantele la facultate si a terminat facultatea acum locuieste in bucuresti si are salariu de 3500 ron.

probabil va pleca si el in anglia!

 

sfatul meu este: gandeste-te ce vrei sa faci in viitor, si investeste timpul in educatia ta !

e foarte bine ca nu fumezi, cere tigari de la rude/etc sunt bune si alea! pentru alti nu pentru tine ! e foarte important sa nu te apuci de fumat!

invata o limba. invata sah

spor si mult succes!

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, padrino12 said:

Ok am citit toate părerile voastre și sunt împărțite doar in “in a scapă săpunul” fraților dacă voi concepeți ca pușcăria sa bazează doar pe a scapă săpunul va doresc din toată inima sa nu ajungeți ca poate chiar așa va fi in cazul vostru repet n-o spun cu răutate infracțiuni pana la momentul actual n-am făcut este un mic dosar cu o frauda de conturi bancare nimic wow in arest am stat o luna m-am obișnuit din prima zi cu “luxul” de acolo intrebare mea era dacă cineva după acest forum a facut închisoare si știe cât de cât viața înăuntru atâta tot vad deja ca pentru uni deja “a scapă săpunul” in termeni cenzurați este un coșmar însă la mine nu este cazul... 5 luni nu este 5 ani din 5 luni voi face 3 dacă ies la munca am totul pregătit pentru in seara asta la 00.00 când voi fi preluat Și predat penitenciarului si nu, nu sunt speriat sunt stresat am emoții 

No, las că în iunie esti afară.

De curiozitate în ce oraș te închide? (posibil să fi omis eu). Daca e Timișoara prin martie încep niște lucrări arheologice p-aproape. În caz că sunt valabile ambele chestii specificate de mine și reușești să intri îți aduc eu țigări, pixuri și șireturi să le vinzi și să-ți faci viața bună acolo...numa să dai un semn ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...