Jump to content
Sign in to follow this  
gear

Problema grafică Live USB Ubuntu 16.04/17.10

Recommended Posts

Am un lenovo G50-80, cu o placă video integrată: Intel HD 5500 și una dedicată: AMD Radeon R5 M330.

Vreau să trec de la windows 8.1 (preinstalat) la ubuntu 17.10.

L-am boot-at, să-l testez (nu să-l instalez direct) și observ că imaginile/video-urile se văd destul de nasol.

Am făcut un screenshot, am intrat înapoi pe windows, imaginea se vede perfect: 

Spoiler

5x4WS.png

Am șters 17.10, am pus 16.04, l-am boot-at, din nou în modul live, fix același lucru. M-am decis să fac o poză cu telefonul, din moment ce nu se vede niciun defect într-un screenshot:

Spoiler

qnYLo.jpg

Aveți idee care ar fi problema?  Mă gândesc că driver-ul plăcii video, în orice caz, cred că a folosit placa video integrată (din moment ce apare la setări), dar cred că e destul de bună încât să n-aibă probleme de genul.

De menționat:

- Apare un mesaj [Firmware bug] și încă ceva, n-am apucat să citesc, la boot.

- Am încercat USB-ul pe un alt laptop mai vechi, se vede perfect (cu o placă Intel Mobile Graphics, nu-mi aduc aminte bine numele).

- gnome-shell (17.10) / compiz (16.04) consumă relativ mult la fiecare animație (~20 cpu) și nu cred că am un procesor chiar atât de slab.

P.S.: Am mai postat problema pe câteva forumuri și am ajuns și aici.

Mulțumesc anticipat.

Edited by gear

vezi prima oara ce ii cu bugu ala de firmware, am aceeasi placa integrata pe laptop desi am un i7 alta generatie. 

1. Nu-mi dau seama daca e fix ca si la mine, dar am avut o perioada aproximativ aceeasi problema cu ubuntu dar 16.04

rezolvare permanenta  nu am gasit ,  in general merge fara nici o problema, dar are niste boot-uri in care imi da low graphics out of nowhere, am tot sters si instalat driveru' de la placile video ( si integrata si dedicata, desi am nvidia pe el)

In principal nu-mi dau seama pentru ca n-am facut screenshot ca sa vad daca se vede bine.

2. de incercat pe alte laptop-uri am incercat la un amic care are acelasi laptop ca si al meu, ghici ce? Merge absolut perfect si 17 si 16. 

3. cu gnome shell e posibil sa fie asta 

You must be logged in to see the content.
.

4. Daca iti mai bati capu' si gasesti ceva concret, sharing is caring.