Jump to content
andrewplus

fizica in informatica

Recommended Posts

Salutare as dori sa va adresez urmatoarea intrebare si anume in informatica fizica = matematica?

Pun aceasta întrebare deoarece am observat că atunci când implementezi o problemă de fizică în C ++ (sau în orice alt limbaj) e tot una cu a implementa o problema de mate: aceleași declarații de variabile, aceleași expresii, aceleasi calcule.Asadar va intreb pe voi este fizica tot una cu matematica dacă le scrii în cod?

Edited by andrewplus
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, gear said:

Nu prea văd ce sens are întrebarea. Dacă vrei să înveți fizică/informatică, dar fugi de matematică ca de dracu, ar trebui să-ți reconsideri alegerile.

A programa e una, a calcula ceva la mate e alta. Poți îmbina cunoștințele și desigur că se face asta, dar nu înseamnă că sunt aceleași lucruri.

Până la urmă, mergi pe ce anume îți place, nu fugi de ce nu-ți place.

poate tu nu ai inteles ador si matematica si fizica insa atunci cand scrii cod parca e acelasi lucru ,ca doar nu exista sa poti sa scrii vectorii de la mecanica sau sa faci un desen perfect de la circuit in codul sursa?eu asta am intrebat daca pot insemna acelasi lucru cand scrii codul sursa,fiindca la urma urmei fie ca programezi cu ajutorul matematicii fie cu ajutorul fizicii,rezulta acelasi lucru un program pe pasi si un rezultat sau mai multe.

Edited by andrewplus
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andrewplus said:

poate tu nu ai inteles ador si matematica si fizica insa atunci cand scrii cod parca e acelasi lucru ,ca doar nu exista sa poti sa scrii vectorii de la mecanica sau sa faci un desen perfect de la circuit in codul sursa?eu asta am intrebat daca pot insemna acelasi lucru cand scrii codul sursa,fiindca la urma urmei fie ca programezi cu ajutorul matematicii fie cu ajutorul fizicii,rezulta acelasi lucru un program pe pasi si un rezultat sau mai multe.

 

In realitate si fizica si chimia si biologia functioneaza pe baza matematicii.

Cu atat mai mult cand vrei sa modelezi proprietati fizice intr-un program informatic te folosesti de formule (formule care sunt matematice).

 

Fizica nu e totuna cu matematica.

Fizica = (o parte) matematica + (o parte) modele si proprietati.

 

de exempu ca sa simulezi o problema de fizica legata de forta de frecare pe calculator trebuie sa stii:

1. ce e forta de frecare, de unde vine, in ce directie se aplica, ce efecte are ,ce formula are. (fizica)

2. cum sa calculezi cu formulele respective effectele fortei (matematica)

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, gear said:

Nu prea văd ce sens are întrebarea. Dacă vrei să înveți fizică/informatică, dar fugi de matematică ca de dracu, ar trebui să-ți reconsideri alegerile.

A programa e una, a calcula ceva la mate e alta. Poți îmbina cunoștințele și desigur că se face asta, dar nu înseamnă că sunt aceleași lucruri.

Până la urmă, mergi pe ce anume îți place, nu fugi de ce nu-ți place.

 

ce spui de programarea pe calculatoare cuantice? sah mat ateilor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...