Jump to content
andrei.razvan92

Certificari in domeniul Securitatii

Recommended Posts

Buna seara,

 

Am si eu nevoie de putin ajutor.Un sfat in legatura cu niste certificari gen cele de la CompTi,OSCP,CEH.

Care credeti ca se merita sa le ai in Romania?Cu care sa incep?Care varianta de invatat ar fi mai buna: Instructor-Led sau Self-Learn?

Tin sa precizez ca am facultatea terminata si licenta in acest domeniu.

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Intreb si eu o chestiune, daca ai studii in domeniu, de ce mai ai nevoie de certificari extra? Nu zic ca nu sunt de folos si bine-venite, dar ar trebui sa nu ai asa mare nevoie de ea, teoretic zic eu, acuma nu stiu cum decurg lucruriile defapt. Banuiesc ca e pe principiul ca daca stii treaba si demonstrezi asta, nu mai ai nevoie de hartii. Luminati-ma si pe mine va rog. Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Salutare.

 

Revin si eu la acest topic in 2021:)

As avea nevoie de ajutorul si pararea voastra personala, daca se poate. 

    1. Cineva dintre voi si-a luat certificarea de ISTQB Advanced Security tester?

    2. V-a ajutat in schimbarea carierei voastre de manual/automation tester catre directia security testing?

    3. Recruiterii iau in considerare acest certificat sau mai degraba altele mai re/cunoscute pentru o pozitie de junior/entry level? gen CEH, Comptia Security+, etc...

 

Eu fac testare manuala de 5 ani cu putin automation si ma gandeam sa trec incet catre security testing in urmatorii 1-2 ani (junior pentester sau altceva, inca nu am gasit o usita pe care sa intru).

 

Va multumesc,

Istvan

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, infinito said:

    1. Cineva dintre voi si-a luat certificarea de ISTQB Advanced Security tester?

 

Nu am asa ceva, dar nu cred ca e tocmai practica. Mai degraba as merge pe Comptia Security+ care e probabil si mai cunoscuta si acopera destule lucruri (nu tocmai in-depth, dar de ajuns)

 

2 hours ago, infinito said:

    2. V-a ajutat in schimbarea carierei voastre de manual/automation tester catre directia security testing?

 

Nu am facut asta dar nu cred ca gresesc cand spun ca e mai FUN partea de security. :D

 

2 hours ago, infinito said:

    3. Recruiterii iau in considerare acest certificat sau mai degraba altele mai re/cunoscute pentru o pozitie de junior/entry level? gen CEH, Comptia Security+, etc...

 

Aici depinde de la caz la caz. Sunt recrutori care nu iau nimic in considerare daca nu vad facultate de IT (dumb). Sunt cei care nu stiu despre ce e vorba, sunt cei carora li se indica de la echipe dupa ce certificari sa se uite... Orice ar fi, ajuta si nu strica sa ai. 

 

PS: Conteaza mai mult skill-urile decat certificarile in practica, dar ajuta destul de mult si acestea. Va dura ceva sa faci aceasta mutare si e posibil ca la inceput (ca la orice schimbare de genul acesta) sa castigi mai putin, insa pe termen lung eu zic ca merita. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...