Jump to content
aurelL

Salutare!

Recommended Posts

Salut sunt Aurel, am 14 ani. Am început să învăț despre calculatoare înca de la 10 ani. În fine, pe atunci nu puteam să învăț decât despre hardware, pentru că mă PIERDEAM in detalii.

Acum aș vrea să incep să învăt programare, dar tot mă pierd in detalii și termeni necunoscuți. Ce ar trebui să știu înainte să învăț un limbaj de programare în sine ( cu sintaxa cu tot )?

*Dacă nu vreți să mă ajutați va rog să nu comentați aiurea, spunând că n-am ce învăța până nu ajung la liceu.

 

Link to comment
Share on other sites

Cumpara carti gen: programarea pentru incepatori, instaleaza o versiune de linux care iti place, cumpara culegere de fizica, matematica - te ajuta foarte mult, tutoriale pe internet - ai pe forum coduri pentru udemy, pe filelist tutoriale, du-te la olimpiade de fizica si matematica, cand vrei sa dai mai departe la liceu alege profilul Mate - Info intensiv, invata limba engleza, lasa prieteni de la care nu ai nimic de invatat, petrecerile, invata si ceva electronica etc, lista poate continua. Pentru inceput este bine, am vazut cum ai scris si pus semnele de punctuatie, probabil scrii foarte mult la PC si de aici ti-a intrat in mana, este bine asta.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/30/2018 at 8:10 PM, ImiDucCuMandrieSteagul said:

Nu ai ce invata pana nu ajungi la liceu.

sa-mi saracesti coaiele, eu m-am apucat la 9 ani si deja la 15 ani eu stiam destul de ok (zic eu) programare. nu mai zi tu pe pula mea, te rezumi intr-un mod subiectiv la tine.

  • Like 1
  • Upvote 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DoubleG said:

sa-mi saracesti coaiele, eu m-am apucat la 9 ani si deja la 15 ani eu stiam destul de ok (zic eu) programare. nu mai zi tu pe pula mea, te rezumi intr-un mod subiectiv la tine.

Umor sec

Era o gluma daca nu te-ai prins... 

 

Aurel a zis 

Quote

*Dacă nu vreți să mă ajutați va rog să nu comentați aiurea, spunând că n-am ce învăța până nu ajung la liceu.

 

Edited by yoyois
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gaddafi said:

Cum sa se prinda cand zice ca la 9 ani el baga programare si la scoala educatoarea il invata cat face 6x9 si cum sa silabiseasca.

Poate e geniu omu... Nu v-ati gandit la asta? :))

 

19 hours ago, DoubleG said:

sa-mi saracesti coaiele, eu m-am apucat la 9 ani si deja la 15 ani eu stiam destul de ok (zic eu) programare. nu mai zi tu pe pula mea, te rezumi intr-un mod subiectiv la tine.

Unde ai fost Einstein in tot timpul asta?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ady_adam said:

Nu inteleg de ce naiba trebuie voi sa va legati de copiii care vor sa faca ceva, care vor mai mult decat sa frece menta pe CS GO si LOL. Dar stiu, avem mentalitatea asta legata de copii : "mici si prosti". 

@aurelL : si eu am fost la fel si mai toata lumea si-a "batut pula" de mine pe forumuri, dar totusi am gasit persoane care sa ma indrume si sa aiba rabdarea necesara sa ma ajute. Legat de limbaj de programare: depinde de ce ai vrea sa tu sa faci/creezi.

Toți și au luat pula-n gura de la cei mai mari întotdeauna,  asta e tradiția.

Impacati-va cu ideea.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Îți trebuie voință și chef să-ți pui osul la treabă pentru a invăța ceva, ce pula mea aștepți? Confirmarea unor utilizator din mediul public dacă să te apuci și cum să te apuci? dacă vrei să te apuci te informezi singur de ceea ce-ți treabă și începi :) dacă nu,  o continui cu întrebări d'astea și o să mai vină și alții să-ți bage ciolanu în zeamă.

Edited by Muppet
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...