Jump to content
horus

Facultate IT ID

Recommended Posts

Salut, stiu ca s-a mai discutat despre facultatile de IT dar nu am vazut nici-un topic despre facultatile de IT la ID. 

Am cautat si pe google dar fara rezultat.

Sunt din bucuresti si lucrezi L-V 8:00-16:00 in alt domeniu, deci nu am timp sa ma duc la o facultate la zi. Sunt pasionat de IT si sunt autodidact, invat constant dar imi trebuie si o diploma pentru a fi angajat in domeniu si a promova pe viitor. 

Deocamdata alternez intre Ase cibernetica si Titu Maiorescu. 

Voi ce parere aveti?

As aprecia enorm daca m-ati ajuta si pe mine! 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, DoubleG said:

ASE e facultate?

Eu zic ca e mai facultate decat Calculatoare de la Politehnica Oradea sau Calculatoare de la Universitatea Tehnica Botosani. (nu stiu daca exista facultatile respective, dar cred ca s-a inteles ce vreau sa zic)

 

Eu zic ca ASE-ul ar fi mai bun pentru ca de multe ori am vazut ca pe la banci in IT se prefera persoane absolvente de facultati economice.

 

  • Thanks 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, tjt said:

Eu zic ca e mai facultate decat Calculatoare de la Politehnica Oradea sau Calculatoare de la Universitatea Tehnica Botosani. (nu stiu daca exista facultatile respective, dar cred ca s-a inteles ce vreau sa zic)

 

Eu zic ca ASE-ul ar fi mai bun pentru ca de multe ori am vazut ca pe la banci in IT se prefera persoane absolvente de facultati economice.

 

upqEhb3.jpg

hOdg0oO.jpg

Edited by DoubleG
Link to comment
Share on other sites

Majoritatea comentariilor sunt pe langa subiect. 
Omul nu a intrebat "ce facultate sa fac ca sa devin programator?" si nici  "E bun ASE-ul sa devin programator ?".

El doreste sa obtina o diploma astfel incat sa faca un career switch. Pana acum niciun comentariu nu a venit cu o alta alternativa la facultatile ID propuse de el si nici cu PRO / CON legat de ce a intrebat

IT-ul nu inseamna numai programatori.

 

 

Cum am zis mai sus, intre ASE si Titu Maiorescu, eu recomand ASE-ul.

Edited by tjt
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma ce vrei sa obtii? Sa te angajezi in IT? Sa faci o facultate? Care e interesul tau de fapt? Se angajeaza programatori si fara facultate (mai ales pe QA). Mai mult de atat, acum nu mai conteaza ce facultate ai ca sa fii scutit de impozit.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, em said:

Pana la urma ce vrei sa obtii? Sa te angajezi in IT? Sa faci o facultate? Care e interesul tau de fapt? Se angajeaza programatori si fara facultate (mai ales pe QA). Mai mult de atat, acum nu mai conteaza ce facultate ai ca sa fii scutit de impozit.

Sa fac o facultate si apoi sa ma angajez in domeniul IT :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MaRa93 said:

Diferenta se va face prin cunostintele tale, nu ce este trecut pe diploma. Faptul ca ai o diploma nu-ti va garanta si angajarea. Totusi sa nu uitam ca majoritatea isi doresc o cariera in acest domeniu. 

Ce desteapta esti tu fa... Cumva esti in domeniu macar de dai din gura asa cu parerile astea ale tale habarniste? Ai nevoie de acea diploma de la o unversitate decenta ca sa treci de HR in primul rand, tu poti fi foarte bun, dar fara acea hartie scazi foarte mult in ochii rapandulelor alea de la birou care si-au obinut locul de munca prin muie.

 

Ai trecut macar printr-o facultate de genul ca sa spui ca un curs e mult mai bun? Bineinteles ca nu. 

 

Ca sa fiu si la subiect, pentru Bucuresti as alege unibuc sau ase daca vrei sa faci fara frecventa. Cu toate ca e fara frecventa prezentele sunt un bonus pentru momentul cand dai examen. Poli iti mananca tot timpul si probabil ani din tinerete, daca ma intrebi pe mine nu prea merita...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, horus said:

si daca scrie pe diploma de licenta ca e facuta la ID crezi ca are vreun impact asupra angajatorului?

Nu se uita pe diploma nimeni si nici nu e necesar sa mentionezi in CV faptul ca faci la IF sau la ID.

Bagi ceva gen "Student Computer Science, X University".

 

1 hour ago, MaRa93 said:

Diferenta se va face prin cunostintele tale, nu ce este trecut pe diploma. Faptul ca ai o diploma nu-ti va garanta si angajarea. Totusi sa nu uitam ca majoritatea isi doresc o cariera in acest domeniu. 

 

Faptul ca nu ai o diploma e un drawback foarte mare mai ales la nivel de entry-level. Multi de la HR o sa te ignore fara diploma,

Diploma iti asigura o invitatie la un interviu, dar restul depinde tot de cunostinte,personalitate, starea de spirit a persoanei cu care stai de vorba, etc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...